Նաիրի Հունանյանը դիմել է պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակման խնդրանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերի 27-ի գործով ցմահ ազատազրկման դատապարտված Նաիրի Հունանյանը դիմել է պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակման հետ կապված: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրեց ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնի պետ Նոնա Նավիկյանը:
«Դիմումը կա, այժմ այն ընթացքի մեջ է: Այս պահի դրությամբ այդքանը կարող եմ ասել»,-ասաց Նոնա Նավիկյանը:
Նաիրի Հունանյանը 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին եղբոր, քեռու և մի քանի այլ անձանց հետ իրականացրել են Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի վրա հարձակումը, որը տեղի է ունեցել հերթական նստաշրջանի կառավարությանը հարց ու պատասխանի ժամանակ՝ կառավարության անդամների ներկայությամբ։ Գործողությունների հետևանքով զոհվել են ՀՀ ԱԺ նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը, վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը և 6 այլ պետական գործիչներ ու ԱԺ պատգամավորներ, 8 մարդ վիրավորվել է:

YEREVAN, OCTOBER 22, ARMENPRESS. Nairi Hunanyan, the man who led the terror attack on the Armenian parliament on October 27, 1999 and who is serving a life-sentence since being convicted in 2003, has applied for parole, department of corrections spokesperson Nona Navikyan told ARMENPRESS.
She said Hunanyan’s application requesting early release is being processed. “That’s all I can say at this moment,” Navikyan said.
On October 27, 1999 a group of five armed gunmen led by Hunanyan stormed into the parliament while it was in session and assassinated Prime Minister Vazgen Sargsyan, Speaker Karen Demirchyan, Deputy Speakers Yuri Bakhshyan and Ruben Miroyan, as well as three lawmakers and a Cabinet member. The gunmen held the remaining MPs in parliament hostage until surrendering to authorities the next day.