Ջանջուղազյանն առողջության ապահովագրության համար այլընտրանքային տարբերակի քննարկման կարիք է տեսնում
ՀԱՆՔԱՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ֆինանսների նախարարությունն «առողջության հարկ» նախատեսող հայեցակարգի վերաբերյալ դեռ վերջնական կայացված որոշում չունի: Նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը տեսնում է հարցի համակողմանի քննարկման, առողջության ապահովագրության համար նաև այլընտրանքային տարբերակի քննարկման կարիք: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նախարար Ջանջուղազյանը նման տեսակետ հայտնեց Հանքավանում լրագրողների հետ հանդիպմանը:
«Մենք աշխատում ենք կտրուկ չլինել մեր տեսակետների մեջ: Համարում ենք, որ ցանկացած տեսակետ գոյության իրավունք ունի: Բայց առաջարկում ենք հավասարակշռված մոտեցումներով առաջ գնալ: Մենք հայտարարել ենք երկրի մրցունակության բարձրացման մասին:  Ուղղակի հարկերի դրույքաչափերի նվազեցման, հարկերի բեռի նվազեցման հայեցակարգը հիմնված է այն տրամաբանության վրա, որ տնտեսավարողների համար լրացուցիչ հնարավորություն ընձեռվի և տնտեսավարողները կարողանան ազատված միջոցներով ներդրումներ կատարել, նոր պոտենցիալ ձևավորել: Այս դեպքում ստացվում է, որ մենք մի կողմից հարկային օրենսգրքով ուղղակի հարկերի բեռն ենք նվազեցնում, մյուս կողմից լրացուցիչ բեռ ենք ավելացնում: Իհարկե, այստեղ կա ընկալում, որ այդ բեռը աշխատակցի, վարձու աշխատողի բեռն է, բայց խոշոր հաշվով դա բեռ է տնտեսության վրա»,-ասաց նախարարը:
Նրա կարծիքով` եթե նույն վարձու աշխատողը դրա փոխարեն խնայողություններ գեներացներ կարող էր ներդրումներ կատարել, օրինակ, նախաձեռնված կապիտալի շուկայի զարգացման միջոցառումները հաջողությամբ իրականացնելու համար: Նախարարը նկատեց` առաջարկվող հայեցակարգի ընդունման պարագայում կստացվի, որ մարդը դրա փոխարեն ներդրում է կատարում առողջապահության համակարգում: «Դրանով է պայմանավորված մեր այս տեսակետը: Դրա համար կարծում ենք, որ դեռ վաղ է խոսել այդպիսի սցենարների մասին`որպես կայացված որոշում: Կարծում ենք, որ հարցը պետք է համակողմանի քննարկման առարկա դառնա»,-ասաց Ջանջուղազյանը:
Նա նշեց, որ ընդամենը մեկ տեսակետ է ներկայացնում, բայց համոզված է, որ կան նաև այլ փաստարկներ, որոնք պետք է ուշադրության արժանան: Նախարարը նշեց, որ զուտ տնտեսության մրցունակության տեսակետից դիտարկեց հարցը: Ջանջուղազյանը շեշտեց` կա նաև հարցի մյուս կողմը, ըստ էության առողջապահության համակարգում, այսօր գնահատվում է, որ պետական բյուջեից կատարվող ծախսերից բացի, մոտ 2 այդքան էլ ծախսվում է քաղաքացիների կողմից: «Բայց եթե ուշադրություն դարձնենք, նույնիսկ այդ պայմաններում քաղաքացիների վերաբերմունքը այնքան էլ բավարարված չի կարելի գնահատել, դժգոհություններն ավելի շատ են: Միգուցե պետք է քննարկել նաև այլընտրանքային տարբերակներ, թե ինչպես ծախսվող միջոցներն ուղղորդել, որպեսզի հնարավոր լինի լուծել ապահովագրության խնդիրը` միևնույն ժամանակ չծանրացնելով այդ բեռը տնտեսավարողների վրա և չխոչընդոտելով մրցունակության աճին»,-ասաց նախարարը:
Հարցին, թե առողջության հարկի համար ֆինանսների նախարարությունն ունի արդյոք նախընտրելի շեմ, նա նշեց` Ֆինանսների նախարարության նախընտրած շեմը 0-ն է, ոչ թե 3-ը կամ 6-ը: «Հարցը չափի մասին չէ, այլ ուղղության մասին է: Մենք կարծում ենք, որ պետք է նաև քննարկման առարկա դառնան այլընտրանքային տարբերակները, քանի որ վստահ չենք, որ առաջարկվող ճանապարհը կհասցնի այդ արդյունքներին` առանց կորուստների»,-եզրափակեց նախարարը:
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը ներկայացրել է առողջության համապարփակ ապահովագրության հայեցակարգ, որով մասնավորապես առաջարկվում է, որ աշխատող քաղաքացիներն իրենց աշխատավարձից վճարեն 6 տոկոս առողջության հարկ:

Джанджугазян видит необходимость в обсуждении альтернативы налога страхование здоровья
Министерство финансов еще не приняло окончательного решения по концепции «налога на здоровье». Министр Атом Джанджугазян видит необходимость всестороннего обсуждения вопроса, а также альтернативы медицинскому страхованию.
Как передает Арменпресс,об этом сообщил министр финансов РА Атом Джанджугазян в ходе семинара-дискуссии для журналистов, представляя итоги  работы министерства за последний год.
«Мы стараемся не быть резкими в наших подходах. Мы считаем, что любая точка зрения имеет право на существование. Но мы предлагаем двигаться вперед со сбалансированным подходом. Мы объявили оповышении конкурентоспособности страны. Просто концепция снижения ставок прямого налогообложения и снижения налоговой нагрузки основана на логике предоставления бизнесменам дополнительной возможности инвестировать  свободные средства и создавать новый потенциал. В этом случае получается, что, с одной стороны, по Налоговому кодексу  мы снижаем налоговую нагрузку, а с другой - создаем дополнительную нагрузку. Конечно, здесь существует мнение, что это бремя – бремя сотрудника, наемного работника, но по большому  счету - это бремя для экономики», - сказал министр.
По его мнению, если бы один и тот же наемный работник вместо этого мог генерировать сбережения, он мог бы инвестировать, например, в успешную реализацию мер по развитию рынка капитала. Министр отметил, что, если предложенная концепция будет принята, окажется, что вместо этого человек инвестирует в систему здравоохранения.
«Это наша точка зрения. Поэтому мы считаем, что пока рано говорить о таких сценариях как об окончательном  решении. Мы считаем, что этот вопрос должен стать предметом всестороннего обсуждения», - сказал Джанджугазян.
Он отметил также, что он представил только одну точку зрения, но убежден, что есть и другие аргументы, которые следует принять во внимание. Министр отметил, что рассматривает вопрос только с точки зрения экономической конкурентоспособности. Джанджугазян подчеркнул:  есть и другая сторона вопроса, по сути- в системе здравоохранения.Сегодня подсчитано, что, кроме расходов государственного бюджета, почти вдвое  больше  расходуется гражданами.
«Но если мы обратим внимание, даже в таких условиях отношение граждан не очень удовлетворительное, есть еще жалобы. Можно также рассмотреть альтернативные способы тратить деньги, чтобы иметь возможность решить проблему страхования, не обременяя при этом предпринимателей  и не препятствуя росту конкурентоспособности», - сказал министр.
На вопрос, есть ли у Министерства финансов предпочтительный порог для налога на здравоохранение, он сказал, что предпочтительный порог для Министерства финансов равен 0, а не 3 или 6.
«Дело не в размерах, а в направлении. Мы считаем, что также должны обсуждаться альтернативные варианты, так как мы не уверены, что предложенная дорога приведет к этим результатам без потер », - заключил министр.
Министерство здравоохранения ввело комплексную концепцию медицинского страхования, в которой, в частности, предлагается, чтобы работающие граждане платили 6-процентный налог на здравоохранение от своей заработной платы.