ՀՀ վարչապետն անդրադարձել է Հայոց եկեղեցու պատմություն առարկայի շուրջ ծավալված քննարկումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կողմից ներկայացված նոր օրենքի նախագծին, որով նախատեսվում է վերանայել դպրոցներում դասավանդվող առարկաները: «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում ուղիղ հեռարձակմամբ Նիկոլ Փաշինյանն իր դիտարկումները ներկայացրեց Հայոց եկեղեցու պատմություն առարկայի դասավանդման վերաբերյալ:
«Դպրոցներում դասավանդվում է Հայ ժողովրդի պատմություն, և առանձին Հայ եկեղեցու պատմություն: Եկեք վերլուծենք իրավիճակը: Արդյո՞ք նշանակում է, որ հայ ժողովրդի պատմությունը և հայ եկեղեցու պատմությունն իրարից տարանջատ երևույթներ են: Եթե մենք այսպիսի խնդիր ենք դնում, ապա եկեք հայ ժողովրդի պատմությունից առանձնացնենք հայ ժողովրդի ստեղծած ինստիտուտների պատմությունը: Ասենք, պետականության, օրենքների, զինված ուժերի, գիտության, մշակույթի պատմության մասին էլ առանձին առարկաներով դասավանդենք: Հայ եկեղեցու պատմությունը հայ ժողովրդի պատմությունից տարանջատելով մենք ի՞նչ ենք ուզում ասել: Հայ ժողովրդի պատմություն բաղկացած է հայ եկեղեցու, գիտության, մշակույթի պատմությունից և այսպես շարունակ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը նկատեց, որ Սովետական միության տարիներին հայ ժողովրդի պատմությունից հանել են հայ եկեղեցու պատմությունը: Ըստ նրա՝ հիմա ժամանակն է, որ ստեղծենք միասնական պատմություն՝ առանց կտրելու չափազանց կարևոր ինստիտուտների պատմությունը:
«Այս հարցը ես քննարկել եմ Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամների հետ: Սովետական ժամանակներից Հայ գրականություն առարկայի դասագրքում չի ներառվել եկեղեցու կողմից ստեղծված գրականությունը: Շատ արժեքավոր կտորներ չեն ներառվել երգի, երաժշտության ծրագրերում: Վերջին տարիներին փորձ է արվել դա կոմպենսացնել Հայ եկեղեցու պատմություն առարկա դասավանդելով, սակայն հիմա պետք է ստեղծենք միասնական պատմություն, որտեղ արտահայտված կլինի հայ եկեղեցու պատմությունը: Այս աշխատանքում բոլոր ինստիտուտները պետք է ներգրավվեն»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ խնդիր ենք դրել դառնալ տեխնոլոգիական երկիր, իսկ դրա համար պետք է ճշգրիտ ձևակերպել, թե դպրոցում երեխաներին ինչ առարկաներով են ծանրաբեռնում: Ըստ նրա՝ հնարավոր չէ դրան հասնել, եթե հատուկ ուշադրություն չի դարձվում ֆիզիկայի, քիմիայի, մաթեմատիկայի վրա:
«Դա չի նշանակում, որ մեր երեխաները պետք է ժողովրդի, եկեղեցու, բանակի պատմությունը չիմանան, մեկը մյուսին չպետք է հակադրել»,-ասաց ՀՀ վարչապետը:

Пашинян коснулся обсуждений вокруг преподавания истории армянской церкви в школах
Премьер-министр Армении Никол Пашинян коснулся нового законопроекта, представленного министерством образования, науки, культуры и спорта, который предусматривает пересмотр преподаваемых в школах дисциплин. Как сообщает Арменпресс, в прямом эфире на своей странице в Facebook Никол Пашинян представил свои наблюдения о преподавании истории армянской церкви в школах.
«В школах преподается история армянского народа и отдельно история армянской церкви. Давайте проанализируем ситуацию. Значит ли это, что история армянского народа и история армянской церкви - это отдельные явления? Если мы поставим такую проблему, то давайте отделим историю институтов, созданных армянским народом, от истории армянского народа. Скажем, создадим отдельные школьные дисциплины об истории государственности, законов, вооруженных сил, науки и культуры. Что мы хотим сказать, отделяя историю армянской церкви от истории армянского народа? История армянского народа состоит из истории армянской церкви, истории науки, истории культуры и так далее», - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр Армении отметил, что во времена Советского Союза из истории армянского народа была удалена история армянской церкви. По его словам, сейчас самое время создать единую историю, не нарушая истории важнейших институтов.
«Я обсуждал этот вопрос с членами Высшего духовного совета. С советских времен в учебники по армянской литературе не включали литературу, созданную церковью. Многие ценные произведения не были включены в программы по музыке и пению. В последние годы была предпринята попытка компенсировать это путем преподавания истории армянской церкви, но сейчас нам нужно создать единую историю, которая будет отражать в том числе и историю армянской церкви. Все институты должны быть вовлечены в эту работу», - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр Армении подчеркнул, что мы поставили задачу стать технологичной страной, и для этого нам необходимо точно сформулировать, какими предметами дети обременены в школе. По его словам, этого невозможно достичь, если не уделить особого внимания физике, химии и математике.
«Это не значит, что наши дети не должны знать историю народа, церкви, армии, нельзя противопоставлять одно другому», - сказал премьер-министр.