«Yandex»-ի հիմնադիր Արկադի Վոլոժը համալրում է «WCIT 2019»-ի «Ականավոր բանախոսների շարքը»
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «WCIT 2019»-ի կազմակերպչական կոմիտեն  հայտարարեց, որ «Yandex» ընկերության հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Արկադի Վոլոժը կմիանա հաջորդ ամիս Երևանում անցկացվող ՏՏ 23-րդ համաշխարհային համաժողովին՝ որպես «Ականավոր բանախոսների շարքի» մասնակից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այն ելույթների ու զրույցների շարք է ՏՀՏ ոլորտի, ոլորտից դուրս ականավոր դեմքերի, հեղինակավոր ընկերությունների հիմնադիրների հետ։ Արկադի Վոլոժի ելույթի թեման տրանսպորտի և անօդաչու մեքենաների ապագան է:
Ռուսական «Yandex» տեխնոլոգիական ընկերության հիմնադիրը 2000 թվականից նաև գործադիր տնօրենն է: Այսօր «Yandex»-ը Եվրոպայի ամենամեծ տեխնոլոգիական ընկերություններից է, որի հիմնադրումից առաջ Վոլոժն արդեն կայացած և հաջողակ գործիչ էր ՏՏ արդյունաբերությունում։ Դրանից առաջ նա համահիմնադրել է անլար համացանցի «InfiNet Wireless» և հեռահաղորդակցության սարքավորումների «CompTek International» Ռուսաստանում ամենամեծ մատակարար ընկերությունները:
«Yandex-ն ամենամեծ և ամենաազդեցիկ ինտերնետային ընկերությունն է Ռուսաստանում և ԱՊՀ տարածքում, որն իր ներկայությունն ապահովում է շուրջ 10 երկրում՝ միայն Ռուսաստանում ունենալով ավելի քան 60 միլիոն առցանց օգտատեր: «Yandex-ը նաև արհեստական բանականության և անօդաչու մեքենաների տեխնոլոգիաների համաշխարհային առաջատարներից է: Ընկերությունը դրան հասել է Արկադի Վորոժի ղեկավարությամբ և նրա տեսլականի համաձայն»,- նշել է «WCIT 2019»-ի կազմակերպչական կոմիտեի նախագահ, ԱՏՁՄ նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը:
Երևանյան համաժողովին սպասվում է ավելի քան 2500 մասնակից՝ 70 երկրից։ WCIT 2019-ի բանախոսների և օրակարգի մասին լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելեք www.wcit2019.org:

Генеральный директор Яндекса Аркадий Волож присоединится к “WCIT 2019”
Ереван - Oргкомитет Всемирного конгресса по информационным технологиям 2019 года (WCIT 2019) объявил сегодня, что основатель и генеральный директор Яндекса Аркадий Волож присоединится к Конгрессу, который пройдет в Ереване с 6 по 9 октября, как участник серии «Выдающиеся докладчики». Это специальная серия выступлений, дискуссий и бесед с влиятельными персонами из и вне сферы индустрии ИКТ.
Как сообщает «Арменпресс», тема выступления г-на Воложа в рамках серии «Выдающиеся докладчики» - будущее транспортной индустрии и беспилотных автомобилей.
Аркадий Волож в 2000 году стал генеральным директором российской технологической компании «Яндекс», которая была основана 1997 году. Сейчас Яндекс является одной из крупнейших технологических компаний в Европе. На момент основания «Яндекса» Волож был уже состоявшимся лидером в ИТ-индустрии, соучредителем российского поставщика технологий беспроводных сетей InfiNet Wireless и одного из крупнейших дистрибьюторов сетей и телекоммуникационного оборудования в России-CompTek International.
«Присутствуя более чем в 10 странах и имея более чем 60 миллионов онлайн-пользователей только в России, Яндекс является крупнейшей и наиболее влиятельной интернет-компанией в России и СНГ, а также мировым лидером в области технологий искусственного интеллекта и беспилотных автомобилей. Компания достигла таких высот под руководством г-на Воложа», - отметил Александр Есаян, председатель организационного комитета WCIT 2019, президент Союза. передовых технологических предприятий Армении (UATE) и соучредитель UCom!, крупнейшего телекоммуникационного провайдера в Армении.
В этом году Всемирный ИТ-форум «WCIT 2019» посвящен теме «Сила Децентрализации: Перспективы и Риски». На конференции будут подробно обсуждаться как информационные и коммуникационные технологии позитивно и негативно трансформируют нашу жизнь, какое влияние имеют на прибыль и благосостояние, надежность и безопасность, демократию и гуманность.
Ожидается, что WCIT-2019 соберет более 2500 участников из 70 стран. Для получения информации о спикерах, повестке дня и приобретении билетов посетите www.wcit2019.org.