ერევნის დრო: 11:07,   11 მაისი 2024
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე მიესალმა ევროკომისიის რეკომენდაციას საქართველოსათვის ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსი
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე მიესალმა ევროკომისიის რეკომენდაციას
საქართველოსათვის ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსი
ერევანი, 9 ნოემბერი, არმენპრესი.  ვროკავშირმა აღიარა საქართველოს მომავალი სრულფასოვანი წევრობა ევროპულ ოჯახში და კიდევ ერთხელ დაადასტურა ქვეყნის ევროპული მისწრაფებისა და არჩევნის მხარდაჭერა. როგორც  „არმენპრესი“ Sputnik-ის ქართული სამსახურიდან იუწყება, ამის შესახებ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ შალვა პაპუაშვილმა განაცხადა.
ევროკომისიამ 8 ნოემბერს გამოაქვეყნა ანგარიში საქართველოს მიერ ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მოსაპოვებლად აუცილებელი 12 რეკომენდაციის შესრულების შესახებ - ევროკომისიამ ევროპულ საბჭოს საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების რეკომენდაციით მიმართა.
პაპუაშვილის თქმით, ეს პირველი ნაბიჯია სტრატეგიული გადაწყვეტილებისკენ, რომელიც ევროკავშირმა უნდა მიიღოს. როგორც პარლამენტის თავმჯდომარემ აღნიშნა, დღევანდელი დღე მყარ ნიადაგს ქმნის საქართველოს უკეთესი მომავლისთვის.
როგორც მან აღნიშნა, რეკომენდაცია სტატუსის მინიჭების შესახებ ერთ მნიშვნელოვან ეტაპს ასრულებს. ამავე დროს, იწყება ევროკავშირის წევრობისკენ გრძელი გზა, სადაც თითოეული მოქალაქის ცოდნა, პროფესიონალიზმი და პატრიოტიზმი წარმატების აუცილებელი წინაპირობაა.
უკვე 14-15 დეკემბერს ევროპული საბჭო ევროკომისიის დასკვნის საფუძველზე მიიღებს შემაჯამებელ გადაწყვეტილებას გაფართოების პოლიტიკისა და საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების თაობაზე.
2022 წლის ივნისში ევროპულმა საბჭომ მიიღო გადაწყვეტილება, აღიაროს საქართველოს ევროპული პერსპექტივა და გამოთქვა მზადყოფნა, მიანიჭოს მას კანდიდატი ქვეყნის სტატუსი, როგორც კი შესრულდება 12 პირობა.

Глава Парламента Грузии приветствует рекомендацию Еврокомиссии о предоставлении стране статуса кандидата ЕС
Глава Парламента Грузии приветствует рекомендацию Еврокомиссии о
предоставлении стране статуса кандидата ЕС
Евросоюз признал будущее полноправного членства Грузии в европейской семье и подтвердил свою непоколебимую поддержку устремлений страны и европейского выбора. Как передает «Арменпресс», об этом, со ссылкой на Грузинскую службу агентства «Sputnik, сообщил спикер Парламента Грузии Шалва Папуашвили.
8 ноября 2023 года Еврокомиссия опубликовала отчет о выполнении Грузией 12 рекомендаций, необходимых для получения статуса кандидата в ЕС. Европейская комиссия поручила Европейскому совету предоставить стране статус кандидата.
Это первый шаг к стратегическому решению, которое должен принять ЕС. Как отметил Папуашвили, рекомендация о предоставлении статуса страны-кандидата завершает один важный этап. В то же время начинается долгий путь к членству в ЕС.
Уже 14-15 декабря на основании заключения Еврокомиссии Европейский совет примет окончательное решение о политике расширения и предоставлении Грузии статуса кандидата.
В июне 2022 года Украина и Молдова получили статус кандидатов в члены ЕС, Грузия не получила его. Тогда главы государств ЕС заявили, что готовы предоставить этот статус и Грузии, если она выполнит 12 условий. Они включают реформы в области верховенства закона, прав человека, свободы СМИ.