Նժդեհն ու Բաղրամյանը միասին կռվել են թուրքերի դեմ. Փաշինյանը պատասխանել է ռուս լրագրողի հարցին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ռուսաստանցի լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում ներկայացրել է Սպարապետ Գարեգին Նժդեհի անցած հերոսական ուղին՝ նշելով, որ Մայիսյան հերոսամարտում Նժդեհն ու այն ժամանակ Խորհրդային միության ապագա մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանը կռվել են կողք կողքի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս նոյեմբերի 19-ին Փաշինյանն ասել է՝ պատասխանելով այն հարցին, թե հնարավոր չէ արդյոք Նժդեհի անձի վերաբերյալ հայերի ու ռուսների մի մասի միջև հակասական կարծիքներին վերջ տալու համար համատեղ հանձնաժողով ստեղծել ու ուսումնասիրել պատմությունը:
«Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերություններում երբեք չեմ առնչվել այդ հարցի հետ, գործ չեմ ունեցել այդ հարցի հետ, և երբեք մեր հարաբերություններում, բանակցություններում ու զրույցներում չեմ լսել այդ մասին մեր ռուս գործընկերների կողմից: Անկեղծ ասած, մտածում էի, որ այդ հարցը Ադրբեջանի հետ մեր օրակարգում է առկա, որովհետև առաջին անգամ, երբ ես այդ հարցի հետ անակնկալ կերպով առնչվեցի, տեղի ունեցավ Աշխաբադում՝ ԱՊՀ Գագաթնաժողովի ընթացքում: Ինձ համար անակնկալ է, որ այդ հարցն առկա է նաև Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերությունների օրակարգում: Ռուս մեր գործընկերների հետ շփման ընթացքում որևէ մեկի կողմից, երբեք Գարեգին Նժդեհի անունը չի շոշափվել: Դուք ասում եք՝ եկեք հանձնաժողով ստեղծենք. տարօրինակ կլիներ, եթե մենք Ռուսաստանի հետ համատեղ հանձնաժողով ստեղծեինք, որպեսզի ուսումնասիրեինք մեր սեփական պատմությունը»,- ասել է վարչապետը:
Փաշինյանը ռուսաստանցի լրագրողներին պատմել է, թե երբ է հայոց պատմության մեջ հայտնի դարձել Նժդեհի անունը:
«Աշխաբադում ես շատ խոսեցի այդ մասին: Գարեգին Նժդեհի անունը մեր պատմության մեջ հայտնվել է Սարդարապատի ճակատամարտից սկսած, երբ այդ հերոսամարտի արդյունքում 1918թ. հիմնադրվել է Հայաստանի առաջին հանրապետությունը: Այդ հերոսամարտին մասնակցել է նաև Հովհաննես Բաղրամյանը, նրանք միասին մարտնչել են իրենց հայրենիքի համար: Գարեգին Նժդեհն ու Հովհաննես Բաղրամյանը, որպես մեր պատմության մեծ դերակատարներ, ունեն նույն սկզբնաղբյուրը: Նրանք մարտնչել են Հայաստանի, հայերի համար: Նրանք արել են ամենը, որպեսզի պաշտպանեն իրենց ժողովրդին թուրքերից, որոնք կազմակերպել են Հայոց ցեղասպանությունը»,- նշել է Փաշինյանը:

Nzhdeh and Baghramyan fought against Turks – Pashinyan answers questions of Russian journalists
YEREVAN, NOVEMBER 19, ARMENPRESS.  Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan presented the heroic path of Sparapet Garegin Nzhdeh in a meeting with Russian reporters, noting that Nzhdeh and future Marshal of the Soviet Union Hovhannes Baghramyan fought against the Turk side by side in Sardarapat battle, ARMENPRESS reports Pashinyan talked about this answering the question of a Russian journalist, who offered to set a commission to investigate the history aimed at putting end to the controversial opinions about Garegin Nzhdeh between Armenians and Russians.
“I have never encountered that issue in our relations with Russia, I have never dealt with it and have never heard about that issue from our Russian colleagues during our negotiations and conversations. Frankly speaking, I was thinking that that issue existed only in our agenda with Azerbaijan, since I first encountered with that issue in a surprising way was in Ashgabat, during the CIS summit. (The issue was raised by Azerbaijani president Ilham Aliyev-edit.). It’s surprising for me that the issue exists also in our agenda with Russia. The name of Garegin Nzhdeh has never been pronounced during the interactions with our Russian partners. You say let’s set a commission. It would be strange if we set a commission jointly with Russia for investigating our own history”, the PM said.
Pashinyan told the Russian reporters when and how the name of Garegin Nzhdeh became popular in the Armenian history.
“I talked a lot about that in Ashgabat. The name of Garegin Nzhdeh emerged in our history starting from the battle of Sardarapat, when as a result of that heroic fight the 1st Republic of Armenia was established in 1918. Hovhannes Baghramyan also participated in that battle. They together struggled for their motherland. Garegin Nzhdeh and Hovhannes Baghramyan, as key actors in our history, have the same origin. They struggled for Armenia, for Armenians. They spared no efforts to protect their people from Turks, who organized the Armenian Genocide”, Pashinyan said.