Գեղարքունիքում մեկնարկեց ձմեռային զորակոչը
ԳԱՎԱՌ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ : Գեղարքունիքի մարզում ձմեռային զորակոչը մեկնարկեց Սեւան, Մարտունի եւ Վարդենիս քաղաքներից: «Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ՝ նորակոչիկները բանակ ճանապարհվեցին հանդիսավոր պայմաններում, մարզպետարանի, համայնքապետարանների, զինկոմիսարիատի աշխատակիցների, Հայ Առաքելական եկեղեցու Գեղարքունյաց թեմի հոգեւոր դասի, ծնողների ու հարազատների շնորհավորանքների ու մաղթանքների ներքո:
Սեւանի տարածաշրջանի համայնքների նորակոչիկները բանակ ճանապարհվեցին Սեւանի համայնքապետարանի բակից, տոնական բարձր տրամադրությամբ: Օրհնության կարգ կատարեց Գեղարքունյաց թեմի հոգեւոր հովիվ Տեր Ստեփանոս քահանա Իգնատեւոսյանը: «Մենք միշտ մնում ենք աղոթքով ձեզ համար, ձեր թիկունքում, որ միշտ կրեք Խաչի պարծանքը ձեր ուսերին եւ ձեր սրտերում, ու մենք երկու տարի անց ձեզ դիմավորենք խանդավառորեն»,-նորակորչիկներին օրհնանքի խոսքեր հղեց Տեր Ստեփանոս քահանան: Այնուհետ Հայոց բանակի նորակոչիկներին եւ նրանց ծնողներին ողջունեց ու շնորհավորեց Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը: «Բոլորիս շնորհավորում եմ այս տոնական օրվա կապակցությամբ: Մեր զավակներին բանակ ճանապարհելու ամեն միջոցառում պետք է դառնա այսպիսի տոն՝ երգի, պարի, ուրախ տրամադրության ներքո: Ուզում եմ հավատացնել ծնողներին ու հարազատներին, որ նրանց զավակները ծառայության ողջ ընթացքում գտնվելու են հուսալի ձեռքերում, բարվոք ու անվտանգ պայմաններում, որոնք օր օրի ավելի են բարելավվում: Նորակորիկներին մի հիմնական ու կարեւոր խնդրանք ունեմ՝ հարգել ու սիրել միմյանց, հեռու մնալ միջանձնային հարաբերություններ պարզելուց, ինչի արդյունքում մեր բանակում հաճախ են գրանցվում ողբերգական դեպքեր: Ես չեմ կասկածում, որ դուք ամուր եք կանգնելու թշնամու դեմ, բայց շատ ավելի անպարտելի կլինեք, եթե միշտ լինեք իրար հանդեպ փոխադարձ սիրով ու հարգանքով »,- նորակոչիկներին դիմեց մարզպետը:
«Հայ տղամարդու համար պետք է միշտ պատիվ լինի Հայոց բանակում ծառայելը: Մեր միակ ցանկությունն այն է, որ դուք ծառայեք միայն խաղաղ պայմաններում ու առողջ եւ կոփված տուն վերադառնաք: Մենք հոգով ու սրտով կլինենք ձեզ հետ, ձեր ընտանիքների կողքին»,-նշեց Սեւան համայնքի ղեկավար Սարգիս Մուրադյանը:
Նորակոչիկներին ողջունեցին ու բարեմաղթանքի խոսքեր հղեցին նաեւ ՀՀ ՊՆ Գեղարքունիքի մարզային զինկոմիսարիատի զորակոչային բաժնի պետ, փոխգնդապետ Բենիկ Սարգսյանը, նորակոչիկի պապ, Սեւան համայնքի բնակիչ Գուրգեն Տոնոյանը: Նորակոչիկներին պարային կատարումներով ողջունեցին Սեւանի մշակույթի տան պարային համույթի փոքրիկ սաները: Հայոց բանակ մեկնելու կապակցությամբ նորակոչիկները նվերներ ստացան Սեւանի համայնքապետարանի եւ ոստիկան վետերանների կողմից:

В Гегаркунике начался зимний призыв
В Гегаркуникской области начался зимний призыв из городов Севан, Мартуни и Варденис. Как сообщает Арменпресс, призывников проводили в торжественной обстановке, с поздравлениями и пожеланиями сотрудников областной администрации, муниципалитетов, военкомата, духовного сословия Гегаркуникской епархии Армянской Апостольской Церкви, родителей и друзей.
Новобранцы общин Севанского региона отправились на службу со двора администрации общины Севан в праздничном настроении. Обряд благословения совершил духовный пастырь Гегаркуникской епархии иерей Степанос Игнатевосян. “Мы будем молится за Вас, будем стоять за Вашими спинами, чтобы Вы всегда несли гордость за Крест на Ваших плечах и в Ваших сердцах, и мы через два года встретим Вас с энтузиазмом”, - сказал священник Тер Степанос. Затем призывников Армянской армии и их родителей приветствовал и поздравил губернатор Гегаркуника Гнел Саносян. “Поздравляю всех нас с этим праздничным днем. Проводы наших детей в армию, должны быть праздником – с песнями, танцами и с радостным настроением. Хочу заверить родителей и родственников, что их дети на протяжении всего срока службы будут находиться в надежных руках, в благополучных и безопасных условиях, которые улучшаются с каждым днем. К призывникам и меня основная и важная просьба - уважать и любить друг друга, держаться подальше от выяснения межличностных отношений, в результате чего в нашей армии часто происходят трагические случаи. Я не сомневаюсь, что Вы будете тверже перед врагом, будете непобедимы, если всегда будете относиться друг к другу с любовью и уважением”, - обратился к новобранцам губернатор.
“Для армянского мужчины служение в армянской армии всегда должно быть честью. Единственное наше желание, чтобы Вы служили в мирных условиях и вернулись домой здоровыми и закаленными. Мы и душой и сердцем будем с Вами, рядом с Вашими семьями”, - отметил руководитель общины Севан Саркис Мурадян.
Призывников приветствовали и высказали добрые пожелания также и начальник призывного отдела военного комиссариата Гегаркуника, подполковник Беник Саркисян, дед новобранца, житель общины Севан Гурген Тоноян. В честь призывников выступили маленькие воспитанники танцевального ансамбля Севанского Дома культуры. В связи с призывом в армянскую армию новобранцы получили подарки от мэрии Севана и ветеранов полиции.