Հայկական պատվիրակության հանդիպումները Լոնդոնում. քննարկվել են բարեփոխումների մարտահրավերները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային կրթական համաժողովինմասնակցելու նպատակով Լոնդոնում կատարած այցի շրջանակում Բրիտանական խորհրդում հայկական պատվիրակությունն այսօր հանդիպել է Միացյալ Թագավորության կրթության նախկին նախարար Չարլզ Քլարկին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից, վերջինը ներկայացրել է բրիտանական կրթական համակարգը և բարեփոխումների մարտահրավերները: Մասնավորապես, խոսվել է նախադպրոցական կրթության բարեփոխման անհրաժեշտության, միասնական համակարգ ստեղծելու, ֆինանսավորման արդյունավետ մեխանիզմներ մշակելու մասին:
Կողմերը քննարկել են բարձրագույն կրթության ոլորտում դասավանդման որակի և պրակտիկայի բարելավման միտումներին վերաբերող մի շարք հարցեր: Արձանագրվել է, որ հետազոտության որակի բարելավման շեշտադրումներին զուգահեռ, պետք է միջոցներ ձեռնարկել դասավանդողների մեթոդաբանական հմտությունների զարգացման ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև կրթական համակարգերի բարեփոխման օրակարգում ներառված ոչ ֆորմալ կրթության, համացանցում հասանելի առցանց կրթական ծրագրերի կարևորությանը` գործատու և կրթական հաստատություն համագործակցության համատեքստում:
Հիշեցնենք, որ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը և նախարարի տեղակալԱրևիկ Անափիոսյանը Միացյալ Թագավորության կրթության պետական նախարար Դամիան Հայնդզիհրավերով մեկնել ենԼոնդոն՝ հունվարի 20-22-ը մասնակցելու Համաշխարհային կրթական ֆորումին:
2013 թվականից ի վերՀամաշխարհային կրթական ֆորումըկրթության նախարարների մասնակցությամբ իրականացվող աշխարհի խոշորագույն ամենամյա հավաքներից մեկն է: Այս տարի ֆորումին մասնակցում է շուրջ95 երկրի ավելի քան 1260 պատվիրակություն։

Члены армянской делегации провели встречи в Лондоне: обсуждены образовательные реформы
В рамках визита в Лондон для участия во Всемирном образовательном форуме армянская делегация в Британском Совете сегодня встретилась с бывшим министром образования Великобритании Чарльзом Кларком. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства образования, науки, спорта и культуры Армении, последний представил британскую систему образования и вызовы реформ. В частности, была обсуждена необходимость реформирования дошкольного образования, создания единой системы и разработки эффективных механизмов финансирования.
Стороны обсудили ряд вопросов, связанных с тенденциями качества преподавания и совершенствования практики в высшем образовании. Было отмечено, что наряду с акцентом на повышение качества исследований должны быть приняты меры для развития методологических навыков учителей.
В ходе встречи стороны также коснулись важности неформального образования, включенного в программу реформирования образовательных систем и онлайн-образовательных программ, доступных онлайн в контексте сотрудничества между работодателем и образовательным учреждением.
Напомним, что министр образования, науки, спорта и культуры Араик Арутюнян и заместитель министра Аревик Анапиосян 20-22 января по приглашению государственного министра образования Дамиана Хайндса посетили Лондон.
Всемирный образовательный форум с 2013 года является одним из крупнейших в мире ежегодных форумов с участием министров образования. В этом году в форуме примут участие более 1260 делегаций из 95 стран.