Թրամփն օտարերկրյա ազդեցությանը հակազդելու իր ռազմավարությունն Է ուղարկել Կոնգրեսին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հոկտեմբերի 23-ին Կոնգրեսին Է ներկայացրել «օտարերկրյա ազդեցության չարամիտ գործողություններին ու արշավներին» հակազդելու իր վարչակազմի ռազմավարությունը: ԱՄՆ-ի ղեկավարի համապատասխան նամակը տարածել Է Սպիտակ տունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Սույնով ուղարկում եմ օտարերկրյա ազդեցության չարամիտ գործողություններին ու արշավներին հակազդելու ռազմավարությունը»,- ասված Է ուղերձում: ԱՄՆ-ի 2019 ֆինանսական տարվա (երկրում ավարտվել Է սեպտեմբերի վերջին) պաշտպանական բյուջեն նախագահին պարտավորեցնում Էր համապատասխան փաստաթուղթ ներկայացնել օրենսդիրներին:
Սպիտակ տունը չի հրապարակում այդ ռազմավարությունը, ինչպես եւ մի շարք այլ փաստաթղթեր, որոնք պահանջում են Կոնգրեսի անդամները: Մինչդեռ օրենսդիրները կարող են ընդունել համապատասխան որոշում եւ հրապարակել ռազմավարությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп направил Конгрессу свою стратегию по противодействию операциям иностранного влияния
Президент США Дональд Трамп предоставил в среду американскому Конгрессу стратегию своей администрации по противодействию "злонамеренным операциям и кампаниям иностранного влияния". Соответствующее письмо американского лидера распространил Белый дом, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Настоящим препровождаю стратегию противодействия злонамеренным операциям и кампаниям иностранного влияния", - говорится в послании. Оборонный бюджет США на 2019 финансовый год (завершился в стране в конце сентября) обязывал президента передать соответствующий документ законодателям.
Белый дом не публикует данную стратегию, как и ряд других документов, которые запрашивают члены Конгресса. При этом законодатели могут принять соответствующее решение и предать стратегию огласке.