ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը դեկտեմբերի 4-ին հրադադարի ռեժիմի պլանային դիտարկում է անցկացնելու Արցախի և Ադրբեջանի սահմանին՝ Հադրութի շրջանի հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունից:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա) և Օգնեն Յովիչը (Բոսնիա և Հերցեգովինա):

OSCE Mission to conduct ceasefire monitoring on Artsakh-Azerbaijan line of contact
YEREVAN, DECEMBER 3, ARMENPRESS. On December 4, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh, the OSCE Mission will conduct a planned monitoring of the ceasefire regime on the border of Artsakh and Azerbaijan, in the north-east of the Hadrut region, the Artsakh foreign ministry told Armenpress.
From the positions of the Defense Army of the Republic of Artsakh, the monitoring will be conducted by Field Assistants to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Mihail Olaru (Moldova) and Ognjen Jovic (Bosnia and Herzegovina).