Ժողովրդավար Հայաստանը դրականորեն առանձնանում է տարածաշրջանում. ԱՄՆ սենատոր
ՎԱՇԻՆԳՏՈՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաշինգտոնում տեսնում են, որ ժողովրդավար Հայաստանը դրականորեն առանձնանում է տարածաշրջանի մյուս երկրներից:  Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, «Ամերիկայի ձայն»-ի հետ զրույցում նշել է Միացյալ Նահանգների սենատոր Ջեք Ռիդը՝ Վաշինգտոնում Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության հետ հանդիպումից հետո: Նրա խոսքով, հայ-ամերիկյան հարաբերությունները կարեւորագույն նշանակություն ունեն Միացյալ Նահանգների համար:
«Մենք ԱՄՆ-ում ունենք առանձնահատուկ հայ համայնք՝ այս երկրի յուրաքանչյուր նահանգի զարգացմանը հայ համայնքն իր նպաստն է բերել եւ բնական է, որ համայնքը հետաքրքրված է նաեւ իր պատմական հայրենիքի բարգավաճմամբ»,-նշել է նա:
«Թավշյա հեղափոխությունից» հետո կարելի է փաստել, որ Հայաստանը, ինչպես նաեւ Միացյալ Նահանգները, ժողովրդավարական պետություններ են եւ երկկողմ հարաբերությունները պետք է զարգացնեն հիմնվելով դրա վրա:  «Ի տարբերություն իր տարածաշրջանի, Հայաստանում մենք տեսնում ենք իրական ժողովրդավարություն, եւ մեր կողմից պետք է անենք ամեն բան՝ այդ ժողովրդավարության ամրապնդմանն աջակցելու համար: Դա անելով մենք դրական ազդանշան կուղարկենք նաեւ բազմաթիվ այլ երկրներին»,-նշել է սենատոր Ջեք Ռիդը:
ՀՀ Ազգային ժողովում մեծամասնություն՝ «Իմ քայլը» դաշինքը ներկայացնող Լիլիթ Մակունցը եւ Տաթեւիկ Հայրապետյանը, «Բարգավաճ Հայաստան»-ից Վահե Էնֆիաջյանը եւ «Լուսավոր Հայաստան»-ից Էդմոն Մարուքյանը Վաշինգտոնում են հայ-ամերիկյան խորհրդարանական բարեկամության խմբի համագործակցության շրջանակներում:
«Մենք ուժեղ ենք, երբ աշխատում ենք միասին»,- հայ խորհրդարանականների հետ հանդիպման ընթացքում նշել է կիբերանվտանգության եւ զինված ուժերի հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի անդամ կոնգրեսական Ջիմ Լանգեւինը: Նրա խոսքով, ժողովրդավար Հայաստանն ԱՄՆ-ի հետ համագործակցելու շատ ավելի լայն հեռանկարներ ունի. «Թե՛ Միացյալ Նահանգները եւ թե՛ Հայաստանը ժողովրդավար պետություններ են այսօր, որտեղ քաղաքացիներն օգտվում են ազատ կամաարտահայտման իրավունքից, իսկ ժողովրդավար երկրները զարգանում են»:
ԱՄՆ-ի մայրաքաղաքում քննարկվող համագործակցության ուղղությունները բազմազան են՝ կիբերանվտանգությունից մինչեւ քաղաքական հարաբերությունների խորացման հեռանկարներ: Միջազգային հանրապետական ինստիտուտում մասնավորապես քննարկվել են թափանցիկ կառավարման զարգացման հարցերը:

Демократическая Армения позитивно выделяется в регионе: Сенатор США
В Вашингтоне замечают, что демократическая Армения положительно отличается от других стран региона. Как передает Арменпресс, об этом в беседе с “Голосом Америки” сказал сенатор США Джек Рид после встречи с парламентской делегацией Армении в Вашингтоне. По его словам, армяно-американские отношения для Соединенных Штатов имеют важнейшее значение.
“США есть особая армянская община, на развитие каждого штата этой стране армянская община внесла свой вклад, и естественно, что община заинтересована также и в процветании своей исторической родины”, - отметил он.
“После Бархатной революции можно констатировать, что Армения, как и США, являются демократическими государствами, и двусторонние отношения должны развиваться, основываясь на этом. В отличие от стран региона, в Армении мы видим реальную демократию, и с нашей стороны мы должны сделать все для содействия укреплению этой демократии. Делая это, мы направим положительный сигнал и многим другим странам”, - отметил сенатор Джек Рид.
Лилит Макунц и Татевик Айрапетян, представляющие большинство в Национальном собрании, фракцию “Мой шаг”, Ваге Энфиаджян из “Процветающей Армении” и Эдмон Марукян из “Просвещенной Армении” находятся в Вашингтоне в рамках сотрудничества Армяно-американской парламентской группы дружбы.
“Мы сильны, когда работаем вместе”, - отметил в ходе встречи с армянскими парламентариями член комиссии по кибербезопасности и вооруженным силам конгрессмен Джим Лангевин. По его словам, у демократической Армении гораздо более широкие перспективы сотрудничества с США. “И США, и Армения сегодня - демократические государства, где граждане пользуются правом свободного волеизъявления, а демократические страны должны развиваться”.
В столице США обсуждаются направления сотрудничества - от кибербезопасности до перспектив углубления политических отношений. В Международном республиканском институте, в частности, были обсуждены вопросы развития прозрачного управления.