Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է ՄԹ Եվրոպայի և Ամերիկայի հարցերով պետնախարար Քրիստոֆեր Պինչերի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հոկտեմբերի 21-ին Լոնդոն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում հանդիպել է Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի և Ամերիկայի հարցերով նորանշանակ պետնախարար Քրիստոֆեր Պինչերին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ նախարար Մնացականյանը  վստահությամբ նշեց, որ առկա են բոլոր նախադրյալները հայ-բրիտանական հարաբերությունները որակապես նոր մակարդակի բարձրացնելու և երկկողմ փոխգործակցությունն առավել ընդլայնելու համար: Այս համատեքստում երկուստեք  կարևորվեց բոլոր մակարդակներում դինամիկ երկխոսության հետագա ծավալումը՝ տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցության ներուժի լիարժեք օգտագործման ուղղությամբ։
Որպես թիրախային ուղղություններ՝  կողմերը նշեցին ՏՏ, բարձրագույն տեխնոլոգիաների, ստեղծագործ կրթության, զբոսաշրջության և այլ ոլորտները:  Զրուցակիցները կարևորեցին նշյալ բնագավառներում փորձի փոխանակմանն ուղղված ծրագրերը և մարդկանց միջև շփումների  ակտիվացումը: Մտքեր փոխանակվեցին երկկողմ ստեղծված իրողություններին համապատասխան համագործակցության իրավապայմանագրային դաշտի ապահովման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերի շուրջ:
Նախարար Մնացականյանն իր գործընկերոջ ուշադրությանը ներկայացրեց Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող լայնածավալ բարեփոխումների օրակարգը, որոնք միտված են ժողովրդավարության ամրապնդմանը, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանությանը։ Այս գործընթացում առանձնահատուկ կարևորվեց միջազգային գործընկերների հետ արդյունավետ համագործակցությունը:
Նախարարներն անդրադարձան միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հրատապ հարցերի: Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի համատեքստում նախարար Մնացականյանը կարևորեց ժողովուրդներին խաղաղությանը նախապատրաստելու ուղղությամբ արժանահավատ քայլերի ձեռնարկումը:

Мнацаканян встретился с государственным министром Великобритании по вопросам Европы и Америки
Министр иностранных дел Зограб Мнацаканян 21 октября в рамках рабочего визита в Лондон встретился с новоназначенным государственным  министром Соединенного Королевства по вопросам Европы и Америки Кристофером Пинчером. Как сообщили «Арменпресс» в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, поблагодарив за теплый прием, министр Мнацаканян с уверенностью отметил, что есть все предпосылки для поднятия армяно-британских отношений на качественно новый уровень и дальнейшего расширения двустороннего взаимодействия. В этом контексте обоюдно была отмечена важность дальнейшего развития динамичного диалога на всех уровнях в направлении полноценного использования потенциала двустороннего сотрудничества в различных сферах.
В качестве целевых направлений стороны были отмечены сферы ИТ, высоких технологий, творческого образования, туризма и др. Собеседники отметили значение программ, направленных на обмен опытом в указанных сферах, и активизации контактов между людьми. Стороны обменялись мнениями вокруг шагов по обеспечению договорно-правового поля сотрудничества в соответствии с созданными двусторонними реалиями.
Министр Мнацаканян представил вниманию своего коллеги повестку широкомасштабных реформ, осуществляемых правительством Армении, которые направлены на укрепление демократии, защиту прав человека и основных свобод.
В этом процессе была особо подчеркнута важность эффективного сотрудничества с международными партнерами.
Министры коснулись ряда актуальных вопросов международной и региональной повестки дня. В контексте процесса мирного урегулирования нагорно-карабахской проблемы министр Мнацаканян отметил важное значение осуществления реальных шагов по подготовке народов к миру.