Կիեւում գնահատել են Փարիզի բանակցությունների արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Նորմանդական գագաթնաժողովի» անցկացումն Ուկրաինայի նախագահի դիվանագիտական հաջողությունն Է: Այդ մասին հայտարարել Է Ուկրաինայի վարչապետ Ալեքսանդր Գոնչարուկը Facebook-ի իր Էջում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ երկարատեւ ընդմիջումից հետո պաշտոնական Կիեւի մասնակցությունը բանակցություններին մեծ առաջընթաց Է դարձել Դոնբասի հակամարտության կարգավորման համար: Գոնչարուկը հայտարարել Է, որ Ուկրաինայի ղեկավարը կշարունակի պայքարել հանուն խաղաղության եւ «հանուն Ուկրաինայի տարածքների վերադարձման»:
Վարչապետը կարծում Է, որ գագաթնաժողովում ձեռք բերված համաձայնություններից ամենագլխավորը կալանավորների եւ բռնված անձանց փոխանակումն Է «բոլորին՝ բոլորով» սկզբունքով: Նա նշել Է, որ «72 ուկրաինացիներ կարող են շուտով վերադառնալ տուն»:
Գոնչարուկը հավելել Է, որ բաց Է մնում Կիեւի կողմից Դոնբասում ռուս-ուկրաինական սահմանի հատվածի նկատմամբ վերահսկողության վերականգնման հարցը: «Ուկրաինայի դիրքորոշումն Է՝ նախ լիակատար անվտանգություն, որը չի կարող գոյություն ունենալ առանց սահմանի նկատմամբ վերահսկողության: Այնուհետեւ ընտրություններ: Այս թեման վերստին տեղ կգտնի 4 ամիս անց հաջորդ հանդիպման օրակարգում»,- գրել Է նա:
Դրա հետ մեկտեղ իր Telegram-կանալում ուկրաինացի քաղաքական գործիչը, գնահատելով բանակցությունների արդյունքները, ընդգծել Է, որ «Վլադիմիր Զելենսկու թիմը Փարիզում լուրջ քայլ Է կատարել Դոնբասում պատերազմի ավարտման ուղղությամբ»:

В Киеве оценили итоги переговоров в Париже
Проведение «нормандского саммита» является дипломатическим успехом президента Украины Владимира Зеленского. Об этом заявил украинский премьер-министр Алексей Гончарук на своей странице в Facebook.
По словам главы правительства, участие официального Киева в переговорах после длительного перерыва стало большим прогрессом для урегулирования конфликта в Донбассе. Гончарук заявил, что украинский лидер продолжит бороться за мир и «за возвращение территории Украины».
Премьер считает, что самым главным из достигнутых на саммите договоренностей является обмен заключенных и удерживаемых лиц по принципу «всех на всех». Он отметил, что «72 украинца могут скоро вернуться домой»,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Гончарук добавил, что открытым остается вопрос восстановления Киевом контроля над участком российско-украинской границы в Донбассе. «Позиция Украины — сначала полная безопасность, которая не может существовать без контроля над границей. Затем выборы. Эта тема снова будет на повестке дня следующей встречи через 4 месяца», — написал он.
Вместе с тем в своем Telegram-канале украинский политик, оценивая итоги переговоров, подчеркнул, что «команда президента Владимира Зеленского в Париже сделала серьезный шаг к завершению войны в Донбассе».