Պատանի շախմատիստները շուտով կթակեն մեծահասակների ընտրանու «դռները». Արտաշես Մինասյան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի շախմատի պատանեկան թիմերի անդամները ներուժ ունեն խաղալու նաև մեծահասակների ընտրանու կազմում: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այդպիսի կարծիք հայտնեց Հայաստանի պատանեկան հավաքականի գլխավոր մարզիչ, կրկնակի Օլիմպիական չեմպիոն Արտաշես Մինասյանը:
«Ուրախ եմ մեր պատանի շախմատիստների հաջողությամբ՝ Մ18 և Մ20 տարեկանների աշխարհի առաջնությունում գրանցած արդյունքների համար: Արթուր Դավթյանին հաջողվեց պատանեկան մրցաշարերում մեդալ նվաճել, իսկ Շանթ Սարգսյանն արդեն այնքան է մրցաշարերից մեդալակիր դառնում, որ մեզ համար սպասելի էր»,-ասաց Մինասյանը:
Նրա խոսքով` պատանիներն, ովքեր մրցանակակիր են դարձել աշխարհի այս առաջնությունում, «պատանեկան շախմատի վետերաններն են» արդեն:  «Շատ շուտով այս պատանիները կթակեն մեծահասակների հավաքականի դռները»,-ասաց  մարզիչը:
Հնդկաստանում կայացած  աշխարհի մինչև 20 տարեկան երիտասարդների և աղջիկների առաջնություններում հիանալի ելույթ ունեցան գրոսմայստերներ Շանթ Սարգսյանը և Արամ Հակոբյանը: Շանթ Սարգսյանը 11 հնարավորից վաստակեց 8.5 միավոր և դարձավ փոխչեմպիոն, իսկ Հակոբյանը 8 միավորով արժանացավ բրոնզե մեդալի:
Հոկտեմբերին սա արդեն Սարգսյանի 2-րդ հրաշալի նվաճումն է. հոկտեմբերի 12-ին Շանթ Սարգսյանը արծաթե մեդալ էր նվաճել մինչև 18 տարեկանների աշխարհի առաջնությունում, իսկ նույն մրցաշարում Արթուր Դավթյանը արժանացել էր բրոնզե մեդալի:

Юные шахматисты скоро постучатся в "двери" взрослой сборной: Арташес Минасян
Члены юношеских команд Армении по шахматам имеют потенциал играть и в составе взрослой сборной. Такое мнение на встрече с журналистами в пресс-центре «Арменпресс» выразил главный тренер юношеской сборной Армении, двукратный олимпийский чемпион Арташес Минасян.
“Рад результатам и успеху наших юных шахматистов на чемпионатах мира до 18-и  и до 20-и лет. Артуру Давтяну удалось завоевать медаль на юношеских турнирах, а Шант Саркисян уже так часто завоевывает  медали, что для нас это было ожидаемо”, - сказал Минасян.
По его словам, юноши, которые стали призерами на этом чемпионате мира, уже являются ветеранами юношеских шахмат. “Очень скоро эти юноши постучатся в двери взрослой сборной”, - сказал тренер.
На чемпионате мира среди юношей и девушек до 20 лет, состоявшемся в Индии, прекрасно выступили гроссмейстеры Шант Саркисян и Арам Акопян. Шант Саркисян набрал 8.5 очков из 11-и возможных и стал вице-чемпионом, а Акопян с 8-ю очками удостоился бронзовой медали.
Это уже второе замечательное достижение Саркисяна за октябрь. 12 октября Шант Саркисян завоевал серебряную медаль на чемпионате мира до 18 лет, в том же турнире Артур Давтян удостоился бронзовой медали.