Արցախի Հադրութի շրջանը և Ֆրանսիայի Իզեր նահանգի միջև ստորագրվել է բարեկամության հռչակագիր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի և Ֆրանսիայի Հանրապետության Իզեր նահանգի միջև սեպտեմբերի 20-ին ստորագրվել է բարեկամության հռչակագիր։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության արտգործնախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ստորագրման հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունեցել Գրենոբլ քաղաքում գտնվող Իզերի նահանգապետարանի շենքի նիստերի դահլիճում։ Հռչակագիրը ստորագրել են Հադրութի շրջանային վարչակազմի ղեկավար Կամո Պետրոսյանը և Իզերի նահանգային խորհրդի նախագահ Ժան-Պիեր Բարբիեն։ Այն տասնչորսերորդն է Ֆրանսիայի և Արցախի վարչատարածքային միավորների միջև ստորագրված համաձայնագրերի շարքում։
Ստորագրման արարողությանը ներկա էին Ֆրանսիայում Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, տարածաշրջանում ՀՀ փոխհյուպատոս Գայանե Մանուկյանը, նահանգի վարչակազմի աշխատակիցներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ և լրագրողներ:
Հովհաննես Գևորգյանն ընդգծել է, որ ստորագրված համաձայնագրերը կրթական, մշակութային և մարդասիրական ոլորտներում համագործակցության հնարավորություն ընձեռելուց զատ ծառայում են որպես ժողովուրդների միջև բարեկամության կամուրջներ, որոնց շնորհիվ Արցախը ճեղքում է քաղաքական, տեղեկատվական և հոգեբանական այն մեկուսացումը, որն Ադրբեջանն ամեն գնով փորձում է պարտադրել նրան:

Hadrut region of Artsakh and the Department of Isere of France sign decleration of friendship
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. A Declaration of Friendship was signed between Hadrut region of the Republic of Artsakh and the Department of Isere of the French Republic on September 20, ARMENPRESS was informed from the press service of MFA Artsakh.
The solemn ceremony of signing took place in the city of Grenoble, in the conference hall of the administration of the Department of Isere. The declaration was signed by the head of Hadrut regional administration Kamo Petrosyan and the chairman of the council of the department Jean -Pierre Barbier. In total, this is the 14 th agreement signed between the administrative-territorial entities of France and Artsakh.
Permanent Representative of the Republic of Artsakh to France Hovhannes Gevorgyan, Deputy Consul of the Republic of Armenia in this region Gayane Manukyan, members of the administration of the department, representatives of the Armenian community and journalists were present at the ceremony.
Hovhannes Gevorgyan stressed that signed declarations not only pave the way for cooperation in educational, cultural an humanitarian spheres, but also serve as a bridge of friendship, thanks to which Artsakh breaks long-standing political, informational and psychological blockade that Azerbaijan is trying maintain at all costs.