Մեր գործողությունները պետք է միտված լինեն Գյումրիի ռազմավարական զարգացման հեռանկարին. Վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարության խնդիրը պետք է լինի ապահովել Գյումրի քաղաքի բնականոն քաղաքաշինական, տնտեսական զարգացումը, որն, ըստ էության, Շիրակի մարզի աղքատության հաղթահարման գործիքն է: Այդ մասին կառավարության նիստում նշեց Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Հիմա մեր կայացրած որոշումներով տնտեսական որոշակի աշխուժություն նկատվում է ու նաև արտաքին տնտեսական գոտու ստեղծման, գործունեության համատեքստում՝ կընդլայնվի: Գիտեք, առաջիկայում «Ryan Air»-ը չվերթներ է սկսելու Գյումրի ու Գյումրին պետք է դառնա տուրիստական շատ աշխույժ վայր: Մեր բոլոր գործողոթյունները պետք է միտված լինեն Գյումրիի ռազմավարական զարգացման հեռանկարին», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ աղքատությունը հնարավոր է հաղթահարել միայն աշխատանքով, և պատշաճ աշխատանք հնարավոր է ունենալ միայն կրթության միջոցով:
«Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ երեխաների ուշադրությունը գրավեն ոչ թե, կներեք բառիս համար, «քուչեքում պպզածները», այլ՝ իրենց աշխատանքով, կրթությամբ հաջողության հասած հայրենակիցները, և սա նաև աղքատության հաղթահարման ռազմավարության կարևոր բաղադրիչներից է», - ասաց վարչապետ Փաշինյանը:

‘Our actions should be directed for Gyumri’s strategic development prospect’, says Pashinyan
YEREVAN, NOVEMBER 14, ARMENPRESS. The government’s task should be to ensure the normal urban, economic development of the Gyumri city, which, in fact, is the tool to overcome poverty in Shirak province, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said during today’s Cabinet meeting.
“Now thanks to our decisions certain economic activeness is noticed and will expand also in the context of the creation and operation of an external economic zone. You know that Ryan Air will soon operate flights to Gyumri, and this city should become an active tourism place. All our actions should be directed for the strategic development prospect of Gyumri”, the PM said.
He reminded that it is possible to overcome poverty only through work, and it is possible to have a proper job only through education.
Pashinyan said the government should do everything for the children to pay attention to those compatriots who reached success thanks to their job and education. “And this is also one of the key components of the strategy for overcoming poverty”, Pashinyan said.