Երևանը պետք է սիրել նրա հանդեպ հոգատար ու սրտացավ լինելով. ՀՀ նախագահի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Երևանի օրվա առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում ասվում է.
«Սիրելի՛ երևանցիներ,
Սիրելի՛ հայրենակիցներ աշխարհի տարբեր կողմերում,
Երևանի հարգելի՛ բարեկամներ ու հյուրեր,
Այսօր ամենայն հայոց մայրաքաղաքի տոնն է՝ Երևանի օրը:
Մեզնից յուրաքանչյուրն ունի իր Երևանը, որոնք միանում ու դառնում են մեկն ու միակը:
Երևանը բոլորինս է, աշխարհի որ կետում էլ գտնվենք:
Երևանի պատմամշակութային ժառանգությունը մեր արժեքների անբաժանելի մասն է: Այն պետք է պահպանել ու փոխանցել սերնդեսերունդ՝ որպես հպարտություն, որպես ազգային կենսունակության վկայություն, ոգեշնչման անփոխարինելի աղբյուր:
Երևանը կարելի՛ է սիրել և պե՛տք է սիրել նաև նրա հանդեպ հոգատար ու սրտացավ լինելով:
Երևանը միայն արտաքուստ է քարի քաղաք: Իրականում այն չափազանց նուրբ է ու զգայուն:
Երևանը հիշողություն ունի:
Երևանը լայնաժպիտ կանչում ու մեծահոգաբար ընդունում է բոլորիս:
Երևանը ներողամիտ է, նույնիսկ նրա հանդեպ, ով նեղացած կամ տխուր է հեռացել՝ մեկ օր, մեկ ժամ, մեկ տարի կամ երեսուն տարի առաջ:
Երևանն այսօր ևս մեկ էջ է ավելացնում շուրջ երեքհազարամյա իր պատմությանը: Այդ պատմությունը գրվում է ամեն մեկիս միջոցով՝ մեր աշխատանքի, մեր վերաբերմունքի, արարումի, խոհի միջոցով՝ հայրենիքում կամ նրա սահմաններից դուրս:
Սիրե՛նք Երևանը, ամեն Աստծո օր մի միտք, մի երազանք, մի գաղափար հղանանք, դրանք գործ ու իրականություն դարձնենք՝ հանուն Երևանի ու երևանցու, հանուն Հայաստանի և համայն հայության:

Ереван надо любить своей заботой и сердечностью к нему — послание президента Армении
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ   аппарата президента РА, в  посланииговорится:
«Дорогие ереванцы,
дорогие соотечественники во всем мире,
дорогие друзья и гости Еревана!
Сегодня день столицы всех армян - День Еревана.
У каждого из нас есть свой Ереван, которые соединяются и становятся одним и единственным.
Ереван принадлежит всем нам, где бы мы ни были.
Культурно-историческое наследие Еревана – неделимая часть наших ценностей. Его нужно сохранить и передать поколениям, как гордость, как свидетельство национальной биографии, как незаменимый источник вдохновения.
Ереван можно любить и нужно любить, будучи заботливым и внимательным к нему.
Ереван только внешне - город камня. В действительности он чрезвычайно нежен и чувствителен.
У Еревана есть память.
Ереван, широко улыбаясь, зовёт и великодушно принимает всех нас.
Ереван снисходителен, даже по отношению к тому, кто уехал обиженным или грустным один день, один час, один год или тридцать лет назад.
Ереван сегодня добавляет ещё одну страницу к своей почти трехтысячелетней истории. Эта история пишется каждым из нас: нашим трудом, нашим отношением, делами, мыслями, на родине или вне её границ.
Давайте любить Ереван! Давайте каждый Божий день вынашивать одну мысль, одну мечту, одну идею, превращать их в дело и в реальность, во имя Еревана и ереванца, во имя Армении и всемирного армянства.