Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ պետության կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելը չի դիտարկում որպես բիզնես
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ պետության կողմից Ադրբեջանի Հանրապետությանը զենքի վաճառքը չի դիտարկում որպես բիզնես: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նոյեմբերի 13-ին ՀՀ Ազգային ժողովում պատասխանելով «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Տիգրան Կարապետյանի հարցին՝ ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Այդ հարցը մշտապես մեր քննարկումների օրակարգում է՝ թե՛ խորհրդարանական, թե՛ կառավարությունների մակարդակով։ Դուք գիտեք մեր մոտեցումը՝ դրան մենք չենք վերաբերվում որպես բիզնեսի։ Դա զենք է, որն ուղղված է մեր մարդկանց դեմ և, իհարկե, այս հարցի զգայունությունը բավականին բարձր է»,- ասաց Մնացականյանը:
2018 թվականի հունիսի 11-ին հայտնի էր դարձել, որ Բելառուսը «Պոլոնեզ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերը մատակարարել է Ադրբեջանին: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հունիսի 11-ին մասնակցել էր Ադրբեջանի  պաշտպանության նախարարության հրթիռային զորամասի բացման արարողությանը, և ՊՆ պաշտոնական կայքում զետեղված լուսանկարներում երևում էին բելառուսական արտադրության «Պոլոնեզ»-ները:

Армения не рассматривает как бизнес продажу оружия Азербайджану государством- членом ОДКБ
Республика Армения не рассматривает как бизнес продажу оружия Азербайджану государством-членом ОДКБ. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел Республики Армения Зограб Мнацаканян 13 ноября в ответ на вопрос депутата от фракции «Мой шаг» Тиграна Карапетяна.
«Этот вопрос всегда стоит в повестке дня наших обсуждений, как на парламентском, так и на правительственном уровнях. Вы знаете наш подход, мы не относимся к этому как к бизнесу. Это оружие, нацеленное на наших людей, и, конечно, чувствительность этого вопроса достаточно высока», - сказал Мнацаканян.
11 июня 2018 года стало известно, что Беларусь поставила Азербайджану РСЗО «Полонез». Президент Азербайджана Ильхам Алиев 11 июня принял участие в церемонии открытия подразделения противоракетной обороны МО Азербайджана, и на фотографиях, размещенных на официальном сайте министерства обороны, были видны белорусские «Полонезы».