Բրիտանական կառավարությունը խորհրդարանին Է ներկայացրել Brexit-ի մասին նոր օրինագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը խորհրդարանին Է ներկայացրել Brexit-ի մասին նոր օրինագիծը, որը հիմնված Է ԵՄ-ից թագավորության դուրս գալու պայմանների վերաբերյալ հոկտեմբերի 17-ին Եվրամիության հետ ձեռք բերված համաձայնագրի վրա: Ինչպես հայտնել Է Sky News հեռուստաալիքը, հոկտեմբերի 21-ի երեկոյան պատգամավորները ձեռնամուխ են եղել 110-Էջանոց փաստաթղթի առաջին ընթերցմանը, որին վերաբերող պարզաբանումները կազմում են եւս 125 Էջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Մինչեւ հոկտեմբերի 31-ը Brexit-ի իրականացումն ապահովելու համար նախարարների կաբինետը Համայնքների պալատի կողմից օրինագծի քննարկմանը հատկացրել Է ընդամենը երեք օր: Դրանից հետո այն կքննարկի նաեւ Լորդերի պալատը, իսկ այնուհետեւ օրինագիծը կներկայացվի Եղիսաբեթ Երկրորդ թագուհու ստորագրմանը:
Դրա տեքստում կետ կա այն մասին, որ օրենքը կարող Է ընդունվել ռեկորդային կարճ ժամանակում, թեեւ խորհրդարանի կողմից միջազգային համաձայնությունների քննարկմանը հատկացվում Է առնվազն 21 օր: Օրինագծի կետերից մեկն Էլ չեղարկում Է ԵՄ-ի հետ գործարքի հաստատման շուրջ առանձին խորհրդարանական քվեարկություն անցկացնելու անհրաժեշտությունը: Ինչպես նշում են նախարարների կաբինետում, այն խորհրդարանի կողմից հավանության արժանացած կհամարվի երկրորդ ընթերցմամբ օրինագծի ընդունման փաստով, որը պետք Է կայանա արդեն հոկտեմբերի 22-ին: Financial Times թերթի գնահատումների համաձայն, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնն անհրաժեշտ աջակցությունն ունի քվեարկությունը շահելու համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Британский кабмин представил парламенту новый закон о Brexit, основанный на сделке с ЕС
Правительство Великобритании представило парламенту новый законопроект о Brexit, основанный на достигнутом 17 октября соглашении об условиях выхода королевства из ЕС. Как сообщает телеканал Sky News, в понедельник вечером депутаты приступили к первому чтению 110-страничного документа, пояснения к которому занимают еще 125 страниц.
Чтобы успеть осуществить Brexit до 31 октября, кабмин отвел на рассмотрение законопроекта Палатой общин всего три дня. После этого его рассмотрит еще и Палата лордов, а затем он будет передан на подпись королеве Елизавете II. В его тексте есть пункт о том, что закон может быть принят в рекордно короткий срок, хотя на рассмотрение международных договоренностей парламентом должен отводиться минимум 21 день, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Другой пункт законопроекта отменяет необходимость проводить отдельное парламентское голосование об утверждении сделки с ЕС. Как указывают в кабмине, она будет считаться одобренной парламентом по факту принятия закона во втором чтении, которое должно состояться уже во вторник. По оценкам газеты Financial Times, премьер-министр Великобритании Борис Джонсон располагает необходимой поддержкой, чтобы выиграть голосование.