Փաշինյանը ՀՀ-ում հեղափոխությունից հետո նոր դինամիկա է տեսնում ՌԴ-ի հետ հարաբերություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունից հետո Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերություններում նոր դինամիկա է տեսնում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Փաշինյանն ասաց նոյեմբերի 11-ին պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպման ընթացքում:
«Վերջին անգամ դուք պաշտոնական այցով Հայաստան եք ժամանել երկու տարի առաջ: Այդ ժամանակ Հայաստանում տեղի ունեցան շատ մեծ փոփոխություններ, և ես ցանկանում եմ ասել, որ այդ փոփոխությունների արդյունքում մեր երկրների միջև հարաբերությունները նոր դինամիկա են ստացել: Հայաստանի վարչապետ ընտրվելուց հետո ես բազմաթիվ անգամ հանդիպել եմ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի, վարչապետի հետ: Վերջին 1.5 տարվա ընթացքում հնարավորություն եմ ունեցել Երևանում հյուրընկալելու ՌԴ նախագահին, վարչապետին, վերջերս Հայաստան ժամանեց Պաշտպանության նախարարը, շատ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ են ժամանում, և իրոք մեր հարաբերություններում, կարծում եմ, կա նոր դինամիկա: Վերջերս մենք համաձայնություն ձեռք բերեցինք, որ եկող տարի կկայանա իմ պաշտոնական այցը Ռուսաստան, որին կհաջորդի ՌԴ նախագահի պաշտոնական այցը Հայաստան»,- ասաց վարչապետը:
ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն ընգծեց Հայաստանի ու Ռուսաստանի սերտ շփումները տարբեր գերատեսչությունների գծով:
«Մենք շատ սերտ շփումներ ունենք տնտեսական գերատեսչությունների գծով: Ինչպես դուք նշեցիք, շատ սերտ համագործակցում են նաև մեր մյուս գերատեսչությունները: Վերջերս Հայաստանում էին մեր պաշտպանության նախարարը, առողջապահության նախարարը, Պետական դումայի նախագահը, այնպես որ բոլոր ուղղություններով շատ սերտ շփումներ ունենք»,- նշեց նախարարը:
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի այցը Հայաստանում մեկնարկել է նոյեմբերի 10-ին և կավարտվի նոյեմբերի 11-ին:

Pashinyan sees new dynamics in relations with Russia after 2018 revolution in Armenia
YEREVAN, NOVEMBER 11, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan sees new dynamics in the relations with Russia after the 2018 revolution in Armenia, the PM said at a meeting with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov in Yerevan on November 11.
“Last time you paid an official visit to Armenia two years ago. That time very great changes took place in Armenia, and I want to state that as a result of those changes the relations of our countries received a new dynamics. After being elected as PM of Armenia I had numerous meetings with the Russian President, Prime Minister. In the past 1.5 year I had a chance to host in Yerevan the Russian President, the PM, recently the defense minister arrived in Armenia, many high-ranking officials visit Armenia, and I think that there is really a new dynamics in our relations. Recently we reached an agreement that next year I will pay an official visit to Russia which will be followed by the official visit of the Russian leader to Armenia”, Pashinyan said.
In his turn the Russian FM highlighted the close contacts between Armenia and Russia at the level of different agencies.
“We have very close contacts in terms of economic agencies. As you mentioned, our other agencies also are closely cooperating. Recently our defense minister, healthcare minister, State Duma Speaker were in Armenia, therefore, we have very close contacts at all directions”, the minister said.