ԵՄ-ն Արաբական Միացյալ Էմիրությունները բացառեց հարկային հանգրվանների սեւ ցուցակներից
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը Արաբական Միացյալ Էմիրությունները (ԱՄԷ), Շվեյցարիան ու եւս հինգ երկիր բացառել Է հարկային հանգրվանների եվրոպական երկու սեւ ցուցակից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է ԵՄ-ի խորհրդի՝ հոկտեմբերի 10-ին տարածված հայտարարության մեջ, որի նիստը՝ Էկոնոմիկայի եւ ֆինանսների նախարարների մակարդակով, տեղի Է ունեցել Լյուքսեմբուրգում:
«Հոկտեմբերի 10-ին ԵՄ-ի խորհուրդը համաձայնել Է Արաբական Միացյալ Էմիրությունները եւ Մարշալյան կղզիները բացառել այն երկրների ու տարածքների եվրոպական ցուցակից, որոնք ԵՄ-ի հետ չեն համագործակցում հարկերի վճարումից խուսափելու հարցում: Նա նաեւ հաստատել Է, որ Ալբանիան, Կոստա-Ռիկան, Մավրիկիոսը, Սերբիան եւ Շվեյցարիան վաղաժամկետ կատարել են հարկային համագործակցության գծով իրենց բոլոր պարտավորությունները եւ անհրաժեշտ բարեփոխումներ են անցկացրել, որպեսզի համապատասխանեն լավ հարկային վարչարարության եվրոպական սկզբունքներին: Այս երկրները կբացառվեն հարկային հանգրվանների վերաբերյալ ԵՄ-ի խորհրդի Հավելված 2-ից (հարկային հանգրվանների այսպես կոչված «գորշ ցուցակ», որոնք հայտարարել են հարկային ոլորտում ԵՄ-ի հետ համագործակցելու մտադրության մասին, բայց դեռեւս անհրաժեշտ միջոցներ չեն ձեռնարկել դրա համար»,-ասված Է փաստաթղթում:
Այսօրվա որոշումից հետո ֆիսկալ ոլորտում ԵՄ-ի հետ չհամագործակցող հարկային հանգրվանների հիմնական սեւ ցուցակում մնացել Է ինը պետություն ու տարածք՝ ամերիկյան Վիրջինյան կղզիները, Ամերիկան Սամոան, Բելիզը, Ֆիջին, Օմանը, Սամոան, Տրինիդադը եւ Տոբագոն, Վանուատուն: Եվրամիության կողմից հարկային հանգրվանների սեւ ու գորշ ցուցակներն ստեղծվել են 2017 թվականին նախորդ տարիների ընդգրկուն հարկային այնպիսի սկանդալների արդյունքում, ինչպիսիք են՝ «Պանամայի դոսիեն» կամ «Լյուքսեմբուրգյան դոսիեն», երբ ԶԼՄ-ներ տեղեկություններ արտահոսեցին ամբողջ աշխարհի քաղաքական գործիչների ու գործարարների հարյուրավոր օֆշորային հաշիվների ու ընկերությունների վերաբերյալ, որոնք օֆշորներն օգտագործել են հարկերի վճարումից խուսափելու համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ЕС исключил ОАЭ из черных списков налоговых гаваней
Евросоюз исключил Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ), Швейцарию и еще пять стран из двух европейских черных списков налоговых гаваней. Об этом говорится в распространенном в четверг заявлении Совета ЕС на уровне министров экономики и финансов, заседание которого проходит в Люксембурге.
"10 октября Совет ЕС согласился исключить Объединенные Арабские Эмираты и Маршалловы острова из европейского списка стран и территорий, не сотрудничающих с ЕС по вопросу уклонения от уплаты налогов. Он также подтвердил, что Албания, Коста-Рика, Маврикий, Сербия и Швейцария выполнили досрочно все свои обязательства по налоговому сотрудничеству и провели необходимые реформы, чтобы соответствовать европейским принципам хорошего налогового администрирования. Эти страны будут исключены из Приложения 2 заключения Совета ЕС о налоговых гаванях [так называемый "серый список" налоговых гаваней, которые объявили о намерении сотрудничать в налоговой сфере с ЕС, но еще не приняли для этого всех необходимых мер]", - говорится в документе,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
После сегодняшнего решения в основном черном списке налоговых гаваней, не сотрудничающих с ЕС в фискальной сфере, остались девять государств и территорий: Американские Виргинские острова, Американское Самоа, Белиз, Фиджи, Оман, Самоа, Тринидад и Тобаго, Вануату.
Черный и серый списки налоговых гаваней ЕС были созданы в 2017 году в результате масштабных налоговых скандалов предыдущих лет, таких как "Панамское досье" или "Люксембургское досье", когда в СМИ утекли сведения о сотнях офшорных счетов и компаний политиков и бизнесменов всего мира, использовавших офшоры для уклонения от налогов.