ԱԺ-ն միաձայն վավերացրեց Հարկային հարցերով փոխադարձ վարչական աջակցության մասին կոնվենցիան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովը միաձայն վավերացրեց «Հարկային հարցերով փոխադարձ վարչական աջակցության մասին» կոնվենցիան (2010 թվականի արձանագրությամբ փոփոխված): «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ազգային ժողովի դեկտեմբերի 12-ի արտահերթ նիստում այս մասին հարցը ներկայացրեց ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը:
«Փաստաթուղթը ստորագրվել է 1988 թվականի հունվարի 25-ին՝ Ստրասբուրգում: Կոնվենցիան մշակել են Տնտեսական համագործակցության զարգացման կազմակերպությունն ու Եվրոպայի Խորհուրդը: 2010 թվականին այն լրամշակվել է համապատասխան Արձանագրությամբ: Կոնվենցիան ստորագրել է ավելի քան 100 երկիր»,- ասաց նախարարի տեղակալը:
Արման Պողոսյանի խոսքով` կոնվենցիայի հիմնական նպատակը միջազգային համագործակցության համար բարենպաստ պայմանների ստեղծումն է: Կողմերը միմյանց տրամադրում են հարկային հարցերով վարչական աջակցություն, որն ընդգրկում է տեղեկությունների փոխանակում, աջակցությունը բռնագանձման, այդ թվում՝ ապահովման միջոցների կիրառման հարցում և փաստաթղթերի հանձնում: Վարչական աջակցություն է տրամադրվում անկախ տվյալ անձի՝ այդ կողմի կամ որևէ այլ պետության ռեզիդենտ կամ քաղաքացի լինելու հանգամանքից:
Կոնվենցիան ներառում է հարկային համագործակցության գրեթե բոլոր ձևերը՝ հարկային պարտավորությունների գնահատում, հավաքագրում, հարկերից խուսափելու և հարկեր չվճարելու դեմ պայքարի մեխանիզմների մշակում, տեղեկությունների փոխանակում և այլն:
«Հարկային հարցերով փոխադարձ վարչական աջակցության մասին» կոնվենցիան (2010 թվականի արձանագրությամբ փոփոխված) վավերացնելու մասին հարցն ընդունվեց միաձայն՝ 106 կողմ ձայնով:

НС единогласно ратифицировало Конвенцию о взаимной административной помощи в налоговой области
Национальное Собрание Армении единогласно ратифицировало Конвенцию о взаимной административной помощи в налоговой области (с изменениями протокола от 2010 года). Как сообщает Арменпресс, на внеочередном заседании НС 12 декабря вопрос представил заместитель министра финансов Армении Арман Погосян.
«Документ был подписан 25 января 1988 года в Страсбурге. Конвенция была разработана Организацией экономического сотрудничества и Советом Европы. В 2010 году он был изменен соответствующим протоколом. Конвенцию подписали более 100 стран», - сказал замминистра.
По словам Армана Погосяна, основной целью конвенции является создание благоприятных условий для международного сотрудничества. Стороны оказывают друг другу административную поддержку в вопросах налогообложения, включая обмен информацией, помощь в конфискации и др. Административная помощь предоставляется независимо от того, является ли лицо резидентом или гражданином этой страны или какого-либо другого государства.
Конвенция охватывает практически все формы налогового сотрудничества: оценку налоговых обязательств, сбор налогов, механизмы уклонения от уплаты налогов, обмен информацией и так далее.