Սիրիայում հայ սակրավորները 2 ականադաշտ են ականազերծել Ալ Հուսեյնիա բնակավայրի տարածքում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեպտեմբերի 24-ին տեղի է ունեցել պաշտոնական միջոցառում, որի ընթացքում հայ մասնագետներն ու Հալեպի նահանգապետարանի ներկայացուցիչներն իրականացրել են տեղազննում, որից հետո Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոնի տնօրեն Ռուբեն Առաքելյանը Հալեպի փոխնահանգապետ Կումեթ Ասի ալ Շեյխին է հանձնել հավաստագրերը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Սիրիայից հայտնում է Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոնի հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Նազելի Էլբակյանը։
Համաձայն դրանց՝ համար 1 և համար 2 վտանգավոր տարածքներն ականազերծված են, մաքրված և ստուգազննված։ Հանձնման վկայականով նշված տարածքներն անվտանգ են և պիտանի հետագա նպատակային օգտագործման համար։
Մաքրված երկու ականադաշտերը կազմում են 90 հազար քառակուսի մետր, սակրավորներն աշխատանքների ընթացքում նշված հատվածից ավելի քան 50 հատ պատերազմի պայթուցիկ մնացորդ են հայտնաբերել։
Սիրիական կողմն իր խորին երախտագիտությունն է հայտնել եղբայրական ժողովրդին՝ կյանքեր փրկելու և մեծագույն աջակցության համար՝ նշելով, որ պատմական օր է, որը ևս մեկ անգամ ամրագրում է երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը։ Միջոցառման ավարտին կողմերը փոխանակվել են հուշանվերներով։

Two large mine fields cleared by Armenian de-miners in Syria
YEREVAN, SEPTEMBER 24, ARMENPRESS. Two large mine fields comprising an area of 90,000 square meters near the Al Huseyna settlement in Aleppo have been cleared by Armenian de-miners.
An official ceremony took place on September 24th where Ruben Arakelyan, the head of the Armenian Center for Humanitarian De-mining and Expertise, handed over mission complete certificates to Mohamed Kumait Assi El Sheikh, Member of the executive office in Aleppo Governorate for Aleppo City Council. The event was preceded by a joint terrain inspection.
The certificates are certifying that the number 1 and number 2 hazardous areas are cleared and inspected, safe and fit for use.
During the de-mining operation the specialists discovered more than 50 explosive remnants of war from the area, the team’s spokesperson Nazeli Elbakyan reported from Syria.
The Syrian side expressed gratitude to the Armenian side for the support and noted that “this is a historic day which once again reiterates the centuries-old friendship between two peoples.”