Չինաստանի ԱԳՆ-ն առայժմ չի հավաստել ԱՄՆ-ի հետ գործարքի կնքման հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանն առայժմ չի հավաստում ամերիկյան կողմի հայտարարությունն այն մասին, թե առեւտրական համաձայնագրի առաջին մասի ստորագրումը կկայանա արդեն հաջորդ ամսին, ամբողջ տեղեկատվությունը կհրապարակվի ժամանակին: Այդ մասին դեկտեմբերի 16-ին կայացած ճեպազրույցում հայտարարել Է ՉԺՀ-ի արտգործնարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Գեն Շուանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Դեկտեմբերի 13-ին Չինաստանը եւ ԱՄՆ-ն հայտարարել են, որ համաձայնեցրել են առեւտրական համաձայնագրի առաջին մասի տեքստը: Դրա շրջանակում կողմերը պայմանավորվել են միմայնց նկատմամբ չսահմանել նոր մաքսեր, որոնք պետք Է ուժի մեջ մտնեին դեկտեմբերի 15-ին: Դեկտեմբերի 15-ին ԱՄՆ-ի առեւտրական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Լայթհայզերը հայտարարել Է, որ ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի միջեւ առեւտրական գործարքի առաջին փուլի ստորագրումը կկայանա 2020 թվականի հունվարի սկզբին:
«Այս պահին Չինաստանը եւ ԱՄՆ-ը պետք Է ավարտեն պարտադիր իրավաբանական ընթացակարգերը եւ (փաստաթղթերի – խմբ.) թարգմանությունը, դրանից հետո մենք ստույգ վայրի եւ օրվա մասին որոշում կընդունենք համաձայնագրի ստորագրման համար»,- հայտարարել Է դիվանագետը՝ պատասխանելով այն բանը հավաստելու խնդրանքին, թե կողմերն իրո՞ք պատրաստ կլինեն հաջորդ տարվա հունվարին ստորագրելու համաձայնագիրը: Նա հավելել Է, որ երկու երկրների աշխատնքային խմբերը շարունակում են կոնսուլտացիաները, համապատասխան տեղեկատվությունը կհրապարակվի ժամանակին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

МИД Китая пока не подтвердил возможность подписания сделки с США
Китай пока не подтверждает заявление американской стороны о том, что подписание первой части торгового соглашения состоится уже в следующем месяце, вся информация будет обнародована своевременно. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил на брифинге в понедельник официальный представитель МИД КНР Гэн Шуан.
В минувшую пятницу Китай и США объявили, что согласовали текст первой части торгового соглашения. В его рамках стороны договорились не вводить новые пошлины в отношении друг друга, которые должны были вступить 15 декабря. В воскресенье торговый представитель США Роберт Лайтхайзер заявил, что подписание первой фазы торговой сделки между США и Китаем состоится в начале января 2020 года.
"В настоящий момент Китаю и США предстоит завершить обязательные юридические процедуры и перевод (документов – ред.), после этого мы примем решение о точном месте и дате для официального подписания соглашения", - заявил дипломат на просьбу подтвердить, действительно ли стороны будут готовы подписать соглашение в январе следующего года.
Он добавил, что рабочие группы двух стран продолжают консультации, соответствующая информация будет обнародована своевременно.