Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը մասնակցել է Մրցակցության միջազգային օրվան նվիրված համաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը նոյեմբերի 20-ին մասնակցել է Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի (ՏՄՊՊՀ) կողմից կազմակերպած Մրցակցության միջազգային օրվան նվիրված համաժողովին:
Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ կառավարությունը բազմիցս հայտարարել է ու գործով ապացուցել, որ  Հայաստանում տնտեսական դաշտը բաց է, պետական մակարդակով հովանավորվող մենաշնորհներ չկան և չեն լինելու,  տնտեսվարողները կարող են զբաղվել իրենց նախընտրած բիզնեսով: Ազատ և բարեխիղճ մրցակցության ապահովումը կառավարության առաջնահերթություններից է, իսկ մրցակցությունը տնտեսության շարժիչ ուժն է:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, փոխվարչապետի խոսքով ՏՄՊՊՀ-ն կարևոր առաքելություն ունի՝ խրախուսել  ազատ և մրցակցային շուկաները: Նա ընդգծել է, որ անցած 7 ամիսների ընթացքում ՏՄՊՊՀ-ն մեծածավալ աշխատանք է կատարել, մասնավորապես իրականացվել են ուսումնասիրություններ,  որոնք աննախադեպ են իրենց ծավալով և ընդգրկման շրջանակով:
Տիգրան Ավինյանը կարևորել է աշխատանքը միջազգային գործընկերների հետ, հատկապես արդյունավետ համագործակցությունը ԵԱՏՄ շրջանակներում և հույս հայտնել, որ լավ հիմքերի վրա դրված այս  գործընկերությունը հետագայում էլ ավելի կընդլայնվի և կխորանա:
Փոխվարչապետը շեշտել է նաև, որ կառավարությունը բաց է երկխոսության համար, միշտ պատրաստ է լսել տնտեսավարողների բարձրացրած խնդիրները, որպեսզի էլ ավելի բարելավի տնտեսության մրցակցային միջավայրը:

Тигран Авинян принял участие в посвященной Международному дню конкуренции конференции
Вице-премьер Тигран Авинян 20 ноября принял участие в организованной Государственной комиссией по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) конференции, посвященной Международному дню конкуренции.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса вице-премьера, Тигран Авинян отметил, что правительство многократно заявляло и доказывало на деле, что экономическое поле в Армении открыто, нет и не будет спонсируемых государством монополий, хозяйствующие субъекты могут заниматься тем бизнесом, который они предпочитают. Обеспечение свободной и честной конкуренции является одним из приоритетов правительства, а конкуренция является движущей силой экономики.
По словам вице-премьера, ГКЗЭК выполняет важную миссию по продвижению свободных и конкурентных рынков. Он подчеркнул, что за последние 7 месяцев ГКЗЭК проделала большую работу, в частности, были проведены исследования, которые были беспрецедентными по своим масштабам и охвату.
Тигран Авинян подчеркнул важность работы с международными партнерами, особенно эффективного сотрудничества в рамках ЕАЭС, и выразил надежду, что поставленное на хорошие основы партнерство будет и далее расширяться и углубляться.
Вице-премьер также подчеркнул, что правительство открыто для диалога, всегда готово выслушать вопросы, поднятые хозяйствующими субъектами, чтобы еще более улучшить конкурентную среду в экономике.