Մոհսեն Նարիմանը Հայաստանը Իրանի համար դարպաս է համարում դեպի ԵԱՏՄ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Իրանի Իսլամական հանրապետությունների միջև փոխադարձ համաձայնությունների շնորհիվ ավելի քան 800 անուն ապրանքատեսակ մաքսազերծելու համար ստեղծվել են արտոնյալ պայմաններ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում հայ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց «Արաս» ազատ տնտեսական գոտու գործադիր տնօրեն Մոհսեն Նարիմանը:
«Մենք շատ լավ գիտակցում ենք, որ Հայաստանը մեծ դերակատարություն ունեցող խաղացող է ԵԱՏՄ-ում և այդ առումով շատ ենք արժևորում մեր երկու երկրի համագործակցությունը: Մեզ համար մեծ առավելություն է Հայաստանի հետ ցամաքային սահման ունենալը: Փոխադարձ համաձայնությունների շնորհիվ Հայաստանից 860 անուն գյուղատնտեսական ապրանքատեսակ մաքսազերծելու համար զեղչեր և այլ տարբեր արտոնյալ պայմաններ ենք ստեղծել: Կարծում եմ, այդ ամենը մեծ նախապայմաններ է ստեղծում հաջող համագործակցության համար»,- նշեց Նարիմանը և հավելեց, որ ակնկալում են, որպեսզի հայ գործարարները հնարավորինս լավ ուսումնասիրեն իրանական շուկայի ներուժը, ինչից հետո, վստահաբար, նրանց մոտ կառաջանա ներդրումներ անելու ցանկություն:
«Արաս» ազատ տնտեսական գոտու տարածքում մեծ ներուժ կա զբոսաշրջության, արդյունաբերության, գյուղատնտեսության բնագավառներում:
Նարիմանը շեշտեց, որ հայ գործարարներն Իրանում կարող են և՛ արտադրել, և՛ արտահանել տարբեր ապրանքներ դեպի այլ երկրներ:

Araz FEZ Managing Director views Armenia as a gateway for Iran to EAEU
YEREVAN, NOVEMBER 22, ARMENPRESS. Thanks to the mutual agreements between Armenia and Iran privileged conditions have been provided for the customs clearance of more than 800 product types, Managing Director of Aras Free Economic Zone Mohsen Nariman told the Armenian reporters in Iran.
“We understand very well that Armenia plays a great role in the Eurasian Economic Union (EAEU), and in this respect we highly value the cooperation between the two countries. Having a land border with Armenia is a great advantage for us. Thanks to the mutual agreements, we have made discounts and created privileged conditions for the customs clearance of 860 agricultural goods from Armenia. I think this creates great preconditions for the successful collaboration”, Nariman said, adding that they expect from the Armenian businessmen to thoroughly observe the Iranian market potential, after which they will definitely want to make investments.
Aras FEZ has a great potential in the spheres of tourism, industry and agriculture.
Mohsen Nariman said the Armenian businessmen in Iran can both produce and export goods to other countries.