Սիրիայում հայ սակրավորները 2 ականադաշտ են ականազերծել Ալ Հուսեյնիա բնակավայրի տարածքում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեպտեմբերի 24-ին տեղի է ունեցել պաշտոնական միջոցառում, որի ընթացքում հայ մասնագետներն ու Հալեպի նահանգապետարանի ներկայացուցիչներն իրականացրել են տեղազննում, որից հետո Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոնի տնօրեն Ռուբեն Առաքելյանը Հալեպի փոխնահանգապետ Կումեթ Ասի ալ Շեյխին է հանձնել հավաստագրերը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Սիրիայից հայտնում է Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոնի հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Նազելի Էլբակյանը։
Համաձայն դրանց՝ համար 1 և համար 2 վտանգավոր տարածքներն ականազերծված են, մաքրված և ստուգազննված։ Հանձնման վկայականով նշված տարածքներն անվտանգ են և պիտանի հետագա նպատակային օգտագործման համար։
Մաքրված երկու ականադաշտերը կազմում են 90 հազար քառակուսի մետր, սակրավորներն աշխատանքների ընթացքում նշված հատվածից ավելի քան 50 հատ պատերազմի պայթուցիկ մնացորդ են հայտնաբերել։
Սիրիական կողմն իր խորին երախտագիտությունն է հայտնել եղբայրական ժողովրդին՝ կյանքեր փրկելու և մեծագույն աջակցության համար՝ նշելով, որ պատմական օր է, որը ևս մեկ անգամ ամրագրում է երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը։ Միջոցառման ավարտին կողմերը փոխանակվել են հուշանվերներով։

В Сирии армянские саперы на территории населенного пункта Аль-Хусейния разминировали два минных поля
В Сирии армянские саперы на территории населенного пункта Аль-Хусейния
разминировали два минных поля
24 сентября состоялось официальное мероприятие, в ходе которого армянские специалисты и представители администрации провинции Алеппо провели осмотр местности, после чего директор Центра гуманитарного разминирования и экспертизы Рубен Аракелян вручил сертификаты вице-губернатору Алеппо Кумету Аси Аль Шейху.
Как передает «Арменпресс», об этом из Сирии сообщила ответственная по связям с общественностью Центра гуманитарного разминирования и экспертизы Назели Элбакян.
Согласно этим сертификатам, опасные территории № 1 и № 2 разминированы, очищены и проверены. Территории, указанные в свидетельстве о вручении сертификатов, безопасны и пригодны для дальнейшего целевого использования.
Два очищенных минных поля составляют 90 тысяч квадратных метро. Саперы в ходе работ на указанном участке обнаружили более 50 взрывчатых веществ.
Сирийская сторона выразила глубокую признательность армянскому братскому народу за спасение жизней и огромную поддержку, отметив, что это исторический день, который вновь закрепляет вековую дружбу двух народов. В конце мероприятия стороны обменялись сувенирами.