ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց 56 մլրդ դրամ ԱԱՀ պարտքը հարկ վճարողներին վերադարձնելու նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց կառավարության ներկայացրած օրինագիծը, որով առաջարկվում է ավելի քան 56 մլրդ դրամ ավելացված արժեքի հարկի դեբետային մնացորդները վերադարձնել տնտեսավարողներին: Նախատեսվում է ետ վերադարձնել ինչպես նոր, այնպես էլ հին դեբետային մնացորդները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծն ընդունվեց ԱԺ սեպտեմբերի 20-ի արտահերթ նիստում քվեարկությամբ:
Օրինագծով առաջարկվում է ԱԱՀ-ի վերադարձման նորմը կիրառել ԱԱՀ-ի բոլոր դեբետային գումարների վրա՝ ըստ էության հնի և նորի որևէ տարանջատում չդնելով: Հին դեբետային գումարները, որոնք hետ են վերադարձվում, կազմում են ավելի քան 56 մլրդ դրամ: Պետությունն այդ պարտավորությունն ունի շուրջ 2835 հարկ վճարողների համար: Նրանցից 2571-ը գործող են, որոնց նկատմամբ պետության ունեցած պարտքը կազմում է 50 մլրդ 748 մլն դրամ: Պետությունը նախատեսում է մինչ տարեվերջ վերադարձնել այդ 2571 տնտեսավարողների ԱԱՀ-ի դեբետային մնացորդները:
Նախագծին կողմ քվեարկեց 89 պատգամավոր, 3 բացակա պատգամավոր նամակով իրենց կողմ դիրքորոշումն էին արտահայտել, արդյունքում՝ 92 կողմ ձայներով նախագիծն ընդունվեց առաջին ընթերցմամբ:

Парламент Армении принял в первом чтении законопроект “О возврате налогоплательщикам 56 млрд драмов”
Парламент Армении принял в первом чтении законопроект “О возврате
налогоплательщикам 56 млрд драмов”
Парламент Армении принял в первом чтении законопроект, представленный правительством, которым предлагается вернуть хозяйствующим субъектам дебетовые остатки налога на добавленную стоимость в размере более 56 млрд драмов. Планируется вернуть как новые, так и старые дебетовые остатки.
Как передает «Арменпресс», проект закона “О внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс Армении” был принят на внеочередном заседании НС 20 сентября. Законопроектом предлагается применить норму возврата НДС на все дебетовые суммы НДС, по сути, не разделяя на старые и новые. Старые дебетовые суммы, которые возвращаются обратно, составляют более 56 млрд драмов. У государства это обязательство есть перед 2835 налогоплательщиками. Из них 2571 действующие, долг государства перед ними составляет 50 млрд 748 млн драмов. Государство планирует до конца года вернуть дебетовые остатки НДС 2571 хозяйствующим субъектам.
За проект проголосовали 89 депутатов, трое отсутствующих депутатов письменно высказали свою позицию, в результате проект был принят в первом чтении 92 голосами “за”.