ՀՀ-ն հայտնվել է եկամտաբերության ձգտող ներդրողների տեսադաշտում. Reuters-ի անդրադարձը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանական Reuters գործակալությունն անդրադարձել է Հայաստանի տնտեսական զարգացման ցուցանիշներին, ներկայացրել Հայաստանի եվրապարտատոմսերի տեղաբաշխման գործընթացը ու փորձագետների օգնությամբ համեմատություն անցկացրել տարածաշրջանի երկրների ցուցանիշների հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ գործակալությունն ընդգծում է, երբ Հայաստանի Հանրապետությունը երկու ամիս առաջ իրականացրեց նոր եվրապարտատոմսերի տեղաբաշխում, պահանջարկը չորս անգամ գերազանցեց առաջարկը՝ ընդգծելով բացասական տոկոսադրույքների աշխարհում եկամտի ձգտող ներդրողների շրջանում նախկին ԽՍՀՄ փոքր հանրապետության նոր ձեռք բերած գրավչությունը:
«Անցյալ տարի տեղի ունեցած բողոքի խաղաղ ակցիաներից հետո, որոնց արդյունքում ձևավորվեց բարեփոխումների միտված կառավարություն, Հայաստանի տնտեսությունը սկսել է աճել ավելի արագ, քան նավթով հարուստ հարևան Ադրբեջանը՝ բարձրացնելով ներդրողների պատրաստակամությունը փոխառություն տրամադրել դեպի ծով ելք չունեցող երեք միլիոնանոց ժողովրդին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունն ընդունել է բարեփոխումների մի ծրագիր, որի նպատակն է հզորացնել Հայաստանի ինստիտուտները և օրենքի գերակայությունը, բարելավել գործարար միջավայրը և խստացնել կոռուպցիայի դեմ պայքարը:
Ծրագիրը նախատեսում է առաջիկա չորս տարում ներդրումների տեսակարար կշիռը համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) մեջ հասցնել 23-25 տոկոսի՝ ներկայիս շուրջ 20 տոկոսի փոխարեն, և արտահանում/ՀՆԱ հարաբերակցությունը 37 տոկոսից հասցնել 43-45 տոկոսի»,- ասված է հոդվածում:
«2018 թվականի հեղափոխությունից հետո հույսեր են առաջացել, որ նոր կառավարությունը վճռականորեն առաջ կշարժվի կառուցվածքային բարեփոխումներով և, մասնավորապես, կոռուպցիայի դեմ պայքարով: Մինչ այժմ կառավարությունը շարժվում է ճիշտ ուղղությամբ՝ ամրապնդելով այդ հույսերը, որի ապացույցն է տարվա սկզբին ընդունված կառավարության ծրագիրը », - «Reuters» գործակալությանը հայտնել է Barclays-ում զարգացող Եվրոպայի մասով տնտեսագետ Լիզա Երմոլենկոն:
Նշվում է, որ սեպտեմբերին Հայաստանը երրորդ անգամ մուտք գործեց միջազգային կապիտալի շուկա՝ տեղաբաշխելով 500 միլիոն ԱՄՆ դոլար ծավալով 10 տարի մարման ժամկետով եվրապարտատոմսեր, որի դիմաց պահանջարկը կազմեց ավելի քան 2 միլիարդ ԱՄՆ դոլար: Միաժամանակ Հայաստանը հետ գնեց 2013 թվականին թողարկած իր առաջին եվրապարտատոմսերի մեծ մասը, որոնք ենթակա են  մարման 2020 թվականի սեպտեմբերին:
«Հայաստանի Հանրապետության 2025 թվականին մարվող եվրապարտատոմսերի եկամտաբերությունը կազմում է 3.9 տոկոս, ինչը փոքր-ինչ բարձր է Ադրբեջանի և Ուզբեկստանի 2024 թվականին մարվող  պարտատոմսերի  համապատասխան ցուցանիշներից՝ համապատասխանաբար 3.3 և 3.5 տոկոս: JPMorgan-ի զարգացող շուկաների պարտատոմսերի ինդեքսում Հայաստանի եվրապարտատոմսերի գինը տարեսկզբից աճել է մոտ 14 տոկոսով`  Վրաստանի եվրապարտատոմսերի գնի 9,4 տոկոս աճի համեմատ»,- ասված է հոդվածում:
«Հայկական պարտատոմսերն այս տարի գերազանցեցին տարածաշրջանի նմանօրինակ պարտատոմսերից շատերին, ինչը նշանակում է, որ ներդրողները ակնհայտորեն վստահում են շարունակական բարեփոխումներին», - ասել է «ՎՏԲ Կապիտալ»-ի ֆիքսված եկամտի ստրատեգ Իգոր Ռապոխինը:
Նշվում է, որ հաշվի առնելով զարգացած աշխարհի մեծ մասում գրանցված ռեկորդային ցածր եկամտաբերությունը՝ գումար ներդնելու համար շատ ներդրողներ փորձեցին գտնել ավելի ռիսկային զարգացող շուկաներ: Ի տարբերություն բազմաթիվ խոշոր զարգացող շուկաների, ինչպիսիք են Թուրքիան կամ Հարավային Աֆրիկան, որոնք գտնվում են որոշակի անկայուն վիճակում, ֆոնդերի կառավարիչների ուշադրությունը գրավում են բարեփոխումներ իրականացնող փոքր երկրները:
Կայուն տնտեսական աճ
Հոդվածում նշվում է, որ 2019 թվականի երկրորդ եռամսյակում Հայաստանում տնտեսական աճը կազմել է 6,5 տոկոս նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Այս շաբաթ Կենտրոնական բանկը ընթացիկ տարվա ՀՆԱ-ի աճի իր կանխատեսումը 4.9 տոկոսից բարձրացրել է մինչև 6,9-7,1 տոկոս՝ պայմանավորված արդյունաբերության և ծառայությունների ոլորտների դրական միտումներով:
«Հայաստանը Խորհրդային Միության փլուզումից ի վեր մեծապես հենվել է հանքարդյունաբերության և գյուղատնտեսության ոլորտների վրա, սակայն նախորդ տարվա 5,2 տոկոս աճին նպաստող հիմնական ոլորտները եղել են զբոսաշրջությունը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները և թեթև արդյունաբերությունը, օրինակ՝ տեքստիլ արդյունաբերությունը: Երկիրը դեռևս մեծապես կախված է Ռուսաստանի աջակցությունից և ներդրումներից, որի տնտեսական անկումը վերջին տարիներին բացասաբար է ազդել Հայաստանի արտահանման, ինչպես նաև Ռուսաստանում աշխատող հայերի կողմից կատարվող դրամական փոխանցումների վրա, սակայն պաշտոնյաներն ասում են, որ դրամական փոխանցումների հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ի նկատմամբ աստիճանաբար նվազում է:
Ինչպես նախորդ ամիս «Ռոյթերս»-ին ասել է ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը, երկու ամսից ուժի մեջ մտնող հարկային բարեփոխումները հետագա խթան կհանդիսանան տնտեսության համար:
Հաջորդ տարի Հայաստանը շահութահարկը 20 տոկոսից կնվազեցնի մինչև 18 տոկոս, կներդնի համահարթ եկամտահարկ 23 տոկոսի չափով և կավելացնի ծխախոտի և ալկոհոլի տուրքերը: Տարեկան 50,000 դոլարից պակաս շրջանառություն ունեցող մասնավոր ձեռնարկությունները կունենան զրոյական հարկեր:
«Moody's» համաշխարհային վարկանշավորող գործակալությունը օգոստոսին բարձրացրեց Հայաստանի սուվերեն վարկանիշը B1-ից Ba3՝ նշելով, որ կարևոր է պահպանել բարեփոխումների տեմպը:
Պաշտոնյաների և փորձագետների կարծիքով՝ ակնկալվում է, որ 2020 թվականին տնտեսական աճը կդանդաղի, քանի որ Հայաստանին պետք են ավելի շատ կառուցվածքային բարեփոխումներ՝ ավելի մրցունակ դառնալու համար»,- ասված է հոդվածում:
«Տնտեսական աճն ունի տատանողականություն և հիմնվում է նեղ բազայի վրա՝ արտացոլելով դանդաղ անցումը դեպի մրցունակ մասնավոր հատվածի կողմից առաջ մղվող տնտեսություն», - գործակալությանն ասել է Հայաստանում ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչ Յուլիա Ուստյուգովան:
«Կանխատեսվում է, որ առաջիկա տարիներին տնտեսական աճը կկայունանա  ՝ մոտ 4,5-5 տոկոսի սահմաններում, - ասել է նա՝ հավելելով, որ աճի ներուժի բարձրացումը պահանջում է կառուցվածքային բարեփոխումներ»:

YEREVAN, NOVEMBER 11, ARMENPRESS.  As the Armenian economy is gaining momentum and the investment climate improving, Reuters touched upon the country’s large-scale economic reforms in an article titled “Economic reforms put Armenia on radar of yield-hungry investors”.
The authors mention the Pashinyan Administration’s reform plan aiming for strengthening institutions and the rule of law, eradicating corruption and improving the business climate.
When Armenia opened books for a Eurobond two months ago, demand was four times bigger than the offering, highlighting the new-found appeal of the tiny ex-Soviet republic among investors hungry for yield in a world of negative interest rates”, the article says.
Reuters’ Nvard Hovhannisyan, Margarita Antidze and Karin Strohecker noted that after Prime Minister Nikol Pashinyan’s government took office Armenia’s economy is growing faster than “oil-rich Azerbaijan next door, bolstering investors' willingness to lend” to Armenia.
Reuters mentioned that the Government of Armenia plans to increase the share of investment to GDP to 23-25% in the next four years from around 20% now and to raise the share of exports to 43-45% of GDP from 37%.
"Following the revolution of 2018 hopes have been building that the new government will move decisively with structural reform and, in particular, fight with corruption," Liza Ermolenko, emerging Europe economist at Barclays, told Reuters.
"So far, the government has been making all the right noises, solidifying these hopes: the government's programme adopted early this year is a case in point".
“Yerevan sold $500 million of 10-year Eurobonds in September, drawing demand of more than $2 billion in its third foray into international markets. It also bought back part of its inaugural 2013 dollar-bond 042207AA8= due in 2020 in the September sale.
Armenia's 2025 bonds are yielding 3.9% - a touch above Azerbaijan's and Uzbekistan's 2024 bonds at 3.3% and 3.5% respectively. Returns on Armenia's bonds .JPMEGDARMR in the JPMorgan emerging bonds benchmark has risen nearly 14% year-to-date compared to a 9.4% rise for Georgia .JPMEGDGEOR”, Reuters writes in the article.
"Armenian bonds outperformed many of their regional peers this year, which is a sign that investors who bought them clearly trust ongoing reforms," Igor Rapokhin, fixed income strategist at VTB Capital, told Reuters.
Haunted by record low yields in large parts of the developed world, many investors have scoured riskier emerging markets to put their money to work. With many of the larger emerging markets such as Turkey or South Africa facing some turmoil, smaller countries that pursue reforms are capturing fund managers' focus, Reuters said.
“Economic growth in Armenia picked up to 6.5% in year-on-year terms in the second quarter of 2019. This week the central bank raised its GDP growth forecast for this year to 6.9-7.1% from 4.9% due to the strength of both manufacturing and services.
Armenia has been largely reliant on mining and agriculture since the fall of the Soviet Union, but sectors including tourism, information technology and light manufacturing such as textiles were the main contributors to last year's 5.2% growth.
It still depends heavily on aid and investment from former imperial master Russia, whose economic downturn has in recent years hit Armenian exports as well as remittances from Armenians working in Russia, but officials say that the proportion of remittances to its GDP is gradually decreasing.
The economy will get a further boost from tax reforms due in two months, Finance Minister Atom Janjughazyan told Reuters last month.
Next year Armenia will cut corporate tax to 18% from 20%, introduce a flat-rate income tax of 23% and will hike tobacco and alcohol duties. Private firms with a turnover of less than $50,000 a year will benefit from zero taxes.
Global ratings agency Moody's raised Armenia's sovereign rating to Ba3 from B1 in August, but said it was important to maintain the pace of reforms.
Economic growth is expected to slow in 2020 as Armenia needs more structural reforms to become more competitive, officials and experts said”.
"Growth remains volatile and narrowly based, reflecting a slow transition toward a competitive private sector-led economy," Yulia Ustyugova, the IMF resident representative in Armenia, told Reuters.
Beyond the near term, growth is projected to moderate to more sustainable rates at about 4.5%-5%, she said, adding: "Raising growth potential requires structural reforms."