ერევნის დრო: 11:07,   8 მაისი 2024
ტავუშის ოლქის რომელიმე სოფლის აზერბაიჯანისთვის გადაცემაზე საუბარი არ ყოფილა და არც შეიძლება იყოს։ ნიკოლ ფაშინიანი
ტავუშის ოლქის რომელიმე სოფლის აზერბაიჯანისთვის გადაცემაზე საუბარი არ
ყოფილა და არც შეიძლება იყოს։ ნიკოლ ფაშინიანი
ერევანი, 12 მარტი, არმენპრესი. სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა დაარწმუნა, რომ არასოდეს, არცერთ დისკუსიაში არ ყოფილა და არც შეიძლება იყოს საკითხი ტავუშის ოლქის რომელიმე სოფლის აზერბაიჯანისთვის გადაცემაზე.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ ნიკოლ ფაშინიანმა 12 მარტს გამართულ პრესკონფერენციაზე უპასუხა კითხვას, რომ აზერბაიჯანი აგრძელებს ტერიტორიულ პრეტენზიებს სომხეთის მიმართ და სომხური მხარისგან ტავუშის ოლქის 4 სოფლის გადაცემას მოითხოვს.
„მოდით, ჯერ სომხეთის რესპუბლიკის ტერიტორია დავაფიქსიროთ, რომ ამის საფუძველზე მკაფიოდ ჩამოვაყალიბოთ, სად და რატომ აქვს აზერბაიჯანს ტერიტორიული პრეტენზია სომხეთზე და სად, ფაქტობრივად, არ აქვს ან შესაძლოა არ აქვს ტერიტორიული პრეტენზია სომხეთის რესპუბლიკის მიმართ“, - განაცხადა ფაშინიანმა და აუდიტორიას აჩვენა სომხეთის რესპუბლიკის ტერიტორიის რუკა.
„ამბობენ, რომ სომხეთის რესპუბლიკის მთავრობა აპირებს ტავუშის ოლქის სოფლების აზერბაიჯანს გადაცემას. არცერთი სოფლის ტავუშის ოლქში გადაცემის შესახებ დისკუსია არასოდეს ყოფილა და არც შეიძლება იყოს“, - ხაზგასმით აღნიშნა ფაშინიანმა და დასძინა, რომ სომხეთის რესპუბლიკის ტერიტორიაზე არასოდეს ყოფილა სოფლები აზერბაიჯანული სახელწოდებით, არა მხოლოდ საბჭოთა პერიოდში, არამედ ამის შემდეგ.

Речи о передаче Азербайджану какого-либо села Тавушской области не было и не может быть: премьер-министр РА
Прежде всего, необходимо зафиксировать территорию Республики Армения, а также то, что никогда ни при каких обсуждениях не было и не может быть речи о передаче какого-либо села Тавушской области.
Как передает «Арменпресс», об этом Никол Пашинян заявил на пресс-конференции 12 марта, отвечая на вопрос, что Азербайджан продолжает предъявлять Армении территориальные претензии, требуя от армянской стороны передачи 4 сел Тавушской области.
По мнению Никола Пашиняна, в этом вопросе существует определенное недопонимание и не восприятие.
«Давайте сначала зафиксируем территорию Республики Армения, чтобы на основе этого можно было четко сформулировать, где и почему у Азербайджана есть территориальные претензии к Армении, и где он, по сути, не имеет или возможно не имеет никаких территориальных претензий к РА», - сказал Пашинян, показывая собравшимся карту территории РА.
Премьер-министр предложил действовать со своей исходной точки.
«Говорят, что правительство РА собирается передать Азербайджану села Тавушской области. Никогда, ни в одном обсуждении не было и не может быть вопроса о передаче какого-либо села Тавушской области», - подчеркнул Пашинян, добавив, что на территории Республики Армения никогда не было сел с азербайджанскими названиями, не только в советское время, но и после этого.