Հռոմում տեղադրվելու է ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի արձանը
ՀՌՈՄ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ու Իտալիան խորացնելու են համագործակցությունը մշակութային ոլորտում: Ինչպես հաղորդում «Արմենպրես»-ի թղթակիցը Իտալիայից, լրագրողների հետ զրույցում այս մասին նշեց Իտալիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտորիա Բաղդասարյանը: Նա տեղեկացրեց, որ առաջիկայում Հռոմում տեղադրվելու է մեծանուն գրող Հովհաննես Թումանյանի արձանը:
«ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Իտալիա պաշտոնական այցի ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև մշակութային համագործակցությանը: Այս ոլորտում նույնպես առանձնացրել ենք համագործակցության զարգացման հնարավորությունները: Առաջարկ եղավ Միլանում Կոմիտասի արձանը տեղադրելու մասին և այդ ուղղությամբ պետք է աշխատենք: Տեղեկացնեմ, որ նախատեսվում է Հովհաննես Թումանյանի արձանի բացումը Հռոմում»,-ասաց Վիկտորիա Բաղդասարյանը:
2019 թվականին նշվում է երկու մեծանուն հայ դեմքերի՝ Կոմիտասի և Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյակները: Այդ առթիվ բազմաթիվ միջոցառումներ են իրականացվել և իրականացվում ինչպես Հայաստանում, Արցախում, այլև աշխարհի տարբեր երկրներում: Հովհաննես Թումանյանի և Կոմիտասի ծննդյան 150-ամյակներին ընդառաջ՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների» օրացույցում նշված հոբելյաններն ընդգրկելու վերաբերյալ Հայաստանի ներկայացրած հայտը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր կոնֆերանսի 39-րդ նստաշրջանում արժանացել էր հավանության: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում՝ Փարիզում, հոկտեմբերի 18-ին բացվել էր Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված «Զրույց ժամանակի հոլովույթում» խորագրով ցուցահանդեսն ու տեղի է ունեցել Կոմիտասի 150-ամյակին նվիրված համերգ:

В Риме будет установлен памятник армянскому поэту Ованнесу Туманяну
Армения и Италия углубят сотрудничество в культурной сфере. Как передает корреспондент «Арменпресс» из Италии, об этом в беседе с журналистами сказала чрезвычайный и полномочный посол Армении в Италии Виктория Багдасарян. Она сообщила, что в ближайшее время в Риме будет установлен памятник великому писателю Ованнесу Туманяну.
“В ходе официального визита премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Италию было затронуто также и культурное сотрудничество. И в этой сфере мы выделили возможности развития сотрудничества. Было предложено установить памятник Комитасу в Милане, мы должны работать в этом направлении. Скажу, что планируется открытие памятника Ованнесу Туманяну в Риме”, - сказала Виктория Багдасарян.
В 2019 году отмечается 150-летие со дня рождения двух великих армянских деятелей - Комитаса и Ованеса Туманяна. В связи с этим было проведено множество мероприятий как в Армении, Арцахе, так и в разных странах мира. В преддверии 150-летия со дня рождения Ованнеса Туманяна и Комитаса заявка Армении на включение их юбилеев в календарь ЮНЕСКО “Знаменитые люди и важные события”, была одобрена на 39-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО. В штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже 18 октября открылась выставка “Разговор сквозь время”, посвященная 150-летию со дня рождения Ованеса Туманяна, и состоялся концерт, посвященный 150-летию Комитаса.