ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունը խորը վրդովմունք է հայտնել Արմավիրի հայկական եկեղեցում տեղի ունեցածի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը արձագանքել է Կրասնոդարի Արմավիր քաղաքի Հայ առաքելական եկեղեցու տարածքում քաղաքային դումայի պատգամավոր Ալեքսեյ Վինոգրադովի կողմից Գարեգին Նժդեհին նվիրված հուշատախտակը ներկելու միջադեպին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանության «Ֆեյսբուք»-ի էջից, դեսպանությունը խորը վրդովմունք է հայտնել Արմավիրում տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ:
«Կրասնոդարի երկրամասի Արմավիրի քաղաքային դումայի պատգամավոր Ալեքսեյ Վինոգրադովի գործողությունները մեր կողմից դիտարկվում են որպես Հայ առաքելական եկեղեցու տարածքում վանդալիզմի գործողություն և ինքնիրավչության դրսևորում, որը հակասում է սահմանված իրավական կարգին:
Այս գործողությունները չեն համընկնում հայ-ռուսական հարաբերությունների ոգուն և կարող են հանգեցնել ազգամիջյան լարվածության:
Ընդգծենք, որ Արմավիրում տեղի ունեցածը լուրջ մտահոգություն է առաջացրել ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Ռուսաստանում ապրող մեր շատ հայրենակիցների շրջանում:
Դեսպանությունը Ռուսաստանի համապատասխան մարմիններին սահմանված կարգով կտեղեկացնի Արմավիրի հայկական եկեղեցու տարածքում կատարված վանդալիզմի մասին:
Միևնույն ժամանակ, Արմավիր քաղաքային իշխանություններին կոչ ենք անում համապատասխան գնահատական տալ տեղի ունեցածին:
Միջադեպը կլինի դիվանագիտական ներկայացուցչության ուշադրության կենտրոնում: Դեսպանության ներկայացուցիչները մշտական կապի մեջ են համայնքի և Ռուսաստանի Դաշնության համապատասխան մարմինների հետ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ, լրատվամիջոցները տեղեկություն էին տարածել, որ Ռուսաստանի Կրասնոդարի երկրամասի Արմավիր քաղաքի քաղաքային դումայի պատգամավոր Ալեքսեյ Վինոգրադովը ներկել է հայկական եկեղեցու տարածքում տեղադրված հուշատախտակը, որը նվիրված է հայ ռազմական և քաղաքական գործիչ Գարեգին Նժդեհին:

Armenian Embassy in RF expresses deep frustration over incident in Armenian Church in Russian city
YEREVAN, NOVEMBER 13, ARMENPRESS. The Embassy of the Republic of Armenia in Russia has commented on the incident that member of the City Duma of Armavir (Krasnodar Region) Aleksey Vinogradov pained the memorial board dedicated to Garegin Nzhdeh located in the territory of an Armenian church in Armavir City. As ARMENPRESS was informed from the Facebook page of the Armenian Embassy in Russia, the Embassy expressed deep frustration over the incident.
“We assess the actions of member of the City Duma of Armavir (Krasnodar Region) Aleksey Vinogradov as acts of vandalism and arbitrariness in the territory of the Armenian Apostolic Church, which contradicts to the legal regulations.
These actions are not in line with the nature of the Armenian-Russian relations and can lead to  interethnic tensions.
It should be emphasized that what has happened in Armavir raised serious concerns both in Armenia, and among our compatriots living in Russia.
The Embassy will inform relevant bodies about the vandalism in the territory of the Armenian church in Armavir in line with the standard procedure.
At the same time, we call on the city authorities of Armavir to give adequate assessment to the incident.
The incident will be in the center of attention of the diplomatic representation. The representatives of the Embassy are in constant touch with the community and the relevant bodies of the Russian Federation”, reads the statement of the Embassy.