Հետազոտողները հայտարարել են ասպիրինի հակաքաղցկեղային հատկության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ասպիրինի ոչ մեծ չափաբաժինները մեծացնում են քաղցկեղը հաղթահարելու շանսերը: Դա հետեւում Է ԱՄՆ-ի առողջապահության ազգային ինստիտուտների հետազոտությունից: Գիտական աշխատությունը հրապարակված Է JAMA Network կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հետազոտողներն ուսումնասիրել են Միացյալ Նահանգների ավելի քան 140 հազար քաղաքացու վերաբերյալ տեղեկատվությունը, որը հավաքվել Է միջին հաշվով 12,5 տարվա ընթացքում, եւ պարզել, որ այն անձանց շրջանում, ովքեր շաբաթվա ընթացքում մեկից մինչեւ երեք անգամ ասպիրին են օգտագործել, մահացությունը ցածր Է եղել շագանակագեղձի, հաստ աղիի եւ ուղիղ աղիի, թոքերի եւ ձվարանի քաղցկեղի զարգացումից հետո: Ընդսմին, ինչպես ընդգծում են հետազոտողները, նման օրինաչափություն հայտնաբերվել Է միայն նորմալ քաշով մարդկանց մոտ. նորմայից ցածր կամ բարձր քաշ ունեցող փորձի մասնակիցների մոտ ասպիրինից նման արդյունք չեն գտել: Մինչդեռ բազմաթիվ կարգավորող մարմիններ, այդ թվում՝ ամերիկյան FDA-ն (Food and Drug Administration), չեն հանձնարարում կամ նույնիսկ արգելում են ասպիրին ընդունել, որովհետեւ այն կարող Է առաջացնել արնահոսություններ, ինսուլտներ եւ խոցերի հետ կապված բարդացումների հանգեցնել, քանի որ այն ուղեղի անոթներում եւ աղիներում թրոմբները լուծելու հատկություն ունի, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Исследователи заявили о противораковом свойстве аспирина
Небольшие дозы аспирина могут увеличить шансы справиться с раком, следует из исследования Национальных институтов здравоохранения США. Научная работа опубликована на сайте JAMA Network.
Исследователи изучили информацию о более чем 140 тысячах американских граждан, собиравшуюся в среднем в течение 12,5 лет, и выяснили, что из тех, кто употреблял аспирин от одного до трех раз в неделю, была ниже смертность после развития рака простаты, толстого кишечника и прямой кишки, легких и яичника,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Однако, подчеркивают исследователи, подобная закономерность обнаружена лишь у людей с нормальным весом — у испытуемых с весом ниже или выше нормы такого эффекта от аспирина не нашли.
С другой стороны, многие регулирующие органы, в том числе американская FDA (Food and Drug Administration), не рекомендует или даже запрещает принимать аспирин из-за того, что он может вызвать кровотечения, инсульты и усиливать язвы, поскольку обладает свойством растворять тромбы в сосудах мозга и кишечника.