ՀՀ-ն հայտնվել է եկամտաբերության ձգտող ներդրողների տեսադաշտում. Reuters-ի անդրադարձը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանական Reuters գործակալությունն անդրադարձել է Հայաստանի տնտեսական զարգացման ցուցանիշներին, ներկայացրել Հայաստանի եվրապարտատոմսերի տեղաբաշխման գործընթացը ու փորձագետների օգնությամբ համեմատություն անցկացրել տարածաշրջանի երկրների ցուցանիշների հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ գործակալությունն ընդգծում է, երբ Հայաստանի Հանրապետությունը երկու ամիս առաջ իրականացրեց նոր եվրապարտատոմսերի տեղաբաշխում, պահանջարկը չորս անգամ գերազանցեց առաջարկը՝ ընդգծելով բացասական տոկոսադրույքների աշխարհում եկամտի ձգտող ներդրողների շրջանում նախկին ԽՍՀՄ փոքր հանրապետության նոր ձեռք բերած գրավչությունը:
«Անցյալ տարի տեղի ունեցած բողոքի խաղաղ ակցիաներից հետո, որոնց արդյունքում ձևավորվեց բարեփոխումների միտված կառավարություն, Հայաստանի տնտեսությունը սկսել է աճել ավելի արագ, քան նավթով հարուստ հարևան Ադրբեջանը՝ բարձրացնելով ներդրողների պատրաստակամությունը փոխառություն տրամադրել դեպի ծով ելք չունեցող երեք միլիոնանոց ժողովրդին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունն ընդունել է բարեփոխումների մի ծրագիր, որի նպատակն է հզորացնել Հայաստանի ինստիտուտները և օրենքի գերակայությունը, բարելավել գործարար միջավայրը և խստացնել կոռուպցիայի դեմ պայքարը:
Ծրագիրը նախատեսում է առաջիկա չորս տարում ներդրումների տեսակարար կշիռը համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) մեջ հասցնել 23-25 տոկոսի՝ ներկայիս շուրջ 20 տոկոսի փոխարեն, և արտահանում/ՀՆԱ հարաբերակցությունը 37 տոկոսից հասցնել 43-45 տոկոսի»,- ասված է հոդվածում:
«2018 թվականի հեղափոխությունից հետո հույսեր են առաջացել, որ նոր կառավարությունը վճռականորեն առաջ կշարժվի կառուցվածքային բարեփոխումներով և, մասնավորապես, կոռուպցիայի դեմ պայքարով: Մինչ այժմ կառավարությունը շարժվում է ճիշտ ուղղությամբ՝ ամրապնդելով այդ հույսերը, որի ապացույցն է տարվա սկզբին ընդունված կառավարության ծրագիրը », - «Reuters» գործակալությանը հայտնել է Barclays-ում զարգացող Եվրոպայի մասով տնտեսագետ Լիզա Երմոլենկոն:
Նշվում է, որ սեպտեմբերին Հայաստանը երրորդ անգամ մուտք գործեց միջազգային կապիտալի շուկա՝ տեղաբաշխելով 500 միլիոն ԱՄՆ դոլար ծավալով 10 տարի մարման ժամկետով եվրապարտատոմսեր, որի դիմաց պահանջարկը կազմեց ավելի քան 2 միլիարդ ԱՄՆ դոլար: Միաժամանակ Հայաստանը հետ գնեց 2013 թվականին թողարկած իր առաջին եվրապարտատոմսերի մեծ մասը, որոնք ենթակա են  մարման 2020 թվականի սեպտեմբերին:
«Հայաստանի Հանրապետության 2025 թվականին մարվող եվրապարտատոմսերի եկամտաբերությունը կազմում է 3.9 տոկոս, ինչը փոքր-ինչ բարձր է Ադրբեջանի և Ուզբեկստանի 2024 թվականին մարվող  պարտատոմսերի  համապատասխան ցուցանիշներից՝ համապատասխանաբար 3.3 և 3.5 տոկոս: JPMorgan-ի զարգացող շուկաների պարտատոմսերի ինդեքսում Հայաստանի եվրապարտատոմսերի գինը տարեսկզբից աճել է մոտ 14 տոկոսով`  Վրաստանի եվրապարտատոմսերի գնի 9,4 տոկոս աճի համեմատ»,- ասված է հոդվածում:
«Հայկական պարտատոմսերն այս տարի գերազանցեցին տարածաշրջանի նմանօրինակ պարտատոմսերից շատերին, ինչը նշանակում է, որ ներդրողները ակնհայտորեն վստահում են շարունակական բարեփոխումներին», - ասել է «ՎՏԲ Կապիտալ»-ի ֆիքսված եկամտի ստրատեգ Իգոր Ռապոխինը:
Նշվում է, որ հաշվի առնելով զարգացած աշխարհի մեծ մասում գրանցված ռեկորդային ցածր եկամտաբերությունը՝ գումար ներդնելու համար շատ ներդրողներ փորձեցին գտնել ավելի ռիսկային զարգացող շուկաներ: Ի տարբերություն բազմաթիվ խոշոր զարգացող շուկաների, ինչպիսիք են Թուրքիան կամ Հարավային Աֆրիկան, որոնք գտնվում են որոշակի անկայուն վիճակում, ֆոնդերի կառավարիչների ուշադրությունը գրավում են բարեփոխումներ իրականացնող փոքր երկրները:
Կայուն տնտեսական աճ
Հոդվածում նշվում է, որ 2019 թվականի երկրորդ եռամսյակում Հայաստանում տնտեսական աճը կազմել է 6,5 տոկոս նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Այս շաբաթ Կենտրոնական բանկը ընթացիկ տարվա ՀՆԱ-ի աճի իր կանխատեսումը 4.9 տոկոսից բարձրացրել է մինչև 6,9-7,1 տոկոս՝ պայմանավորված արդյունաբերության և ծառայությունների ոլորտների դրական միտումներով:
«Հայաստանը Խորհրդային Միության փլուզումից ի վեր մեծապես հենվել է հանքարդյունաբերության և գյուղատնտեսության ոլորտների վրա, սակայն նախորդ տարվա 5,2 տոկոս աճին նպաստող հիմնական ոլորտները եղել են զբոսաշրջությունը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները և թեթև արդյունաբերությունը, օրինակ՝ տեքստիլ արդյունաբերությունը: Երկիրը դեռևս մեծապես կախված է Ռուսաստանի աջակցությունից և ներդրումներից, որի տնտեսական անկումը վերջին տարիներին բացասաբար է ազդել Հայաստանի արտահանման, ինչպես նաև Ռուսաստանում աշխատող հայերի կողմից կատարվող դրամական փոխանցումների վրա, սակայն պաշտոնյաներն ասում են, որ դրամական փոխանցումների հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ի նկատմամբ աստիճանաբար նվազում է:
Ինչպես նախորդ ամիս «Ռոյթերս»-ին ասել է ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը, երկու ամսից ուժի մեջ մտնող հարկային բարեփոխումները հետագա խթան կհանդիսանան տնտեսության համար:
Հաջորդ տարի Հայաստանը շահութահարկը 20 տոկոսից կնվազեցնի մինչև 18 տոկոս, կներդնի համահարթ եկամտահարկ 23 տոկոսի չափով և կավելացնի ծխախոտի և ալկոհոլի տուրքերը: Տարեկան 50,000 դոլարից պակաս շրջանառություն ունեցող մասնավոր ձեռնարկությունները կունենան զրոյական հարկեր:
«Moody's» համաշխարհային վարկանշավորող գործակալությունը օգոստոսին բարձրացրեց Հայաստանի սուվերեն վարկանիշը B1-ից Ba3՝ նշելով, որ կարևոր է պահպանել բարեփոխումների տեմպը:
Պաշտոնյաների և փորձագետների կարծիքով՝ ակնկալվում է, որ 2020 թվականին տնտեսական աճը կդանդաղի, քանի որ Հայաստանին պետք են ավելի շատ կառուցվածքային բարեփոխումներ՝ ավելի մրցունակ դառնալու համար»,- ասված է հոդվածում:
«Տնտեսական աճն ունի տատանողականություն և հիմնվում է նեղ բազայի վրա՝ արտացոլելով դանդաղ անցումը դեպի մրցունակ մասնավոր հատվածի կողմից առաջ մղվող տնտեսություն», - գործակալությանն ասել է Հայաստանում ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչ Յուլիա Ուստյուգովան:
«Կանխատեսվում է, որ առաջիկա տարիներին տնտեսական աճը կկայունանա  ՝ մոտ 4,5-5 տոկոսի սահմաններում, - ասել է նա՝ հավելելով, որ աճի ներուժի բարձրացումը պահանջում է կառուցվածքային բարեփոխումներ»:

Армения оказалась в поле зрения стремящихся к доходности инвесторов: статья Reuters
Британское агентство “Reuters” обратилось к показателям экономического развития Армении, представило процесс размещения еврооблигаций Армении и с помощью экспертов провело сравнение с показателями других стран региона. Как передает «Арменпресс», агентство подчеркивает, что два месяца назад Армения осуществила размещение новых еврооблигаций, спрос в четыре раза превысил предложение, подчеркивая привлекательность, приобретенную маленькой республикой бывшего СССР среди инвесторов, стремящихся к доходам в мире по отрицательным процентным ставкам.
“После прошлогодних мирных акций протеста, в результате которых сформировалось правительство, направленное на реформы, экономика Армении начала расти быстрее, чем экономика богатого нефтью соседнего Азербайджана, повысив готовность инвесторов предоставлять заемы трехмиллионному народу, не имеющему выхода к морю.
Правительство премьер-министра Никола Пашиняна проводит программу реформ, целью которой является усиление институтов и верховенства закона Армении, улучшение бизнес-среды и ужесточение борьбы с коррупцией. Программа предусматривает в ближайшие четыре года довести удельный вес инвестиций в валовом внутреннем продукте (ВВП) до 23 - 25% вместо нынешних 20%, и довести соотношение экспорт - ВВП с 37% до 43 - 45%”, - говорится в статье.
“После революции 2018 года появились надежды, что новое правительство со структурными реформами и, в частности, с борьбой с коррупцией решительно продвинется вперед. Пока правительство движется в правильном направлении, укрепляя эти надежды, доказательством чего является принятая в начале года программа правительства”, - заявила агентству "Reuters" Лиза Ермоленко, экономист “ Barclays” по развивающейся Европе.
Отмечается, что в сентябре Армения в третий раз вышла на международный рынок капитала, разместив еврооблигации объемом в 500 млн долларов США сроком на 10 лет, спрос на которые составил более 2 млрд долларов США. В то же время Армения выкупила большую часть своих первых еврооблигаций, выпущенных в 2013 году, которые подлежат погашению в сентябре 2020 года.
“Доходность погашаемых в 2025 году еврооблигаций Республики Армения составляет 3,9%, что чуть выше соответствующих показателей облигаций Азербайджана и Узбекистана 2024 года – соответственно на 3,3% и 3,5%. В индексе облигаций развивающихся рынков JPMorgan цена еврооблигаций Армении с начала года выросла примерно на 14% по сравнению с ростом цены еврооблигаций Грузии на 9,4%”, - говорится в статье.
“Армянские облигации в этом году превзошли многие подобные облигации региона, что означает, что инвесторы явно доверяют продолжающимся реформам”, - сказал стратег фиксированного дохода “ВТБ Капитал” Игорь Рапохин.
Отмечается, что с учетом рекордно низкой доходности, зарегистрированной в большинстве развитых стран, многие инвесторы попытались найти более рискованные развивающиеся рынки. В отличие от многих крупных развивающихся рынков, таких как Турция или Южная Африка, которые находятся в определенном нестабильном состоянии, внимание управляющих фондами привлекают небольшие страны, осуществляющие реформы.
Устойчивый экономический рост
В статье отмечается, что во втором квартале 2019 года экономический рост в Армении составил 6,5% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. На этой неделе Центральный банк повысил свой прогноз роста ВВП на текущий год с 4,9% до 6,9 - 7,1%, что обусловлено положительными тенденциями в сфере промышленности и услуг.
“С момента распада Советского Союза Армения опиралась на горнорудную промышленность и сельское хозяйство, однако основными сферами, способствующими росту на 5,2% в прошлом году, были туризм, информационные технологии и легкая промышленность, например, текстильная промышленность. Страна все еще во многом зависит от содействия и инвестиций России, экономический спад которой в последние годы негативно повлиял и на экспорт Армении, а также на денежные переводы армян, работающих в России, однако чиновники говорят, что соотношение денежных переводов к ВВП постепенно уменьшается.
Как сказал в прошлом месяце “Reuters” министр финансов Атом Джанджугазян, налоговые реформы, вступающие в силу через два месяца, станут дальнейшим стимулом для экономики.
В следующем году Армения снизит налог на прибыль с 20% до 18%, введет общий налог на прибыль в размере 23% и увеличит пошлины на табак и алкоголь. Частные предприятия с оборотом менее $ 50,000 в год будут иметь нулевые налоги. Международное рейтинговое агентство “Moody's” в августе повысило суверенный рейтинг Армении с B1 до Ba3, отметив, что важно сохранить этот темп реформ.
По мнению чиновников и экспертов, ожидается, что в 2020 году экономический рост замедлится, поскольку Армении нужно больше структурных реформ, чтобы стать более конкурентоспособной”, - говорится в статье.
“Экономический рост имеет волатильность и основывается на узкой базе, отражая медленный переход к экономике, продвигаемой конкурентоспособным частным сектором”, - сказала агентству постоянный представитель МВФ в Армении Юлия Устюгова.
“Прогнозируется, что в ближайшие годы экономический рост стабилизируется в пределах 4,5 - 5%, - сказала она, добавив, что повышение потенциала роста требует структурных реформ”.