Մոհսեն Նարիմանը Հայաստանը Իրանի համար դարպաս է համարում դեպի ԵԱՏՄ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Իրանի Իսլամական հանրապետությունների միջև փոխադարձ համաձայնությունների շնորհիվ ավելի քան 800 անուն ապրանքատեսակ մաքսազերծելու համար ստեղծվել են արտոնյալ պայմաններ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում հայ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց «Արաս» ազատ տնտեսական գոտու գործադիր տնօրեն Մոհսեն Նարիմանը:
«Մենք շատ լավ գիտակցում ենք, որ Հայաստանը մեծ դերակատարություն ունեցող խաղացող է ԵԱՏՄ-ում և այդ առումով շատ ենք արժևորում մեր երկու երկրի համագործակցությունը: Մեզ համար մեծ առավելություն է Հայաստանի հետ ցամաքային սահման ունենալը: Փոխադարձ համաձայնությունների շնորհիվ Հայաստանից 860 անուն գյուղատնտեսական ապրանքատեսակ մաքսազերծելու համար զեղչեր և այլ տարբեր արտոնյալ պայմաններ ենք ստեղծել: Կարծում եմ, այդ ամենը մեծ նախապայմաններ է ստեղծում հաջող համագործակցության համար»,- նշեց Նարիմանը և հավելեց, որ ակնկալում են, որպեսզի հայ գործարարները հնարավորինս լավ ուսումնասիրեն իրանական շուկայի ներուժը, ինչից հետո, վստահաբար, նրանց մոտ կառաջանա ներդրումներ անելու ցանկություն:
«Արաս» ազատ տնտեսական գոտու տարածքում մեծ ներուժ կա զբոսաշրջության, արդյունաբերության, գյուղատնտեսության բնագավառներում:
Նարիմանը շեշտեց, որ հայ գործարարներն Իրանում կարող են և՛ արտադրել, և՛ արտահանել տարբեր ապրանքներ դեպի այլ երկրներ:

Мохсен Нариман Армению считает воротами Ирана для выхода в ЕАЭС
Благодаря взаимным соглашениям между Республикой Арменией и Исламской Республикой Иран созданы льготные условия для растаможивания более 800 наименований иранских товаров.
Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал исполнительный директор свободной экономической зоны “Арас” Мохсен Нариман.
“Мы очень хорошо осознаем, что Армения - игрок, играющий большую роль в ЕАЭС, и в этом плане очень ценим сотрудничество двух наших стран. Для нас большое преимущество - иметь сухопутную границу с Арменией. Благодаря взаимным соглашениям, для растаможивания 860 наименований сельскохозяйственной продукции из Армении были предоставлены скидки и другие льготные условия. Думаю, что все это создает большие предпосылки для успешного сотрудничества”, - отметил Нариман и добавил, что они ожидают, что  армянские предприниматели по возможности хорошо изучат потенциал иранского рынка, после чего у них возникнет желание инвестировать.
Территория свободной экономической зоны “Арас” имеет большой потенциал для сфер туризма, промышленности, сельского хозяйства.
Нариман подчеркнул, что армянские предприниматели в Иране могут производить и экспортировать различные товары в другие страны.