Մարվել է նոր նամականիշ՝ նվիրված է 2018թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Չո Լա Աունին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հատուկ արարողությամբ մարվեց «Հայփոստի» միջազգային նոր նամականիշը, որը նվիրված է 2018թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Չո Լա Աունին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նոր նամականիշը թողարկվել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության, «Հայփոստ» ազգային փոստային օպերատորի եւ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության միջեւ համագործակցության արդյունքում, որը սկսվել է 2017թվականին:
«Ամեն տարի «Ավրորան» բացահայտում է մարդկանց, որոնք իրենց գործն են անում՝ չսպասելով ճանաչման ու գովասանքի: Նրանք իրենց կյանքն են վտանգում՝ փրկելով ուրիշներին: Իսկ մենք նրանց մասին գրեթե ոչինչ չգիտենք: Մինչդեռ նրանք են իրական հերոսները, որոնց աշխարհը պետք է ճանաչի ու վարակվի նրանց օրինակով: «Ավրորայի» հերոսների պատկերներով նամականիշ թողարկելն այս վեհանձն հերոսների մասին պատմելու մեր տարբերակն է, ինչպես նաեւ մարդասիրական շղթայի մաս կազմելու»,- ասաց «Հայփոստ» ՓԲԸ գլխավոր գործադիր տնօրեն Հայկ Ավագյանը:
«Ավրորայի» նոր նամականիշը թողարկվում է 12.000 օրինակով: 350 դրամ անվանական արժեքով նամականիշին կցված է 150 դրամ արժեքով նվիրատվության կտրոն: Գոյացած հասույթը «Հայփոստը» կուղղի «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությանը, որն աջակցում է  մարդասիրական նախագծերի 15 երկրներում՝ Աֆրիկայից մինչեւ Հարավային Ամերիկա եւ Մերձավոր Արեւելք: «Ավրորայի» նախագծերի հիմնական շահառուները երեխաներն են ու երիտասարդները, հակամարտության եւ բռնության զոհերն ու փախստականներն աշխարհի ամենահեռավոր ու անտեսված շրջաններում:
«Տասնամյակներ շարունակ ես մենակ եմ եղել իմ ժողովրդի խնդիրների հետ: Ցավոք, մարդու իրավունքների խախտումներն ու մարդկության նկատմամբ հանցագործությունները շարունակվում են նաեւ XXI դարում՝ բոլորի աչքի առաջ ու գրեթե բոլորի լուռ համաձայնությամբ: Եվ առաջին անգամ ես զգում եմ, որ թիկունքս ամուր է, մի ամբողջ համայնք իմ եւ իմ ժողովրդի՝ Ռաքայն նահանգի ռոհինջա մուսուլմանների կողքին է՝ ի դեմս «Ավրորայի»: Նամականիշն իմ պատկերով չափազանց հուզիչ է եւ կարեւոր՝ մեր  պատմությունն աշխարհին լսելի դարձնելու համար»,- նշեց 2018թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Չո Լա Աունը:
Արարողությունից հետո մասնակիցները հնարավորություն ստացան մասնակցելու ժամանակավոր ցուցադրության բացմանը՝ «Սա իմ պատմությունն է. Ավրորա Մարդիգանյանը եւ կանանց պատմությունները, որ ոգեշնչում եւ զորացնում են աշխարհը»: Այն ներկայացնում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած Ավրորա Մարդիգանյանի պատմությունը: Նրա պատմությունը կլինի մի մեծ ցուցադրության առանցքում՝ նկարագրելով տարբեր էթնիկ ծագման կանանց արտասովոր պայքարն ու մարդասիրությունը:
Այս նոր նամականիշի հեղինակն «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության թիմի անդամ, դիզայներ Ալլա Մինգալյովան է։ Նա էր նաեւ հեղինակն անցած երկու տարիներին «Հայփոստի» թողարկած նամականիշների՝ նվիրված 2016թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեին եւ 2017թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նախագահ Թոմ Քաթինային

Состоялась церемония гашению новой международной почтовой марки с лауреатом премии «Аврора» – 2018
Специальная церемония, посвященная гашению выпущенной Почтой Армении новой международной почтовой марки с лауреатом премии «Аврора» – 2018 Чжо Ла Ауном, прошла 16 октября 2019 года в Ереване в бизнес-центре «Камар» в рамках первого Форума «Аврора». Как сообщает Арменпресс, новая марка была выпущена совместно с Гуманитарной инициативой «Аврора» и Министерством высокотехнологической промышленности Армении. Сотрудничество «Авроры» с Почтой Армении началось в 2017 году.
«Каждый год «Аврора» открывает нам людей, которые делают свою работу, не ожидая ни похвалы, ни признания. Они рискуют собой ради спасения других, но мы очень редко знаем о них. Это настоящие подвижники, которые заслуживают признания и достойны стать образцом для подражания для людей всего мира.  Выпуск марок с изображением героев «Авроры» дает нам возможность рассказать другим об этих исключительных гуманитарных деятелях и влиться в движение благодарности в действии», – заявил Айк Авакян, генеральный директор Почты Армении.
Марка «Авроры», выпущенная тиражом в 12 000 копий, также поможет собрать средства  для проектов инициативы. К каждой такой марке первого класса стоимостью 350 армянских драмов будет прилагаться благотворительный купон номиналом в 150 драмов. Почта Армении будет отчислять эти 150 драмов Гуманитарной инициативе «Аврора» на реализацию проектов в 15 странах по всему миру – от Африки до Южной Америки и Ближнего Востока. «Аврора» преимущественно помогает детям и молодежи, жертвам конфликтов и насилия и беженцам из отдаленных уголков планеты.
«В течение десятилетий я был один на один с проблемами своего сообщества. К несчастью, нарушения прав человека и преступления против человечности все еще происходят даже в XXI веке, на глазах у всего мира, и почти никто ничего не говорит о предотвращении несчастий. И вот теперь впервые наш народ, мусульмане-рохинджа из штата Ракхайн, ощущают сильную поддержку от «Авроры». Почтовая марка с моим изображением очень меня тронула. Это важнейший шаг к тому, чтобы рассказать нашу историю всему миру», – отметил лауреат премии «Аврора» – 2018 Чжо Ла Аун.
После окончания церемонии ее участники смогли посетить открытие временной выставки под названием «Моя история: жизнь Авроры Мардиганян и других женщин, изменивших мир», разместившейся в здании бизнес-центра и на прилегающей площади Шаумяна и посвященной Авроре Мардиганян, пережившей Геноцид армян. История Мардиганян стала центральной в большой экспозиции, описывающей исключительные достижения женщин разной этнической и религиозной принадлежности.
Оформление новой марки было создано Аллой Мингалевой, входящей в команду Гуманитарной инициативы «Аврора». Ранее дизайнер также разработала марки Почты Армении с изображением лауреата премии «Аврора» – 2016 Маргерит Баранкитс и лауреата премии «Аврора» – 2017, председателя Гуманитарной инициативы «Аврора» Тома Катены.