Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է ՄԹ Եվրոպայի և Ամերիկայի հարցերով պետնախարար Քրիստոֆեր Պինչերի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հոկտեմբերի 21-ին Լոնդոն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում հանդիպել է Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի և Ամերիկայի հարցերով նորանշանակ պետնախարար Քրիստոֆեր Պինչերին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ նախարար Մնացականյանը  վստահությամբ նշեց, որ առկա են բոլոր նախադրյալները հայ-բրիտանական հարաբերությունները որակապես նոր մակարդակի բարձրացնելու և երկկողմ փոխգործակցությունն առավել ընդլայնելու համար: Այս համատեքստում երկուստեք  կարևորվեց բոլոր մակարդակներում դինամիկ երկխոսության հետագա ծավալումը՝ տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցության ներուժի լիարժեք օգտագործման ուղղությամբ։
Որպես թիրախային ուղղություններ՝  կողմերը նշեցին ՏՏ, բարձրագույն տեխնոլոգիաների, ստեղծագործ կրթության, զբոսաշրջության և այլ ոլորտները:  Զրուցակիցները կարևորեցին նշյալ բնագավառներում փորձի փոխանակմանն ուղղված ծրագրերը և մարդկանց միջև շփումների  ակտիվացումը: Մտքեր փոխանակվեցին երկկողմ ստեղծված իրողություններին համապատասխան համագործակցության իրավապայմանագրային դաշտի ապահովման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերի շուրջ:
Նախարար Մնացականյանն իր գործընկերոջ ուշադրությանը ներկայացրեց Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող լայնածավալ բարեփոխումների օրակարգը, որոնք միտված են ժողովրդավարության ամրապնդմանը, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանությանը։ Այս գործընթացում առանձնահատուկ կարևորվեց միջազգային գործընկերների հետ արդյունավետ համագործակցությունը:
Նախարարներն անդրադարձան միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հրատապ հարցերի: Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի համատեքստում նախարար Մնացականյանը կարևորեց ժողովուրդներին խաղաղությանը նախապատրաստելու ուղղությամբ արժանահավատ քայլերի ձեռնարկումը:

Armenian FM meets with UK Minister of State for Europe and the Americas in London
YEREVAN, OCTOBER 22, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan on October 21 met with UK Minister of State for Europe and the Americas Christopher Pincher on the sidelines of his working visit in London, the Armenian MFA told Armenpress.
The Armenian FM thanked for the warm reception and stated that all preconditions exist to raise the Armenian-British relations to qualitatively a new level and further expand the bilateral cooperation. In this context both officials attached importance to further expanding the dynamic dialogue at all levels aimed at fully utilizing the potential of the bilateral cooperation. As targeted areas the sides mentioned IT, high technologies, creative education, tourism and other spheres.
The foreign minister introduced the UK State Minister on the ongoing large-scale reforms of the Armenian government aimed at strengthening democracy, protecting human rights and fundamental freedoms.
The two ministers also touched upon a number of urgent issues of the international and regional agenda. In the context of the peaceful settlement process of the Nagorno Karabakh conflict FM Mnatsakanyan highlighted taking actions aimed at preparing populations to peace.