Լրագրողական կազմակերպությունները դատապարտել են «Կենտրոն» ՀԸ աշխատակիցների նկատմամբ բռնության դեպքը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում գործող լրագրողական կազմակերպությունները համատեղ հայտարարություն են տարածել, որով դատապարտել են «Կենտրոն» հեռուստաընկերության աշխատակիցների նկատմամբ կիրառված բռնության դեպքը ՝ իրավապահներից պահանջելով միջոցներ ձեռնարկել բոլոր մեղավորներին հայտնաբերելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է լրագրողական կազմակերպությունների համատեղ հայտարարությունը.
«Երեկ՝ դեկտեմբերի 24-ին, Արարատի մարզի Հովտաշեն համայնքում մի քանի տասնյակ բնակիչներ հարձակվել են «Կենտրոն» հեռուստաընկերության լրագրող Արթուր Հակոբյանի և օպերատոր Սիմիկ Մայիլյանի վրա, հարվածել նրանց, վնասել տեսախցիկը։ Նկարահանող խմբին հաջողվել է փրկել տեղի ունեցածին վերաբերող նկարահանված կադրերի մի մասը, որոնցում պարզորոշ երևում է բռնության փաստը։
«Էպիկենտրոն» լրատվական գործակալության տնօրեն Վարդուհի Մելտոնյանի փոխանցմամբ, «Կենտրոն» հեռուստաընկերության աշխատակիցներն, ի թիվս այլ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների, գնացել էին Հովտաշեն՝ «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի տնօրեն Սեդրակ Առուստամյանին պատկանող ձկնաբուծարանի շուրջ ծագած խնդիրները լուսաբանելու։ Պահպանված կադրերում երևում է, որ բնակիչների կողմից հարձակումը եղել է թիրախավորված և նպատակ է ունեցել խոչընդոտել հենց տվյալ հեռուստաընկերության նկարահանող խմբի աշխատանքը։
Մենք՝ ներքոստորագրյալ լրագրողական կազմակերպություններս, մեր վրդովմունքն ենք արտահայտում լրագրողական մասնագիտական գործունեության խոչընդոտման և սանձազերծված բռնության կապակցությամբ։ Իրավապահ մարմիններից պահանջում ենք միջոցներ ձեռնարկել բոլոր մեղավորներին բացահայտելու և պատասխանատվության ենթարկելու համար»։

Журналистские организации осудили насилие в отношении сотрудников телекомпании “Кентрон”
Журналистские организации Армении распространили совместное заявление, в котором осудили случай насилия в отношении сотрудников телекомпании “Кентрон”, требуя от правоохранительных органов принять меры по выявлению всех виновных и привлечению их к ответственности. Арменпресс представляет совместное заявление журналистских организаций.
“Вчера, 24 декабря, в общине Овташен Араратской области несколько десятков жителей напали на журналиста телекомпании “Кентрон” Артура Акопяна и оператора Симика Маиляна, нанесли им побои, повредили камеру. Съемочной группе удалось спасти часть отснятых кадров, в которых четко виден факт насилия.
По словам директора Информационного агентства “Эпикентрон” Вардуи Мелтонян, сотрудники телекомпании “Кентрон”, в числе представителей и других СМИ, были в Овташене для освещения проблем, возникших вокруг рыбоводческого хозяйства, принадлежащего директору концерна “Мульти Груп” Седраку Арустамяну. На сохранившихся кадрах видно, что нападение жителей было конкретно направлено и преследовало цель воспрепятствовать работе съемочной группы именно данного телеканала.
Мы, нижеподписавшиеся журналистские организации, выражаем свое возмущение в связи с препятствованием профессиональной журналистской деятельности и развязанным насилием. Мы требуем от правоохранительных органов принять меры для выявления и привлечения к ответственности всех виновных.