ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպման մասին հայտարարում ենք համաձայնեցված կարգով. Աննա Նաղդալյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը մեկնաբանել է Սլովակիայի արտաքին գործերի նախարարի հայտարարությանը՝ Բրատիսլավայում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների հանդիպում հյուրընկալելու մասին:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակի մեկնաբանությունը.
«Նախ նշեմ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների և ղեկավարների միջև հանդիպումները իրականացվում են միմիայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և համանախագահ երկրների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների միջնորդությամբ:
Իրապես, համանախագահների կողմից արվել է հանդիպում անցկացնելու առաջարկություն, ինչի մասին նշված է ինչպես Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների նյույորքյան հանդիպման մեր հաղորդագրությունում, այնպես էլ՝ համանախագահների տարածաշրջան այցելության արդյունքով հաղորդագրությունում:  Նման հանդիպման մասին, ինչպես գիտեք, մենք հայտարարում ենք համաձայնեցված կարգով, և այդ սկզբունքը մենք չենք խախտելու»:
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովակիայի արտգործնախարար Միրոսլավ Լայչակը հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ գործող նախագահի միջնորդությամբ Բրատիսլավայում կանցկացվի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպում, որի ընթացքում կողմերը կքննարկեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հեռանկարները:
ԵԱՀԿ Գործող նախագահը բարձր է գնահատում նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի առաջնորդների կողմից գործադրված ջանքերը՝ հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ. «Այս տարվա ընթացքում մենք դրական նշաններ ենք տեսել, առաջնորդների երկխոսություն, ինչպես նաեւ երկխոսություն նախարարների մակարդակով: Միաժամանակ, գրանցվել են նաեւ մտահոգիչ դրվագներ շփման գծում, որոնք հանգեցրել են մարդկային կորուստների: Սակայն, այժմ իրավիճակը կարծես կայուն է»:

О встречах глав МИД Армении и Азербайджана мы заявляем в согласованном порядке: Анна Нагдалян
Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Анна Нагдалян прокомментировала заявление министра иностранных дел Словакии о встрече глав МИД Армении и Азербайджана в Братиславе.
«Арменпресс» представляет комментарий пресс-секретаря МИД РА.
“Во-первых, отмечу, что встречи глав МИД Армении и Азербайджана проводятся только при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ и высокопоставленных представителей стран-сопредседателей.
Действительно, сопредседателями было сделано предложение о проведении встречи, о чем говорится как в нашем сообщении на нью-йоркской встрече глав МИД Армении и Азербайджана, так и в сообщении по итогам визита сопредседателей в регион. О такой встрече, как вы знаете, мы заявляем в согласованном порядке, и этот принцип мы не нарушим”.
Действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Словакии Мирослав Лайчак заявил, что при посредничестве действующего председателя ОБСЕ в Братиславе состоится встреча глав МИД Армении и Азербайджана, в ходе которой стороны обсудят перспективы урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Действующий председатель ОБСЕ высоко оценивает усилия лидеров Армении и Азербайджана по урегулированию конфликта. “В течение этого года мы видели положительные признаки, диалог лидеров, а также диалог на уровне министров. В то же время были зафиксированы тревожные эпизоды на линии соприкосновения, которые привели к человеческим потерям”.