Իրանի ղեկավարը ներում Է շնորհել անվտանգության դեմ հանցագործություններում մեղադրված 32 մարդու
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի գերագույն ղեկավար Ալի Խամենեին ներում Է շնորհել երկրի անվտանգության դեմ հանցագործություններում մեղադրված 32 մարդու: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է IRIB հեռուստառադիոընկերությունը:
Խամենեին համաձայնել Է Իրանի դատական իշխանության ղեկավար Իբրահիմ Ռայիսիի համապատասխան առաջարկությանը, գրում Է IRIB-ը իր Telegram-ալիքում, նշելով, որ դատական իշխանությունների կողմից նման առաջարկություն արվել Է առաջին անգամ:
Իր հերթին Tasnim գործակալությունը գրում Է, որ այդ 32 մարդիկ ազատ կարձակվեն, նրանց թվում են՝ ուսանողներ եւ զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ: Բացի այդ, Խամենեին, նրա պաշտոնական կայքում զետեղված հաղորդագրության համաձայն, համաձայնել Է ներում շնորհել 3552 մարդու:
Իրանում համաներումը հազվադեպ երեւույթ չԷ եւ հայտարարվում Է հիմնականում կրոնական տոների եւ նշանակալի իրադարձությունների առթիվ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Лидер Ирана амнистировал обвиненных в преступлениях против безопасности
Верховный лидер Ирана Али Хаменеи амнистировал 32 человек, обвиняемых в преступлениях против безопасности страны. Как передает Арменпресс, об этом сообщает телерадиокомпания IRIB.
Хаменеи согласился с соответствующим предложением главы судебной власти Ирана Ибрахима Раиси, сообщает IRIB в своем Telegram-канале, отмечая, что подобный запрос со стороны судебных властей произошел впервые.
В свою очередь агентство Tasnim пишет, что эти 32 человека будут отпущены на свободу, среди них – студенты и представители средств массовой информации.
Кроме того, Хаменеи, согласно сообщению на его официальном сайте, согласился амнистировать всего 3552 человека. Амнистии в Иране не редкость и происходят в основном по случаю религиозных праздников и знаковых событий, однако в отношении кого она применяется в основном не говорится.