Մհեր Գրիգորյանը մասնակցել է ՀԸԳՀ վերաբերյալ ԵՄ պատվիրակության հետ համատեղ կազմակերպված միջոցառմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը մասնակցել է ՀՀ կառավարության հետ համատեղ կազմակերպված ԵՄ պատվիրակության միջոցառմանը, որի ընթացքում երկու կողմերը Հայաստանի զարգացման գործընկերներին ներկայացրել են ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ճանապարհային քարտեզի իրականացման ընթացքն ու ԵՄ աջակցության գործիքները: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը հանդես  են եկել ողջույնի խոսքով և երկուստեք կարևորել նման ձևաչափով միջոցառումների կազմակերպումը: Փոխվարչապետը, շնորհակալություն հայտնելով ԵՄ կողմին աջակցության համար, ներկայացրել է իր նախագահությամբ գործող միջգերատեսչական հանձնաժողովի աշխատանքներն ու ՀԸԳՀ կիրարկման ընթացքը: ԵՄ դեսպանը ընդգծել է, որ ՀԸԳՀ-ի կիրարկումը կաջակցի Հայաստանի արդիականացմանը և բարեփոխումների օրակարգին:
Հանդիպման ընթացքում փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակի ղեկավար Սեդրակ Բարսեղյանը մասնակիցներին ամփոփ  ներկայացրել է Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրն ու դրա հիմնական նպատակները, անդրադարձել առանձին ուղղություններով իրականացվող բարեփոխումներին և այդ գործընթացում այլ գործընկերների աջակցության կարևորությանը:
ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Գոնզալո Սեռանո դե լա Ռոսան իր ելույթի ժամանակ խոսել է ԵՄ աջակցության գործիքների մասին և ներկայացրել դրանց առանձնահատկությունները:
Ելույթներից հետո խոսնակները պատասխանել են ներկաներին հետաքրքրող հարցերին:
Ամփոփելով միջոցառումը՝ փոխվարչապետը ևս մեկ անգամ կարևորել է նման ձևաչափով հանդիպումներն ու համարել սա լավ հարթակ, որը հնարավորություն է ընձեռել ՀԸԳՀ ներքո ներկայացնել տարբեր ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումների օրակարգը:

Мгер Григорян принял участие в мероприятии, организованном совместно с делегацией ЕС
Вице-премьер-министр Республики Армения Мгер Григорян принял участие в мероприятии делегации ЕС, организованном совместно с правительством РА, в ходе которого обе стороны представили партнерам по развитию Армении, приглашенным на мероприятие, ход реализации дорожной карты Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве и инструменты содействия ЕС. Об этом «Арменпресс» сообщили в офисе вице-премьера Армении Мгера Григоряна.
Вице-премьер Мгер Григорян и руководитель делегации ЕС, посол Андреа Викторин выступили с приветственным словом и обоюдно подчеркнули важность организации мероприятий в подобном формате. Вице-премьер-министр, поблагодарив ЕС за содействие, представил работу межведомственной комиссии, действующей под его председательством, и ход реализации программы. Посол ЕС подчеркнула, что реализуемая програграмма окажет содействие модернизации Армении и повестке реформ.
В ходе встречи руководитель офиса вице-премьера Мгера Григоряна Седрак Барсегян кратко представил участникам Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве и его основные цели, коснулся реформ, осуществляемых по отдельным направлениям, и важности содействия в этом процессе и других партнеров.
Руководитель отдела сотрудничества делегации ЕС Гонсало Серано де ла Роса в своем выступлении говорил об инструментах содействия ЕС и представил их особенности. После выступлений спикеры ответили на вопросы, интересующие присутствующих.
Подводя итоги мероприятия, вице-премьер-министр еще раз подчеркнул важность встреч в подобном формате и счел это хорошей площадкой, которая предоставила возможность представить повестку реформ под эгидой Соглашения, осуществляемых в различных сферах.