Ալեն Սիմոնյանը հանրապետական նախկին պատգամավորների հետ զրույցից գաղտնիք բացեց
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի փոխնախագահ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանը 2018-ի հոկտեմբերի 2-ի իրադարձություններին առնչվող գաղտնիք բացեց` նշելով, որ դրանից առաջ ՀՀԿ-ական երկու պատգամավոր իրեն նախազգուշացրել են, որ ինչ-որ բան է տեղի ունենալու:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Սիմոնյանն այս մասին խոսեց խորհրդարանական ճեպազրույցներում:
«Ուզում եմ գաղտնիք բացել: Հոկտեմբերի 2-ից մի քանի օր առաջ Ազգային ժողովի բակում տեղի էր ունենում խորհրդարանի 100-ամյակին նվիրված միջոցառում, որին հրավիրված էի նաև ես: Եվ այնտեղ Հանրապետական կուսակցության այն ժամանակվա պատգամավորներից երկուսն ինձ ասացին հետևյալը` ոչինչ քիչ մնաց, մենք ձեզ թերագնահատեցինք, բայց հիմա դուք եք մեզ թերագնահատում, կտեսնեք, թե մի քանի օր անց ինչ կլինի»,-ասաց Սիմոնյանը:
Նա նշեց` այդ ժամանակ ինքը չի հասկացել, թե ինչի մասին է խոսքը, սակայն հետո դրան հաջորդել են անցյալ տարվա հոկտեմբերի 2-ի իրադարձությունները, որոնց ժամանակ, Սիմոնյանի գնահատմամբ, փորձ արվեց կանգնեցնել այն ամենը, ինչ սկսվել էր Հայաստանում:
Ազգային ժողովը 2018-ի հոկտեմբերին ժամը 19:30-ն արտահերթ նիստում 67 կողմ ձայնով ընդունել էր Ազգային ժողովի կանոնակարգ-օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը, որի համաձայն՝ Ազգային ժողովի նիստի աշխատանքները որևէ պատճառով խոչընդոտելու դեպքում այն կարող է ընդհատված համարել: ԱԺ-ն նախագիծն ընդունել էր բողոքի ցույցերի ներքո: ԱԺ նիստի ընթացքում խորհրդարանի շենքի դիմաց բազմաթիվ քաղաքացիներ, լսելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կոչը, հավաքվել են իրենց բողոքն արտահայտելու այդ նախագծի դեմ: Քվեարկությունն իրականացվել էր ոչ քարտերով, այլ ձեռքով: Նախագծին կողմ էին քվեարկել ՀՀԿ-ն, ԲՀԿ-ն ու ՀՅԴ-ն:

Ален Симонян раскрыл секрет о беседе с бывшими депутатами-республиканцами
Вице-спикер Национального собрания Армении, депутат от фракции “Мой шаг” Ален Симонян раскрыл секрет, связанный с событиями 2 октября 2018 года, отметив, что до этого два депутата от РПА предупредили его, что должно что-то произойти.
Как передает Арменпресс, об этом Симонян сказал на парламентских брифингах. “Хочу раскрыть один секрет. За несколько дней до 2 октября во дворе Национального собрания проходило мероприятие, посвященное 100-летию парламента, на которое был приглашен и я. И там двое из тогдашних депутатов Республиканской партии мне сказали следующее: “Ничего, мало осталось, мы вас недооценили, но сейчас вы нас недооцениваете, увидите, что произойдет через несколько дней”, - рассказал Симонян.
Он отметил, что тогда он не понял, о чем идет речь, однако затем за этим последовали события 2 октября прошлого года, во время которых, по оценке Симоняна, была предпринята попытка остановить все то, что началось в Армении.
В октябре 2018 года, в 19:30, на внеочередном заседании НС 67 голосами “за” был принял проект закона О внесении изменений в Закон “Регламент Национального собрания”, согласно которому, в случае препятствования работе заседания НС по какой-либо причине оно может считаться прерванным. В ходе заседания, вняв призыву премьер-министра Никола Пашиняна, у здания парламента собрались многочисленные граждане, чтобы выразить свой протест против этого проекта. Голосование проводилось не по картам, а вручную. За этот проект проголосовали РПА, ППА и АРФД.