ՀՀ-ն 2019-ին արձանագրված տնտեսական աճի ցուցանիշներով կլինի աշխարհի 15 առաջատարների թվում. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը 2019 թվականին արձանագրված տնտեսական աճի ցուցանիշներով կլինի աշխարհի առաջատար 15 պետությունների թվում: Այդ մասին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ գործարարների պատվին Ամանորի և Սուրբ ծննդյան տոների առթիվ կազմակերպված ընդունելությանը:
«Այսօրվա Ամանորյա մեր հանդիպումը ես ուզում եմ սկսել եթե կարելի է այսպես ասել ընդդիմադիր հարձակումից: Իսկ ի՞նչ եղավ կամ եղա՞վ արդյոք տնտեսական հեղափոխությունը, որի մասին ես խոսում էի այս տարվա մեկնարկին: 11 ամիսների արդյունքներով Հայաստանի Հանրապետությունում արձանագրվել է 7,5 տոկոս տնտեսական ակտիվության ցուցանիշ և մենք ամենապահպանողական սցենարով 7 տոկոսից ավելի տնտեսական աճ կունենանք:
Սա թիվ մեկ ցուցանիշն է մեր տարածաշրջանում, ընդ որում տարածաշրջան ասելով նկատի ունեմ ոչ միայն Հարավային Կովկասը, այլև ավելի լայն տարածաշրջանը: Սա թիվ մեկ ցուցանիշն է Եվրասիական տնտեսական միությունում ակնհայտ առավելությամբ և սա թիվ մեկ ցուցանիշն է ԱՊՀ-ում: Այս տարվա առաջին եռամսյակի ցուցանիշներով մենք առաջինն էինք Եվրոպայում տնտեսական աճի ցուցանիշներով, մեծ հավանականությամբ մենք եթե ոչ առաջինը, ապա առաջիններից մեկը կլինենք Եվրոպայում և վստահաբար, եթե ոչ առաջին տասնյակի, ապա առաջին 15 երկրների մեջ կլինենք աշխարհի մակարդակով 2019 թվականին արձանագրված տնտեսական աճի ցուցանիշներով»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ այս ամենն ասում է՝ գործարարներին շնորհակալություն հայտնելու՝ այս արդյունքներն արձանագրելու համար, որովհետև նրա խոսքով, սովորաբար տնտեսական աճի լավ ցուցանիշներով պարծենում են կառավարությունները, բայց ճշմարտությունը մեկն է, որ այդ ցուցանիշները ստեղծում են, կերտում են գործարար համայնքի ներկայացուցիչները: «Եվ ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ մեր երկրի համար այսպիսի բարձր նշաձող սահմանելու համար և ուզում եմ հույս հայտնել, որ այս տարի ձեր արձանագրած հաջողությունները 2020 թվականին ավելի կոգևորեն և նոր ցուցանիշների կբարձրացնեն մեր երկիրը, մեր երկրի տնտեսությունը»,- նշեց կառավարության ղեկավարը:

Армения войдет в число 15 ведущих стран мира по темпам экономического роста в 2019 году: Пашинян
Армения войдет в число 15 ведущих стран мира по темпам экономического роста в 2019 году. Как сообщает Арменпресс, об этом премьер-министр Никол Пашинян сказал на приеме, организованном в честь бизнесменов по случаю Нового года и Рождества.
«Я хотел бы начать нашу встречу в канун Нового года, если можно так сказать из атаки оппозиции. А что произошло или произошла ли экономическая революция, о которой я говорил, в этом году? За последние 11 месяцев в Армении экономическая активность составила 7,5%, и по самым консервативным сценариям мы будем иметь экономический рост более 7%.
Это показатель номер один в нашем регионе, и я имею в виду не только Южный Кавказ, но и более широкий регион. Это показатель номер один в Евразийском экономическом союзе с очевидным преимуществом, и это показатель номер один в СНГ. По показателям первого квартала этого года мы были первыми в Европе по уровню экономического роста, скорее всего, мы будем, если не первыми, то одними из первых в Европе, и если будем не в десятке, то как минимум в числе 15 лучших в мире по показателю экономического роста в 2019 году», - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян отметил, что все это говорит, чтобы поблагодарить бизнесменов за достижение этих результатов, потому что, по его словам, правительства обычно хвастаются хорошими темпами экономического роста, но правда в том, что эти показатели создаются представителями бизнес-сообщества. «И я хочу поблагодарить вас за то, что вы установили столь высокую планку для нашей страны, и я надеюсь, что успех, которого вы достигли в этом году, станет стимулом и поднимет нашу страну, нашу экономику к новым показателям в 2020 году», - сказал глава правительства.