ԱԺ նիստերի օրակարգ չընդունվեց փախստականների մասին օրենքում փոփոխությունների նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նիստի օրակարգ չընդունվեց պատգամավորներ Նիկոլայ Բաղդասարյանի, Սերգեյ Ատոմյանի հեղինակած «Փախստականների և ապաստանի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» և կից օրենքների փաթեթը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դեկտեմբերի 3-ի խորհրդարանի նիստում օրինագիծը չընդունվեց 17 կողմ, 88 դեմ և 5 ձեռնպահ ձայներով:
Օրենքի նախագծով առաջարկվում է քրեական կամ վարչական պատասխանատվության միջոցներ չկիրառել փախստականների, ինչպես նաև այն ապաստան հայցողների նկատմամբ, ովքեր ՀՀ տարածք են մուտք գործել առանց թույլտվության, անձամբ, առանց ձգձգման, ներկայացել են Հայաստանի իրավասու մարմիններին և մատնանշել իրենց ապօրինի մուտքի կամ գտնվելու հիմնավոր պատճառը:
Օրինագիծը 4 կողմ, 3 դեմ, 3 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ստացել է ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի բացասական եզրակացությունը:

В повестку дня заседаний Национального собрания не включили проект изменений в Законе “О беженцах”
В повестку дня заседания НС РА не был включен пакет законов О внесении изменения в Закон “О беженцах и убежище” и смежные законы, предложенный депутатами Николаем Багдасаряном и Сергеем Атомяном.
Как передает «Арменпресс», на заседании парламента 3 декабря законопроект не был принят 17 голосами “за”, 88 - “против” и 5 воздержавшимися.
Проектом закона предлагается не применять мер уголовной или административной ответственности в отношении беженцев, а также тех, кто просил убежища, тех, которые въехали на территорию Армении без разрешения и самолично, без задержки, явились в компетентные органы Армении и указали на обоснованную причину их незаконного въезда или нахождения.
Законопроект получил отрицательное мнение постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам при 4 “за”, 3 “против” и 3 воздержавшихся.