Կիեւում չեն բացառում «փաթեթային» լուծումը Դոնբասի եւ գազի տարանցման շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Վադիմ Պրիստայկոն չի բացառել ՌԴ-ի հետ գազի տարանցման վերաբերյալ հարցերի լուծման հնարավորությունը՝ նորմանդական ձեւաչափի շրջանակներում Դոնբասի հակամարտության կարգավորման խնդրի հետ միասին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Հնարավոր Է՝ երկար-երկար նիստերի արդյունքում մշակվի որեւԷ մեծ համաձայնագիր, յուրատեսակ big deal, որը կներառի ոչ միայն Դոնբասի հարցի լուծումը, այլեւ, օրինակ, Ուկրաինայի Էներգետիկական անվտանգությունը»,-հայտարարել Է նա, պատասխանելով թղթակցի հարցին, որը վերաբերել Է «փաթեթային լուծման հնարավորությանը, որը կներառի ե՛ւ Դոնբասի, ե՛ւ մատակարարման, ե՛ւ գազի տարանցման հարցերը»:
Միեւնույն ժամանակ նախարարը հաստատել, որ, իսկապես, «(նորմանդական ձեւաչափի-ԵԽ-ի) առանձին փաստաթղթերում, հայտարարություններում արծարծվում Է Ուկրաինայի Էներգետիկական անվտանգության հարցը», հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

В Киеве не исключают "пакетного" решения по Донбассу и транзиту газа
Глава МИД Украины Вадим Пристайко не исключил возможности решения вопросов по газовому транзиту с РФ наряду с проблемой урегулирования конфликта в Донбассе в рамках нормандского формата, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Возможно, в результате долгих-долгих заседаний будет выработано какое-то большое соглашение, некий big deal, включающий не только решение вопроса Донбасса, но и, например, энергетическую безопасность Украины", - заявил он, отвечая на вопрос корреспондента о возможности "какого-то пакетного решения, которое будет включать и вопросы Донбасса, и поставки и транзит газа".
При этом министр подтвердил, что, действительно, "в некоторых документах, в заявлениях (нормандского формата - ЕП) затрагивается вопрос энергетической безопасности Украины".