Քիսինջերը ԱՄՆ-ի եւ ՉԺՀ-ի միջեւ առեւտրական պատերազմը համեմատել Է Առաջին համաշխարհայինի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի եւ ՉԺՀ-ի միջեւ առեւտրական հակամարտությունը բացասական սցենարի դեպքում կարող Է ավելի արմատական հետեւանքների հանգեցնել, քան Առաջին համաշխարհայինի պատերազմի հետեւանքները: Այդ մասին հայտարարել Է ԱՄՆ-ի նախկին պետքարտուղար Հենրի Քիսինջերը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մեր (ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի) համատեղ նպատակների քննարկումը եւ հակամարտության ազդեցությունը սահմանափակելու փորձն ինձ սկզբունքորեն կարեւոր են թվում: Եթե թույլ տանք, որ հակամարտությունը զարգանա առանց վերահսկողության, ապա արդյունքներն ավելի վատ կլինեն, քան Եվրոպայում: Առաջին համաշխարհային պատերազմը տեղի Է ունեցել համեմատաբար աննշան ճգնաժամի պատճառով, որը չկարողացան հաղթահարել»,-հայտարարել Է Քիսինջերը՝ նոյեմբերի 21-ին հանդես գալով Պեկինի տնտեսական համաժողովում, որը կազմակերպվել Էր Bloomberg L.P. ընկերության կողմից:
Դրա հետ մեկտեղ նա ընդգծել Է, որ առայժմ ամենեւին ուշ չԷ կարգավորել իրադրությունը, որովհետեւ, նրա խոսքով, ԱՄՆ-ը եւ Չինաստանը «դեռեւս գտնվում են «սառը պատերազմի» ակունքներում: Միեւնույն ժամանակ Քիսինջերը հույս Է հայտնել, որ Վաշինգտոնի եւ Պեկինի առեւտրական բանակցությունները կարող են դառնալ երկրների միջեւ քաղաքական քննարկումների սկիզբ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Киссинджер сравнил торговую войну США и Китая с Первой мировой
Торговый конфликт между США и КНР в случае негативного сценария может привести к последствиям более радикальным, чем по итогам Первой мировой войны, заявил экс-госсекретарь США Генри Киссинджер.
"Обсуждение наших (США и Китая - ИФ) совместных целей и попытка ограничить воздействие конфликта кажутся мне принципиально важными. Если позволить конфликту развиваться бесконтрольно, то результаты будут хуже, чем в Европе. Первая мировая война случилась из-за сравнительно незначительно кризиса, с которым не справились", - заявил Киссинджер в четверг на экономическом форуме в Пекине, организованном компанией Bloomberg L.P,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
При этом он подчеркнул, что еще вовсе не поздно урегулировать ситуацию, потому что, по его мнению, США и Китай "все еще находятся у истоков "холодной войны". В то же время Киссинджер выразил надежду на то, что торговые переговоры Вашингтона и Пекина могут стать началом политических дискуссий между странами.