Կենսաթոշակը կվճարվի անկանխիկ եղանակով. գործընթացը կլինի փուլ առ փուլ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հավանություն տվեց «Պետական կենսաթոշակների մասին» և «Պետական նպաստների մասին» օրենքներում փոփոխությունների փաթեթին:  Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը նշեց, որ փաթեթի նպատակը կենսաթոշակների ու խնամքի նպաստի վճարման գործընթացի արդյունավետության բարձրացումն է։
Ըստ նախարարի՝ «Պետական կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի 35-րդ հոդվածով սահմանված է կենսաթոշակի վճարման կարգը։ Մասնավորապես, սահմանված է, որ յուրաքանչյուր ամսվա կենսաթոշակը վճարվում է տվյալ ամսվա ընթացքում անկանխիկ կամ կանխիկ եղանակով:
Միաժամանակ, նույն հոդվածի 6-րդ մասի համաձայն՝ կենսաթոշակն անկանխիկ եղանակով ստացող կենսաթոշակառուն պարտավոր է տարեկան մեկ անգամ ներկայանալ բանկ եւ հայտարարություն ստորագրել Հայաստանում լինելու մասին:
Սակայն բանկ ներկայանալու վերաբերյալ օրենքի պահանջը խոչընդոտում է բանկի տարածքից դուրս խնդրո առարկա հայտարարությունը վերցնելու հնարավորությունը։
«Ըստ այդմ, նպատակահարմար է օրենսդրորեն ամրագրել կենսաթոշակային ապահովության, ծերության, հաշմանդամության, կերակրողին կորցնելու դեպքում նպաստների, պարգեւավճարների, պատվո վճարների և այլ ծրագրերի վճարումներն անկանխիկ եղանակով կատարելը:
«Պետական նպաստների մասին» ՀՀ օրենքի 28-րդ հոդվածով սահմանվում է խնամքի նպաստի վճարման կարգը։ Մասնավորապես, սահմանված է, որ խնամքի նպաստը վճարվում է ծնողի դիմումի հիման վրա` անկանխիկ կամ կանխիկ եղանակով: Այդ հոդվածով հստակեցված չէ, որ խնամքի նպաստը լիազորագրով կարող է վճարվել միայն կանխիկ եղանակով, իսկ 28.1-ին հոդվածի 6.1-ին մասի համաձայն` խնամքի նպաստ ստանալու իրավունքը դադարեցնելուց հետո չվճարված խնամքի նպաստի գումարը վճարվում է անկանխիկ կամ կանխիկ եղանակով»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց նախարարը։
Համաձայն «Պետական կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» նախագծի՝ առաջարկվում է սահմանել, որ կենսաթոշակը վճարվում է անկանխիկ եղանակով։ Ընդ որում, առաջարկվում է բացառություն սահմանել հետևյալ դեպքերում.
կենսաթոշակառուն առաջին կամ երկրորդ խմբի հաշմանդամ է, լրացել է կենսաթոշակառուի 75 տարին, կենսաթոշակը վճարվում է լիազորագրով, կենսաթոշակը վճարվում է 14 տարին լրացած անչափահասին:
Ընդ որում, կենսաթոշակը լիազորագրով կամ 14 տարին լրացած անչափահասին վճարվում է միայն կանխիկ եղանակով, իսկ վերը նշված մնացած դեպքերում՝ անկանխիկ կամ կանխիկ եղանակով՝ անձի ընտրությամբ։
Նախատեսվում է նաև բացառապես անկանխիկ եղանակով վճարել կենսաթոշակառուի մահվան դեպքում չվճարված կենսաթոշակի գումարը (բացառությամբ այն դեպքի, երբ այդ գումարը վճարվում է մահացածի 14 տարեկան ու դրանից բարձր տարիքի անչափահաս երեխային), կենսաթոշակառուի կենսաթոշակ ստանալու իրավունքը դադարեցնելուց հետո չվճարված կենսաթոշակի գումարը և թաղման նպաստը` անկախ բնակության վայրից:
Իսկ 35-րդ հոդվածի 6-րդ մասում կատարվող փոփոխությամբ առաջարկվում է հանել Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվելու վերաբերյալ հայտարարությունը բացառապես բանկի տարածքում տալու պահանջը՝ կառավարությանը վերապահելով հայտարարությունն անձամբ բանկ ներկայացնելու ընթացակարգ սահմանելու լիազորություն:
Համաձայն «Պետական նպաստների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» նախագծի՝ առաջարկվում է սահմանել, որ խնամքի նպաստը վճարվում է անկանխիկ եղանակով։
Առաջարկվում է բացառություն սահմանել այն դեպքում, երբ ծնողը առաջին կամ երկրորդ խմբի հաշմանդամ է։
Ինչպես և կենսաթոշակների դեպքում, առաջարկվում է հստակեցնել, որ խնամքի նպաստը լիազորագրով կարող է վճարվել միայն կանխիկ եղանակով։
«Հարկ է նշել, որ կենսաթոշակի ու խնամքի նպաստը լիազորագրով միայն կանխիկ եղանակով վճարելու պահանջը բխում է վճարման գործընթացի առանձնահատկություններից: Այսպես, եթե լիազորված անձը ևս կենսաթոշակառու է և ինքն իր հերթին լիազորում է այլ անձի ստանալու իր կենսաթոշակը, ապա ստացվում է, որ առաջին կենսաթոշակառուին կենսաթոշակը վճարվում է վերալիազորման կարգով տրված լիազորագրով, ինչն ուղղակիորեն հակասում է «Պետական կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի 35-րդ հոդվածի 9-րդ մասին:
Միաժամանակ, անցումը կենսաթոշակների անկանխիկ համակարգի անցնցում իրականացնելու համար, նախատեսվում է անցումը կատարել փուլային տարբերակով` նախ Երևան, Գյումրի և Վանաձոր քաղաքներում (2020-ի հուլիսի 1-ից), ապա հաջորդաբար` մնացած քաղաքային բնակավայրերում (2021-ի հունվարի 1-ից), 1000-ից ավել բնակիչ ունեցող գյուղական բնակավայրերում, իսկ վերջում՝ մինչեւ 1000 բնակիչ ունեցող գյուղական բնակավայրերում»,- ասված է հիմնավորման մեջ:

Пенсия будет выплачиваться безналичным способом: процесс будет внедрен поэтапно
Правительство Армении одобрило пакет изменений в законах “О государственных пенсиях” и  “О государственных пособиях”. Министр труда и социальных вопросов Заруи Батоян отметила, что целью пакета является повышение эффективности процесса выплаты пенсий и пособий по уходу.
Как сообщает «Арменпресс», по словам министра, 35-й статьей Закона РА “О государственных пенсиях”  установлен порядок выплаты пенсий. В частности, установлено, что пенсия ежемесячно выплачивается безналичным или наличным способом в течение данного месяца.
В то же время, согласно части 6 той же статьи, пенсионер, получающий пенсию безналичным способом, обязан раз в год являться в банк и подписывать заявление о своем пребывании в Армении.
Однако требование закона о явке в банк препятствует возможности предъявления заявления за пределами банка.
“В соответствии с этим, целесообразно законодательно закрепить осуществление выплат пенсионного обеспечения, старости, инвалидности, пособий по случаю потери кормильца, премий, почетных выплат и других программ безналичным способом.
28-ой статьей Закона РА “О государственных пособиях” устанавливается порядок выплаты пособия по уходу. В частности, установлено, что пособие по уходу выплачивается на основании заявления родителя безналичным или наличным способом. Статья не уточняет, что пособие по уходу может выплачиваться только наличными, а согласно части 6.1 статьи 28.1, после прекращения права на получение пособия по уходу сумма невыплаченного пособия выплачивается безналичным или наличным способом”, - сказала министр.
Согласно проекту закона О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “О государственных пенсиях”, предлагается установить, что пенсия выплачивается безналичным способом. При этом предлагается установить исключения в следующих случаях:
Если пенсионер является инвалидом первой или второй группы, ему исполнилось 75 лет, пенсия выплачивается по доверенности, пенсия выплачивается несовершеннолетнему, достигшему 14 лет, при этом пенсия по доверенности или несовершеннолетнему, достигшему возраста 14 лет, выплачивается только наличными, а в остальных вышеуказанных случаях - безналичным или наличным способом согласно выбору лица.
Предусматривается также уплата суммы невыплаченной пенсии в случае смерти пенсионера исключительно безналичным способом (за исключением случая, когда эта сумма выплачивается несовершеннолетнему ребенку в возрасте 14 лет и старше умершего), сумму невыплаченной пенсии после прекращения права на получение пенсии пенсионера и пособие на погребение независимо от места жительства. А в части 6 статьи 35 предлагается снять требование о предоставлении заявления о нахождении в Республике Армения исключительно на территории банка, предоставив правительству полномочие на установление процедуры представления заявления лично в банк.
Согласно проекту О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “О государственных пособиях”, предлагается установить, что пособие по уходу выплачивается безналичным способом.
Предлагается установить исключение в случае, если родитель является инвалидом первой или второй группы.
Как и в случае с пенсиями, предлагается уточнить, что пособие по уходу по доверенности может выплачиваться только наличными.
“Следует отметить, что требование о выплате пособия по пенсии и уходу только наличными по доверенности вытекает из особенностей процесса выплаты. Если уполномоченное лицо также как и пенсионер, в свою очередь, уполномочивает другое лица на получение пенсии, то получается, что пенсия выплачиваются по доверенности, выданной в порядке передоверия, что прямо противоречит части 9 статьи 35 Закона РА “О государственных пенсиях”.
Переход на безналичную систему пенсий планируется осуществить поэтапно: сначала в городах Ереван, Гюмри и Ванадзор (с 1 июля 2020 года), затем в остальных городских населенных пунктах (с 1 января 2021 года), в сельских населенных пунктах с населением более 1000 человек, в конце - в сельских населенных пунктах с населением до 1000 человек”, - говорится в обосновании.