Թափոնաջրերի խողովակի վնասման և Ողջի գետի աղտոտման դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2019 թվականի հոկտեմբերի 17-ին «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ խողովակաշարի վնասման և թափոնաջրերով Ողջի գետի աղտոտման դեպքի առթիվ Սյունիքի մարզի դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 284-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով (Վտանգավոր քիմիական և կենսաբանական նյութերի ու թափոնների հետ վարվելու անվտանգության կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է շրջակա միջավայրի աղտոտում):
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից, մարզի դատախազի հանձնարարությամբ ՀՀ ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության Կապանի բաժնում նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ «ԶՊՄԿ» ՓԲԸ համապատասխան աշխատակիցների կողմից արտադրված թափոնների տեղափոխման կանոններն առերևույթ խախտելու հետևանքով Սյունիքի մարզի Ներքին Գերաթաղ գյուղի տարածքով անցնող՝ նշված ընկերության թիվ 2-րդ դյուկերի տարածքում վնասվել է 1020մմ տրամագծով 31-րդ խողովակաշարը: Դրա հետևանքով խողովակաշարով անցնող թափոնաջրերը, լցվելով նշված տարածքով հոսող վտակը, թափվել են Ողջի գետ՝ անզգուշությամբ աղտոտելով շրջակա միջավայրը:
Քրեական գործի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ ՔԿ Սյունիքի մարզային քննչական վարչությանը: Նախաքննության շրջանակներում կպարզվեն ինչպես դեպքի լիարժեք հանգամանքներն ու պատճառները, այնպես էլ շրջակա միջավայրին պատճառված վնասի ամբողջական և վերջնական չափերը:

Возбуждено уголовное дело по факту загрязнения реки Вохчи сточными водами
17 октября 2019 года по факту повреждения трубопровода и загрязнения реки Вохчи сточными водами ЗАО “Зангезурский медно-молибденовый комбинат” в прокуратуре Сюникской области было возбуждено уголовное дело по признакам п. 1 ч. 2 ст. 284 УК РА (нарушение правил безопасности обращения с опасными химическими и биологическими веществами и отходами, повлекшее по неосторожности загрязнение окружающей среды).
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью и СМИ Генеральной прокуратуры РА, по поручению прокурора области, в Капанском отделе Сюникского областного управления  Полиции РА было выяснено, что вследствие явного нарушения соответствующими сотрудниками ЗАО “Зангезурский медно-молибденовый комбинат” правил перевозки отходов, на территории 2-го напорного канала указанной компании, проходящей по территории села Неркин Гератаг Сюникской области, был поврежден 31-й трубопровод диаметром 1020 мм. В результате сточные воды, проходящие по трубопроводу, влившись в приток, протекающий по указанной территории, вылились в реку Вохчи, загрязнив окружающую среду.
Предварительное следствие по уголовному делу поручено Сюникскому областному следственному управлению СК РА. В рамках предварительного следствия будут выяснены как полноценные обстоятельства и причины происшествия, так и окончательные размеры ущерба, нанесенного окружающей среде.