ԱՄՆ-ի ավիակարգավորիչը Boeing-ին զրկել Է 737 MAX օդանավերին թռիչքային պիտանիության հավաստագրեր տալուց
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Դաշնային ավիացիոն վարչությունը հայտարարել Է, որ ինքը կլինի միակ մարմինը, որը կտա Boeing 737 MAX հանրանավերի թռիչքային պիտանիության հավաստագրեր, որոնց շահագործումը դադարեցվել Է երկու ավիաաղետից հետո: Նոյեմբերի 26-ին այդ մասին հայտնել Է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով նամակը, որը կարգավորիչն ուղարկել Է ավիաշինական կորպորացիա, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Հասարակական շահերը եւ առեւտրային ավիացիոն գործունեության անվտանգության շահերը պահանջում են, որ Դաշնային ավիացիոն վարչությունը պահպանի 737 MAX շարքի բոլոր ինքնաթիռների թռիչքային պիտանիության հավաստագրեր տալու լիազորությունները»,- նամակից հատված Է մեջբերում գործակալությունը: Պարզաբանվում Է, որ ավելի վաղ հավաստագրեր տալու որոշումը համատեղ ընդունվում Էր վարչության եւ Boeing ընկերության կողմից: Կարգավորիչը նաեւ նշել Է, որ դեռ չի ավարտել այդ տիպի հանրանավերի կառուցվածքում փոփոխությունների, ինչպես նաեւ օդաչուների ուսուցման ծրագրում նորամուծությունների ստուգումը:
Նոյեմբերի 11-ին Boeing-ը հայտարարել Էր, որ Boeing 737 MAX ավիահանրանավերի առեւտրային թռիչքների վերսկսումն ակնկալում Է 2020 թվականի հունվարին, դրանց մատակարարումներն ավիաընկերություններին կարող են սկսվել արդեն այս տարվա դեկտեմբերին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

USA’s FAA says it will be the sole issuer of new Boeing 737 MAX airworthiness certificates
YEREVAN, NOVEMBER 27, ARMENPRESS. The United States Federal Aviation Administration (FAA) said on Tuesday it notified Boeing that the agency will be the only issuer of airworthiness certificates for all new 737 MAX planes, a role that it had shared with the aircraft maker in the past, Reuters reports.
The FAA emphasized that the agency hasn’t yet completed its review of the 737 MAX aircraft design changes and associated pilot training.
The FAA said it “has determined that the public interest and safety in air commerce require that the FAA retain authority to issue airworthiness certificates and export certificates of airworthiness for all 737 MAX airplanes.”
The American aviation regulator said it will keep the authority to issue the certificates until it is confident Boeing has “fully functional quality control and verification processes in place” and that other Boeing procedures meet all regulatory standards.
The 737 MAX, Boeing’s best-selling plane, has been grounded worldwide since March after crashes in Indonesia and Ethiopia killed 346 people.