Գործարար համայնքը համարում ենք կառավարության թիվ մեկ դաշնակիցը. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2019-ի արդյունքներով Հայաստանում չկա մի գործարար, ընկերություն, որը հնարավորություն կունենա պնդել, թե Հայաստանի կառավարությունն իր նկատմամբ ցուցաբերել է խտրական վերաբերմունք: Այդ մասին գործարարների պատվին տրված Ամանորյա ընդունելության ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ուզում եմ ևս մեկ անգամ ձեր առաջ արձանագրել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության քաղաքական կամքը՝ այդ ճանապարհին շարժվել առաջ, վստահ, հստակ քայլերով: Կարծում եմ, որ մի բան կարող եմ վստահաբար պնդել, որ 2019-ի արդյունքներով ՀՀ-ում չկա մի գործարար, չկա մի ընկերություն, որը հնարավորություն կունենա պնդել, թե Հայաստանի կառավարությունն իր նկատմամբ ցուցաբերել է խտրական վերաբերմունք: Եթե Հայաստանի Հանրապետությունում որևէ ընկերություն արժանացել է խտրական վերաբերմունքի՝ դա նշանակում է առնվազն մեկ բան. դա նշանակում է, որ ես և կառավարության բարձրաստիճան ներկայացուցիչները դրա մասին տեղյակ չենք և այն պահին, երբ կտեղեկանանք՝ այդպիսի վերաբերմունք ցուցաբերած պաշտոնյաները կարժանան ամենախիստ պատժի»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց՝ նախկինում էլ ասել է, որ տնտեսական հեղափոխություն իրականացնողի դերում պատկերացնում է գործարար համայնքին: «Գործարար համայնքը մենք համարում ենք մեր կառավարության թիվ մեկ դաշնակիցը Հայաստանի զարգացման գործում բոլոր առումներով՝ տնտեսական զարգացման, քաղաքական զարգացման, անվտանգության զարգացման: Մենք այս տարի պարծենում ենք ՀՀ-ում աննախադեպ ծավալի ճանապարհաշինական աշխատանքներ իրականացնելու համար: Եվ ուզում եմ արձանագրել, որ մենք այդ հնարավորությունն ունեցել ենք ձեր վճարած հարկերի շնորհիվ: Մենք հաջորդ տարի այդ ամբիցիաների, ինչպես նաև կապիտալ ներդրումների առումով ավելի բարձր նշաձող ենք սահմանել, չնայած այդ ոլորտում թերակատարման խնդիր ունենք, և այդ նշաձողը սահմանել ենք՝ վստահություն ունենալով ձեր վրա, վստահություն ունենալով, որ Հայաստանի գործարար համայնքը, գործարարությամբ զբաղվող մարդիկ բացառիկ տաղանդավոր են և 2020-ին նրանք վստահաբար ավելի մեծ արդյունքներ կգեներացնեն իրենց ընկերություններում՝ ավելի մեծ արդյունքներ գեներացնելով Հայաստանի և նրա ժողովրդի համար»,- ասաց վարչապետը:

Мы считаем бизнес-сообщество главным союзником правительства: Никол Пашинян
По итогам 2019 года в Армении нет ни одного бизнесмена, компании, которые могли бы утверждать, что правительство Армении подвергло их дискриминации. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян на новогоднем приеме в честь бизнесменов.
«Я хочу еще раз подтвердить перед вами политическую волю правительства Республики Армения идти уверенными и четкими шагами по этому пути. Думаю, одно могу утверждать точно: по итогам 2019 года в Армении нет ни одного бизнеса, нет ни одной компании, которая сможет утверждать, что правительство Армении подвергло ее дискриминации. Если какая-либо компания в Республике Армения подверглась дискриминации, это означает, по крайней мере, одно: это означает, что я и представители правительства не осведомлены об этом, и в тот момент, когда мы узнаем, то должностные лица, которые обращались подобным образом, будут строго наказаны», - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян подчеркнул, что он и раньше говорил, что считает бизнес-сообщество тем, кто должен осуществить экономическую революцию. «Мы считаем, что бизнес-сообщество является союзником номер один нашего правительства в развитии Армении во всех аспектах - экономическое развитие, политическое развитие, развитие безопасности. В этом году мы гордимся беспрецедентным объемом дорожно-строительных работ в Армении. И я хочу подчеркнуть, что мы смогли достичь этого благодаря уплаченным вами налогам. В следующем году мы установили более высокую планку для этих амбиций, а также капиталовложений, хотя у нас есть проблема с недостаточной эффективностью в этой области, и мы установили эту планку с доверием к вам, с уверенностью, что армянское бизнес-сообщество, бизнесмены исключительно талантливы и в 2020 году они наверняка дадут более высокие результаты в своих компаниях, что приведет к большим результатам для Армении и ее народа», - сказал премьер-министр.