Սիրիայի Թել Աբյադ քաղաքից կկազմակերպվի հայ ընտանիքների տարհանումը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Մխիթար Հայրապետյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արմեն Սարգսյանի հետ՝ քննարկելով Սիրիայում տեղի ունեցող վերջին զարգացումները: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրեցին Մխիթար Հայրապետյանի գրասենյակից:
«Ինչպես գիտեք, թուրքական զորքերը Սիրիայի հյուսիսում ռազմական գործողություններ են սկսել: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ կրակի տակ են առնվել նաև Սիրիայի հայաբնակ բնակավայրերը, կապ հաստատեցի հյուպատոս Արմեն Սարգսյանի հետ՝ իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալու նպատակով: Այս պահին թուրքերը գնդակոծում են Թել Աբյադ քաղաքը, որտեղ 16 հայ ընտանիք կա: Նախատեսվում է շուտով կազմակերպել նրանց տարհանումը: Բացի այդ, Կամիշլին, որտեղ նույնպես ազգությամբ հայ բնակիչներ կան, գնդակոծվում է: Մեր հյուպատոսին խնդրեցի զորակցությունս փոխանցել հայ համայնքին, և, առհասարակ, աղոթում եմ Սիրիայում ապրող մեր հայրենակիցների և մեր բարեկամ սիրիացի ժողովրդի համար»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

Armenian families to be evacuated from Syria’s Tell Abyad due to Turkish military operations
YEREVAN, OCTOBER 10, ARMENPRESS. Member of Parliament of Armenia Mkhitar Hayrapetyan held a telephone conversation with Armenia’s Consul General in Aleppo Armen Sargsyan to discuss the recent developments in Syria, the MP’s Office told Armenpress.
“As you know, the Turkish troops have launched military operations in Syria’s north. Taking into account the fact that the Armenian-populated settlements of Syria have also appeared under fire, I telephoned Consul Armen Sargsyan to get information about the situation. At the moment the Turkish forces shell the town of Tell Abyadwhere 16 Armenian families live in. It is planned to organize their evacuation soon. In addition, the city of Qamishli, where there are also Armenian residents, is under shelling. I asked our Consul to convey my support to the Armenian community, and in general, I pray for our compatriots living in Syria and for the good people of Syria”, the statement says.