ՀՀ զինուժը ձեռք է բերում նոր արդիական զինատեսակներ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ զինված ուժերը թե 2019-ին, թե 2020-ին տարբեր երկրներից ձեռք կբերի նոր ու արդիական զինատեսակներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովում 2020-ի բյուջեի մասին օրենքի նախագծի փակ քննարկումից հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
«Այսօր ՀՀ զինված ուժերը ձեռք է բերում մեծամասամբ նոր արդիականացված զինատեսակներ: Եվ 2019-ին, և 2020-ին թե պայմանագրային եղանակով, թե վարկային ծրագրերի միջոցով ձեռք են բերվելու միայն ու միայն նոր ու արդիական կարողություններ՝ տարբեր երկրներից»,-ասաց Տոնոյանը:
Անդրադառնալով բյուջետային հատկացումներին՝ Տոնոյանը նշեց՝ որպես պաշտպանության նախարար կցանկանար կրկնապատկել, եռապատկել այդ բյուջեն։ Սակայն, հաշվի առնելով պետական բյուջեի հնարավորությունները, տնտեսական հնարավորությունները, նախարարը ներկայիս բյուջեն համարում է բավարար՝ բոլոր մարտահրավերներին պատշաճ ձևով արձագանքելու համար:

YEREVAN, NOVEMBER 4, ARMENPRESS. The Armenian military will buy new, modern arms from different countries in both during the current year and in 2020, Defense Minister David Tonoyan told reporters.
“Today the Armenian Armed Forces are acquiring mostly new modernized weaponry. In both 2019 and 2020 we will acquire solely new and modern capacities from various countries both contractually and through credit programs,” he said.
Speaking on budget allocations, Tonoyan said as Defense Minister he would’ve wanted to double and triple the budget. But given the state budget’s opportunities and the economic opportunities he said he considers the budget “sufficient” to properly respond to all challenges.