Էրիկ Գրիգորյանն անդրադարձավ Ամուլսարի հետ կապված նոր ՇՄԱԳ-ի անհրաժեշտության հարցին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանն անդրադարձավ հարցին, թե ի վերջո Ամուլսարի հետ կապված նոր ՇՄԱԳ-ի անհրաժեշտություն կա, թե ոչ:
«Մենք ուսումնասիրել ենք «Էլարդի» տվյալները, նաև հարցումներ ենք ուղարկել մի շարք պետական մարմինների, օրինակ «Հիդրոմետ»-ին, որը տվել է տեղեկատվություն գոլորշիացման հետ կապված: Օրինակ, «Էլարդը» նշել է, որ կան խնդիրներ գոլորշիացման հետ կապված, գերագնահատված է գոլորշիացումը: «Հիդրոմետը» ևս ասել է, որ գոլորշիացումը 3 անգամ ավել է ներկայացված եղել: Հիմա այնտեղ կան տվյալներ, որոնք պետք է ուսումնասիրվի Քննչական կոմիտեում հարուցված քրգործի շրջանակներում, այն վերլուծությունը, որ մենք ուղարկել ենք վարչապետի աշխատակազմ, այնտեղ կա որոշակի առաջարկություն նախագծի որոշակի փոփոխության վերաբերյալ: Մենք 12 կետով ներկայացրել ենք մեր մտահոգությունները, այն անհամապատասխանությունները, որոնք գտել ենք «Էլարդի» եզրակացության և Ակադեմիայի աշխատանքների հիման վրա: Այսինքն, թե ես ցանկանում եմ, չեմ ցանկանում, ընդհանրապես, ոնց եմ նայում, էական չէ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց նախարարը:
Նրա խոսքով՝ եթե իրենք ներկայացրել են այդ փաստաթուղթը, նշանակում է, որ այդ փաստերը առնվազն ստուգման, ուսումնասիրման, պարզաբանման կարիք ունեն:

Minister comments on necessity of new Environmental Impact Assessment related to Amulsar mine
YEREVAN, OCTOBER 17, ARMENPRESS. Armenian Minister of Environment Erik Grigoryan commented on the question whether there is a need for a new Environmental Impact Assessment (EIA) related to the Amulsar gold mine.
“We have examined ELARD’s data and have also sent inquiries to a number of state structures, such as Hydromet which provided information in connection with evaporation. For instance, ELARD stated that there are problems connected with evaporation, noting that it is overestimated. Hydromet also said that the evaporation has been presented 3 times more. Now there are data which should be examined within the frames of the criminal case launched by the Investigative Committee. The analysis we submitted to the Prime Minister’s staff contains a certain proposal on some modification to the draft. We have presented our concerns in 12 points, the discrepancies we have found based on ELARD’s conclusion and the works of the Academy. If we have submitted that document, it means those facts at least need to be checked, examined and clarified”, the minister said.