Նաիրի Հունանյանը դիմել է պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակման խնդրանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերի 27-ի գործով ցմահ ազատազրկման դատապարտված Նաիրի Հունանյանը դիմել է պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակման հետ կապված: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրեց ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնի պետ Նոնա Նավիկյանը:
«Դիմումը կա, այժմ այն ընթացքի մեջ է: Այս պահի դրությամբ այդքանը կարող եմ ասել»,-ասաց Նոնա Նավիկյանը:
Նաիրի Հունանյանը 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին եղբոր, քեռու և մի քանի այլ անձանց հետ իրականացրել են Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի վրա հարձակումը, որը տեղի է ունեցել հերթական նստաշրջանի կառավարությանը հարց ու պատասխանի ժամանակ՝ կառավարության անդամների ներկայությամբ։ Գործողությունների հետևանքով զոհվել են ՀՀ ԱԺ նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը, վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը և 6 այլ պետական գործիչներ ու ԱԺ պատգամավորներ, 8 մարդ վիրավորվել է:

Наири Унанян подал прошение об УДО
Осужденный на пожизненное заключение Наири Унанян подал прошение об условно-досрочном освобождении. Об этом сообщила Арменпресс пресс-секретарь управления УИУ министерства юстиции Нонна Навикян.
“Прошение есть, оно сейчас в процессе. На данный момент могу сказать только это”, - сказала Навикян.
Наири Унанян осужден за теракт в НС Армении 27 октября 1999 года. Унанян вместе с братом, дядей и другими вооруженными ворвались в здание парламента во время сессии и убили председателя НС Карена Демирчяна, премьер-министра Вазгена Саркисяна и 6 других депутатов и государственных деятелей. Еще 8 человек получили ранения.