Թրամփը Լինչի դատաստան Է որակել իր նկատմամբ գործարկված իմպիչմենթի ընթացակարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը Լինչի դատաստան Է որակել Դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչների կողմից իր նկատմամբ գործարկված իմպիչմենթի ընթացակարգը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նա հոկտեմբերի 22-ին գրել Է Twitter-ի իր Էջում:
«Ստացվում Է, որ եթե երբեւիցե դեմոկրատը դառնա նախագահ, իսկ հանրապետականները մեծամասնություն ստանան Ներկայացուցիչների պալատում, նույնիսկ ոչ մեծ գերակշռությամբ, նրանք կկարողանան նախագահի իմպիչմենթ ձեռնարկել առանց համապատասխան ընթացակարգերի կամ դրա համար օրինական հիմքերի ապահովման: Բոլոր հանրապետականները պետք Է հիշեն՝ ինչի վկաներն են նրանք՝ Լինչի դատաստանի: Բայց մենք կհաղթենք»,-հայտարարել Է ԱՄՆ-ի ղեկավարը:
Այսպես կոչված Լինչի դատաստանը կամ լինչելը, այսինքն՝ հանցագործության կատարման մեջ կասկածվող մարդու նկատմամբ ամբոխի հաշվեհարդարը՝ առանց դատ ու դատաստանի, նախկինում տարածված երեւույթ Էր Միացյալ Նահանգներում: Առավել հաճախ դրա զոհ Էին դառնում սեւամորթ բնակչության ներկայացուցիչները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп назвал линчеванием запущенную в отношении него процедуру импичмента
Президент США Дональд Трамп назвал линчеванием запущенную в отношении него представителями Демократической партии процедуру импичмента. Об этом он написал во вторник на своей странице вTwitter.
"Получается, что однажды, если демократ станет президентом, а республиканцы получат большинство в Палате представителей [Конгресса США], даже с небольшим перевесом, они смогут провести импичмент президента без соблюдения соответствующих процедур, честности или каких бы то ни было законных прав на это. Все республиканцы должны помнить, свидетелями чего они являются - линчевания. Но мы победим!" - заявил американский лидер,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Так называемый суд Линча или линчевание, то есть расправа толпы над подозреваемым в совершении преступления человеком без суда и следствия, ранее был распространенным явлением в Соединенных Штатах. Чаще всего жертвами становились представители чернокожего населения.